20–26 listopada

magazynszum.pl 10 miesięcy temu

Bielsko-Biała

Dear Future vol. 2, druga odsłona polsko-ukraińskiego projektu prezentowanego pierwotnie w przestrzeniach publicznych Warszawy, otworzy się w piątek (24.11) w Galerii Bielskiej BWA. W przestrzeni Willi Sixta zobaczymy opowieść o próbie kolektywnego budowania nowej, lepszej przyszłości w kontekście trwającej wojny w Ukrainie, „list do przyszłości” skomponowany z głosów osób artystycznych, kolektywów, architektów oraz wolontariuszek z Ukrainy i Polski.

Elbląg

Indywidualna wystawa Marty Szulc Suche oczy otworzy się w czwartek (23.11) w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu. Artystka kontynuuje w niej pracę z wypartymi emocjami, przygląda się przeżywaniu traumy i swego rodzaju ślepocie służącej samoobronie, kiedy przeżywane wydarzenia są zbyt bolesne, aby je przyjąć.

Pamela Bożek, Jan Jurczak, „Ptaki Polski”, 2020, fot. Jan Jurczak

Kraków

O budowaniu wspólnot, współprac, sojuszy, wzajemnej troski i empatii oraz działaniach, które nie muszą wpisywać się w kapitalistyczną kategorię skuteczności, aby stać się narzędziem społecznej zmiany opowiadać Pamela Bożek w swojej solowej wystawie Z ziemi polskiej do Polski otwieranej w sobotę (25.11) w galerii Widna. Kuratorowanej przez Anię Batko ekspozycji towarzyszyć będzie publikacja na temat współpracy artystki z kobietami i dziećmi, osobami uchodźczymi, migranckimi i aktywistycznymi na rzecz praw człowieka i międzygatunkowej wspólnoty.

Tego samego dnia (25.11) w Galerii Szara Kamienica otworzy się wystawa finalistek i finalistek konkursu Fundacji Grey House, którymi w tym roku są Paweł Kasprzak, Jan Kowal, Wiktoria Kieniksman, Michał Maliński i Aleksandra Olszar. Na kuratorowanej przez Kamila Kuitkowskiego wystawie konkursowej Uścisnąć wszystkie ubłocone ręce zobaczymy prace, które przy wszystkich formalnych rozbieżnościach łączy eksplorowanie świata, w którym porządki się przemieszczają, a formy i byty na równych prawach mieszają.

1
Krytyka 06.01.2023

Pobite gary. „Disjecta Membra” w Galerii Szara Kamienica w Krakowie

Aleksy Wójtowicz

Lublin

W piątek (24.11) w Bibliotece Azyl Galerii Labirynt zobaczymy pierwszą wystawę w ramach drugiej edycji projektu Queerujemy Lublin. wykle(ja)nki artystki znanej jako miharin to kolaże zbudowane w myśl zasady zero waste z zapomnianych szkiców i zniszczonych książek, wycinków z „BRAVO” i „Repliki” czy ulotek po lekach. Składają się one na zbiór myśli i emocji dotyczących przeżywania tożsamości artystki jako osoby queer i lesbijki, relacji romantycznych i zdrowia psychicznego.

O relacjach emocjonalnych, związkach i uwikłaniach w kontekście kobiecej seksualności i cielesności z innego punktu widzenia opowiadać będzie też Anna Orbaczewska w swojej solowej wystawie Jak gdyby nigdy nic, otwieranej tego samego dnia (24.11) w Galerii Białej. Zobaczymy na niej przekrój prac artystki od pozornie idyllicznych malowanych portretów po traumatyczne przedstawienia w różnych stylistykach i mediach.

Piotr Mlącki, „Fala nad Lizboną”, 2023, dzięki uprzejmości galerii Łęctwo

Poznań

O Wieku Świateł, rewolucji francuskiej i rewolucji przemysłowej w kontekście wyzwań współczesności opowiadać będzie solowa wystawa Piotra Mląckiego otwierana w piątek (24.11) w galerii Łęctwo. Wiek zaćmy od świateł odnosić się będzie między innymi do wielkiego trzęsienia ziemi, a wraz z nim tsunami i fali pożarów, które w roku 1755 nawiedziły Lizbonę, powodując zachwianie religijnego spojrzenia na świat i otwierając drogę do oświeceniowych przemian. W kontekście patriarchalno-kapitalistycznego porządku współczesności artysta opowiada o nieuniknionych ofiarach, tragicznych wyborach i o nieustannej potrzebie uaktualniania rewolucji.

Dzień później (25.11) w galerii kolor i kropka otworzy się solowa wystawa Macieja Fricze W odosobnieniu można się przebrać. W najnowszych wielkoformatowych obrazach oraz rysunkach artysta podejmuje próbę zobrazowania samego siebie, tworzy autoportrety zawieszone między figuracją i abstrakcją, sięgając do przeszłości i teraźniejszości w namyśle nad własną tożsamością.

Orońsko

Dwie nowe wystawy zaprezentuje w sobotę (25.11) Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Na wystawie W głąb trapezu Iwony Rozbiewskiej w Galerii Oranżeria zobaczymy prace czerpiące z architektury, dizajnu, kultury i sytuacji z życia codziennego, akcentujące grę pomiędzy znaczeniem i materią. W Galerii Kaplica Stanisław Brach w pokazie POWRÓT. Chleba Wody Miodu odnosić się będzie z kolei do miejsca swojego urodzenia i dorastania, a także natury, która w jego pracach pozostaje nieustannie w symbiozie z człowiekiem.

Warszawa

Przed kilkoma laty w Muzeum Warszawskiej Pragi mogliśmy zobaczyć wystawę Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne, opowiadającą o ludziach, którzy na różne sposoby ukształtowali warszawską Pragę. W tę środę (22.11) zobaczymy rodzaj kontynuacji tamtego pokazu. Prawobrzeżne poświęcone będą jednak w całości kobietom związanym z prawobrzeżną Warszawą, od naukowczyń po społeczniczki. Wystawa zaprezentuje biografie dziewięciu bohaterek, cenionych w środowiskach, w których działały, a jednak dziś nie znanych powszechnie. Ekspozycja kuratorowana przez Jolantę Wiśniewską to zarazem przypomnienie konkretnych postaci i głos w dyskusji na temat postrzegania i kreowania dziedzictwa miasta.

Ninel Kameraz-Kos, l. 70 XX w., fot. K. Zamłyński, wł. B. Kos

W ramach podsumowania rezydencji Tomka Paszkowicza w Wolskim Centrum Kultury odbędzie się w czwartek (23.11) spotkanie Dla kogo jest Dom Kultury? Będzie ono okazją do otwartej dyskusji na temat miejsca Domów Kultury we współczesnej kulturze, ich roli oraz tego, kim są ich odbiorcy, ale też pracownicy i współpracownicy.

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Pańskiej tego samego dnia (23.11) odbędzie się premiera pierwszej publikacji wydanej przez Fundację Edwarda Dwurnika – albumu Robotnicy. Ponad sześciusetstronicowa książka to monograficzne opracowanie tytułowego cyklu Dwurnika, obejmującego 260 obrazów powstałych w latach 1975-1991. Gośćmi premierowego spotkania będą Maria Poprzęcka, Łukasz Gorczyca i Pola Dwurnik, a poprowadzi je Jakub Prange-Barczyński.

1
Krytyka 30.08.2019

Zbyt straszne, żeby mogło być nieprawdziwe. Edward Dwurnik w Rastrze

Stach Szabłowski

Fundacja Stefana Gierowskiego kontynuuje swój cykl wystaw poświęconych środowisku artystycznemu Wrocławia, tym razem skupiając się na twórczyniach i twórcach aktywnych w drugiej połowie XX i początku XXI wieku. Na otwieranej w sobotę (25.11) wystawie Mistrzynie. Mistrzowie. Wrocław, kuratorowanej przez Alicję Klimczak-Dobrzaniecką, zobaczymy prace wielu klasyczek i klasyków współczesności reprezentujących nurty koloryzmu, strukturalizmu czy konceptualizmu. Nie będą się one jednak układać w linearną prezentację kolejnych zjawisk, a pokaz akcentujący to, jak przeszłość i współczesność mogą z sobą nawzajem rezonować.

Wrocław

W ten weekend (24–26) odbędzie się pierwsza edycja Wrocław Off Gallery Weekend – oddolnego wydarzenia prezentującego niezależne inicjatywy artystyczne Wocławia, nie tylko galerie, ale też kolektywy artystyczne i pracownie. W programie wydarzenia znajdą się oprowadzania po wystawach i działania towarzyszące – performanse, koncerty, spotkania towarzyskie i sieciujące. Wśród wystaw znajdzie się m.in. wspólny pokaz Justyny Baśnik i Nikity Krzyżanowskiej, które pod egidą Kościoła Nihilistów w Otwartej Przestrzeni Kultury w dawnym budynku kościoła św. Jana Nepomucena tworzyć będą przestrzeń dla pozareligijnej duchowości, a także solowa wystawa Olgi Dyjak w Nowym Złotym, gdzie artystka zaprezentuje świat wspomnień z dzieciństwa skonstruowany w fantazji dorosłej osoby.

Idź do oryginalnego materiału