Adam Budak nowym dyrektorem MOCAK-u. Zastąpi odwołaną Marię Annę Potocką

krknews.pl 1 dzień temu

Adam Budak został wybrany przez komisję konkursową na kandydata na nowego dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. W głosowaniu uzyskał poparcie 9 z 11 członków komisji. Ten wybór zaakceptował już prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. jeżeli strony uzgodnią warunki umowy, Budak obejmie stanowisko 1 sierpnia i oficjalnie zastąpi Marię Annę Potocką, która – jak wielokrotnie informowaliśmy – została odwołana przez miasto w związku z utratą zaufania i prawomocnym wyrokiem w sprawie o mobbing.

Sprawa Potockiej. Dlaczego MOCAK potrzebował nowego dyrektora

Na łamach KRKnews.pl opisywaliśmy szeroko o sprawie Marii Anny Potockiej – najpierw w kontekście pozwu sądowego złożonego przez byłą kuratorkę Bunkra Sztuki, Lidię Krawczyk, a następnie o prawomocnym wyroku, w którym sąd uznał, iż Potocka dopuściła się wobec niej mobbingu. Krawczyk przez lata pracowała w Bunkrze Sztuki, który Potocka równolegle kierowała jako dyrektorka. W sądzie opowiadała, iż była przez nią poniżana, izolowana, odsuwana od zadań i w końcu zwolniona podczas pandemii.

W związku z tymi ustaleniami, a także – jak wskazywały władze miasta – z utratą zaufania do dotychczasowej dyrektorki, prezydent Miszalski ogłosił jesienią 2024 roku decyzję o jej odwołaniu z funkcji szefowej MOCAK-u (informowaliśmy o tym tutaj). Był to symboliczny koniec pewnej epoki – Potocka kierowała MOCAK-iem od początku istnienia instytucji, niemal przez 15 lat.

Nowy rozdział: wybór Adama Budaka

Po ogłoszeniu konkursu na nowego dyrektora, 31 marca 2025 roku komisja przesłuchała pięcioro kandydatów. W jawnym głosowaniu największe poparcie uzyskał Adam Budak – kurator i menedżer kultury z międzynarodowym doświadczeniem. Głosowało na niego 9 z 11 członków komisji. Jak poinformowało miasto, prezydent Krakowa zaakceptował wybór komisji.

Budak ma za sobą pracę m.in. jako dyrektor artystyczny Galerii Narodowej w Pradze i Kestner Gesellschaft w Hanowerze. Przez lata działał jako niezależny kurator i teoretyk sztuki. Komisja konkursowa podkreśliła, iż przedstawił „interesujący autorski program” i wykazał się szeroką wiedzą z zakresu literatury, teatru, architektury, filozofii i zarządzania kulturą.

„Jego wizja zakłada rozwój MOCAK-u jako aktywnego centrum twórczej energii, otwartego na innowacje, dialog społeczny i współpracę międzynarodową” – podano w uzasadnieniu.

Jeszcze nie dyrektor – co dalej?

Wyłonienie kandydata nie oznacza jeszcze objęcia stanowiska. Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, miasto musi teraz przedstawić Budakowi projekt umowy, w której zostaną określone warunki organizacyjno-finansowe oraz szczegółowy program działania instytucji. Dopiero po podpisaniu tej umowy prezydent Krakowa będzie mógł oficjalnie powołać go na stanowisko dyrektora MOCAK-u. Planowany termin rozpoczęcia kadencji to 1 sierpnia 2025 roku.

Idź do oryginalnego materiału