W sobotę 22 lipca od godziny 12:00 mogliśmy zawitać na czwarty Częstochowski Dzień Fantastyki, o podtytule: „The Call of Cthulhu”
Stwierdziliśmy, iż utrzymamy konwencję tematyczną. Przy poprzednich edycjach był to Tolkien, Gwiezdne Wojny czy Wiedźmin. Teraz postawiliśmy na odrobinę grozy. Wyszliśmy od legendy, jednego z prekursorów gatunku, czyli Lovecrafta, ale nie tylko! Generalnie w programie można znaleźć wiele punktów programu związanych z szeroko pojętym horrorem, grozą i różnymi inspiracjami z tym związanymi. – Alex „Hunter” Czichos, organizator
Program był podzielony na trzy części. Część godzinna obejmowała przeróżne prelekcje, konkursy i spotkania. Część ciągła dotyczyła atrakcji, które były dostępne przez większość czasu imprezy, a część nocna to był pokaz filmu „Necronomicon” z 1993 roku i after party.
Wystawcy oferowali wiele, interesujących przedmiotów do zakupu. Erpegowe Piekiełko zachęcało podręcznikami do gier RPG i figurkami, fani Japońskich klimatów mogli na innym stanowisku zakupić mangi, a choćby było stoisko Aliny Duchnowskiej, pisarki, która nie tylko oferowała swoje książki, ale też manualnie zrobione smoki.
Oczywiście nie samymi zakupami człowiek żyje. Mogliśmy również zagrać w wiele dostępnych na miejscu planszówek, na przykład w niedawno recenzowanego przez nas „Nemesisa”. A jak mieliście jakieś figurki do pomalowania, to warsztaty z malowania zapraszały z otwartymi ramionami i farbami.
Prelekcje z programu godzinowego były niezwykle interesujące. Pierwsza odbyła się o godzinie 13:00 i dotyczyła pokazania tego, co Lovecraft czytał i czym się inspirował. Prowadził ją charyzmatyczny Łukasz „Sas” Sasuła, który przekazywał swoją wiedzę w zabawny i przystępny sposób.
Świetną pracę wykonał także Kamil Kacperak i Krzysztof Majtyka, którzy zorganizowali prelekcje na temat inspiracji prozą Lovecrafta w popkulturze. Konkursy również przyniosły wiele zabawy, zwłaszcza z wiedzy o filmach grozy prowadzony przez Ewe „Kapadocja” Lasota, gdzie rywalizowały ze sobą drużyny: „Bractwo Gwiezdnej Mądrości”, „Twoi Starzy”, „Wnusie Babuni” i „Znak Twojej Starej”. Zwyciężyła pierwsza wspomniana drużyna. Oprócz tego odbył się panel dyskusyjny o fenomenie Lovecrafta i spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, pisarzem, scenarzystą i autorem programów telewizyjnych.
Fani twórczości Lovecrafta mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących pisarza, a mimo tematyki horroru, całe wydarzenie miało luźną i przyjemną atmosferę. Cthulhu teraz wraca do snu, a co po nim przyjdzie? Na odpowiedź czekamy z niecierpliwością!