Niektóre z najczęściej oglądanych i słuchanych utworów muzycznych w YouTube i YouTube Music zniknęły w sobotę, zastąpione krótkim komunikatem:
Film niedostępny
Ten film wideo zawiera treści z SESAC. Nie jest ona dostępna w Twoim kraju.
Prawdopodobnie nie tego oczekiwali ludzie, próbując transmitować strumieniowo „Rolling in the Deep” Adele” lub inne utwory tak różnorodnych artystów, jak Kendrick Lamar, Britney Spears, Green Day, Kanye West i Burna Boy.
Nasuwają się dwa pytania: czym jest SESAC i kiedy muzyka powróci?
SESAC oznacza Stowarzyszenie Europejskich Autorów i Kompozytorów Scenicznych, które istnieje od 1930 r. i według swojej strony internetowej „…obecnie udziela licencji na publiczne wykonanie ponad 1,5 miliona utworów w imieniu ponad 15 000 zrzeszonych w nim autorów piosenek, kompozytorów, i wydawców muzycznych”.
Jest mniejsza niż podobne organizacje, takie jak BMI i ASCAP, ale SESAC ma w swoim portfolio wielu znanych artystów. W 2017 r. to został nabyty przez firmę private equity Blackstone.
Odpowiedź na pytanie, kiedy zakończy się zakaz muzyki SESAC w YouTube i YouTube Music, a choćby jaka muzyka została usunięta, jest nieco trudniejsza.
SESAC posiada przeszukiwalną bazę danych swojego repertuaruchociaż wygląda na to, iż nie wszystkie wymienione tam utwory zostały usunięte. jeżeli chcesz przeczytać pełną listę, na stronie dostępny jest choćby plik PDF liczący 44 267 stron. Jednak nie na wszystkie utwory wpływało to w ten sam sposób. Chwila jedno zestawienie w chwili pisania tego tekstu utwór „Power” Kanye Westa jest zablokowany wersja teledysku przez cały czas przesyła strumieniowo.
Organizacja licencjonująca nie skomentowała tego publicznie, ale YouTube odpowiedział na zapytanie Krawędźjak pisze rzeczniczka Mariana de Felice:
Prowadziliśmy w dobrej wierze negocjacje z SESAC w celu odnowienia naszej istniejącej umowy. Niestety, pomimo naszych największych wysiłków, nie udało nam się osiągnąć godziwego porozumienia przed jego wygaśnięciem. Bardzo poważnie podchodzimy do praw autorskich, w związku z czym treści reprezentowane przez SESAC nie są już dostępne w YouTube w USA. Prowadzimy aktywne rozmowy z SESAC i mamy nadzieję na jak najszybsze osiągnięcie nowej umowy.
Według anonimowego źródła, na które powołuje się Różnorodnośćmoże to być taktyka negocjacyjna YouTube, ponieważ, jak mówią, „poprzednia umowa tak naprawdę wygasa dopiero w przyszłym tygodniu”.