W pierwszym tomie nowego rozdziału serii „Amazing Spider-Man” środek uwagi przesuwa się z Petera Parkera na jego klona – Bena Reilly’ego, który powraca do roli Spider-Mana. Tym razem nie działa jednak w pojedynkę, a jako etatowy superbohater korporacji Beyond – organizacji, która dostarcza mu zaawansowany sprzęt, wsparcie operacyjne i misję: być lepszym Spider-Manem niż oryginał. Choć brzmi to jak spełnienie marzeń każdego herosa, w rzeczywistości sytuacja Bena okazuje się znacznie bardziej skomplikowana.
Fani klasycznych złoczyńców Marvela nie będą zawiedzeni – już na starcie Ben mierzy się z takimi przeciwnikami jak Morbius czy Kraven Łowca, co tylko przypomina, iż bez względu na to, kto nosi pajęczy kostium, wrogowie pozostają równie groźni. Scenarzyści (Saladin Ahmed, Kelly Thompson, Zeb Wells i Cody Ziglar) sprawnie pokazują, jak Ben – choć wyposażony w technologię i wsparcie – przez cały czas musi zmagać się z własnymi demonami i poczuciem bycia „tym drugim” Spider-Manem.
Równolegle prowadzony wątek chorego Petera Parkera pokazuje, iż choć Ben przejmuje stery, duch Parkera przez cały czas unosi się nad tą historią. Szczególnie interesująco wypada rola cioci May, która – w obliczu bezradności lekarzy – decyduje się na współpracę z kimś, kogo raczej trudno byłoby nazwać „zaufanym sojusznikiem”. Ten motyw dodaje opowieści emocjonalnej głębi i przypomina, iż Spider-Man to nie tylko superbohaterska akcja, ale również opowieść o rodzinie, poświęceniu i odpowiedzialności.
Nowością i zarazem najciekawszym elementem tej historii jest rola korporacji Beyond, która uzyskuje prawa do marki Spider-Mana i oferuje Benowi wszystko, czego mógłby potrzebować – z wyjątkiem prawdziwej wolności. Autorzy zgrabnie igrają z motywem komercjalizacji superbohaterstwa, zadając pytanie: czy Spider-Man może być własnością korporacji? A jeżeli tak, to kto tak naprawdę decyduje o tym, kim jest heros?
Rysownicy – w tym Patrick Gleason, Carlos Gómez, Michael Dowling i Paco Medina – dostarczają zróżnicowaną, dynamiczną i bardzo spójną oprawę wizualną. Walki z Morbiusem czy Kravenem są efektowne i brutalne, ale równie mocno cieszą sceny obyczajowe, zwłaszcza te z udziałem Petera i May. Kolorystyka podkreśla cyberkorporacyjny klimat, a kostium Bena – nieco inny od tradycyjnego pajęczego stroju – świetnie oddaje charakter nowego bohatera.
„Korporacja Beyond. Tom 1” to solidne, świeże podejście do postaci Spider-Mana, w którym klasyczne elementy przeplatają się z nowoczesnymi tematami: korporacyjną etyką, tożsamością i rywalizacją. Ben Reilly jest wystarczająco inny od Petera, by zaintrygować, ale wystarczająco podobny, by fani Pająka poczuli się jak w domu. To obiecujący początek sagi, która z pewnością przyniesie więcej niż tylko spektakularne starcia – choć i tych nie zabraknie.
- Druk: 2025
- Seria/cykl: MARVEL FRESH
- Scenarzysta: Kelly Thompson, Zeb Wells, Saladin Ahmed, Cody Ziglar
- Ilustrator: Paco Medina, Patrick Gleason, Jorge Fornes, Michael Dowling, Carlos Gómez
- Tłumacz: Bartosz Czartoryski
- Typ oprawy: miękka ze skrzydełkami
Dziękujemy wydawnictwu Story House Egmont za udostepnienie egzemplarza do recenzji.