Agencja Informacyjna: XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego to wydarzenie poświęcone najwybitniejszemu polskiemu poecie, nazywanym Horacym Mazowsza. W 2025 roku wydarzenie odbędzie się Płońsku, Czerwińsku, Płocku, Poświętne i Sarbiewie.
Spis treści
Czy Maciej Kazimierz Sarbiewski to Matthias Casimirus Sarbievius?
Maciej Kazimierz Sarbiewski, znany również jako Matthias Casimirus Sarbievius w łacińskim świecie literackim, urodził się 24 lutego 1595 roku w Sarbiewie, niedaleko Płońska. Jego edukacja rozpoczęła się w kolegium jezuitów w Płocku, a później kontynuował naukę na Akademii Wileńskiej, gdzie ostatecznie dołączył do zakonu jezuitów. Sarbiewski studiował również na uniwersytetach w Rzymie, co miało ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość.
W jakim języku pisał Maciej Kazimierz Sarbiewski?
Twórczość Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, głównie pisana w języku łacińskim, gwałtownie zdobyła uznanie i popularność zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego poezje, pełne liryzmu i refleksji nad światem oraz ludzką naturą, często porównywane są do prac Horacego, co przyniosło mu przydomek „Chrześcijańskiego Horacego z Mazowsza”. W uznaniu jego talentu, Papież Urban VIII przyznał mu wieniec laurowy – najwyższe wówczas odznaczenie dla poetów. To wyróżnienie umocniło jego pozycję jako wybitnego poety epoki baroku i jednego z najważniejszych poetów neołacińskich.
Maciej Kazimierz Sarbiewski był tylko poetą?
Jako jezuita, Maciej Kazimierz Sarbiewski był nie tylko poetą, ale również teologiem i nauczycielem. Jego prace, pełne głębi duchowej i intelektualnej, odzwierciedlają poglądy i wartości, które były mu bliskie. Był kaznodzieją nadwornym króla Władysława IV, co świadczy o wysokim uznaniu, jakim cieszył się na dworze królewskim. Maciej Kazimierz Sarbiewski wykładał również retorykę i poezję w Kolegium Jezuickim w Wilnie, kształcąc kolejne pokolenia myślicieli i twórców.
Czy twórczość Macieja Kazimierza Sarbiewskiego jest ceniona?
W epoce, w której żył Maciej Kazimierz Sarbiewski, jego twórczość była szeroko znana i ceniona w całej Europie. Z czasem jego dzieła stały się mniej popularne, głównie z powodu bariery językowej, jaką stanowi łacina. Jednak dzięki inicjatywom takim jak Międzynarodowy Konkurs Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”, dziedzictwo tego wybitnego poety ponownie zyskuje na znaczeniu. Konkurs ten promuje zainteresowanie twórczością Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, inspiruje nowe pokolenia poetów do eksplorowania bogactwa literatury barokowej i kontynuowania tradycji literackich, które Maciej Kazimierz Sarbiewski tak doskonale reprezentował.
Maciej Kazimierz Sarbiewski pozostaje postacią wybitną, której życie i twórczość są trwałym wkładem w dziedzictwo kulturowe Polski i świata. Jego poezja, pełna uniwersalnych tematów i głębokiej humanistyki, przez cały czas inspiruje i zachwyca czytelników na całym świecie.
XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego – jaki jest program?
czwartek, 8 maja 2025 r. – Płońsk – Czerwińsk – Płock
godz. 13.00-16.00 – Wyjazd śladami Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. Spotkanie w Zespole Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, program artystyczny w wykonaniu uczniów. Zwiedzanie romańskiej bazyliki Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztoru salezjanów, koncert organowy.
godz. 17.00-20.00 – Sesja naukowa w Towarzystwie Naukowym Płockim, promocja Nowego tomu utworów Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Liryki i epody”, przekładu na język polski dokonała Elwira Buszewicz, wydanego na 430. Urodziny poety.
piątek, 9 maja 2025 r. – Płońsk
godz. 11.00-12.30 – Prelekcja prof. Elwiry Buszewicz i prezentacja nowego tomu utworów Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Liryki i epody”, w jej przekładzie, wydanego na 430. urodziny poetry, recytacja wierszy Macieja Kazimierza Sarbiewskiego przez młodych płońszczan (sala koncertowa PSM I st. w Płońsku, ul. Płocka 76 – organizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku)
godz. 12.30 -13.00 – Rozstrzygnięcie IV Konkursu na prezentację multimedialną o ks. Macieju Kazimierzu Sarbiewskim „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” , oprawa muzyczna PSM I st. w Płońsku (sala koncertowa PSM I st. w Płońsku, ul. Płocka 76 – organizuje Starostwo Powiatowe w Płońsku)
godz. 18.00 – Gala jubileuszowa XX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (Miejskie Centrum Kultury Płońsk). W trakcie wydarzenia odbędzie się rozstrzygnięcie XX Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „O Laur Sarbiewskiego” (w wersji polskiej i łacińskiej) Prowadzenie: Maciej Gąsiorek. Koncert „Zacznij od Bacha…nim wstanie dzień”, w którym wystąpią: Irena Maria Ülkü (fortepian, prowadzenie), Klara Rejnowicz (skrzypce) oraz Ola Bugaj (wokal, skrzypce) z zespołem: Tomasz Pawłowski (fortepian), Daniel Gutt (kontrabas), Daniel Dębski (perkusja)
godz. 21.30 – Noc Poetów, oprawa muzyczna Michał Wojtusik (Sienkiewiczówka, Miejski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Poświętne)
sobota, 10 maja 2025 r. – Płońsk, Sarbiewo
godz. 10.00 – XX Konkurs Krasomówczy dla Młodzieży „O Laur Sarbiewskiego” – wprowadzenie: prof. Janusz Rohoziński, wystąpienia półfinalistów z płn. Mazowsza, wręczenie nagród (Szkoła Podstawowa im. ks. M. K Sarbiewskiego w Sarbiewie)
godz. 11.00 – Rozstrzygnięcie XIX Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych z gm. Baboszewo (Szkoła Podstawowa im. ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Sarbiewie)
godz. 12.00 – Msza św. w intencji ks. M Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (kościół św. Stanisława B. i M. w Sarbiewie)
godz. 13.00 – 14.00 – prelekcja dr nauk historycznych Kazimierz Pacuski o historii kościoła i parafii w Sarbiewie
godz. 14.00 – Spotkanie z autorką przekładu utworów Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Liryki i epody” prof. Elwirą Buszewicz
godz. 15.00 – Grill w ogrodach parafii Sarbiewo
Imprezy towarzyszące: stoiska z wydawnictwami poetycko-literackimi, publikacja nagrodzonych utworów w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” nr 27/ 2025
Kto organizuje XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego?
Organizatorzy i partnerzy: Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Szkoła Podstawowa im. ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Sarbiewie, Parafia pw. św. Antoniego w Sarbiewie, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Latinitati Vivae Provehendae Associatio, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Płońsku, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, – Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku n/Wisłą, Towarzystwo Naukowe Płockie, Bank Spółdzielczy w Płońsku, Jezuici w Warszawie, Związek Literatów na Mazowszu, Urząd Miasta Płońsk, Starostwo Powiatowe w Płońsku, Urząd Gminy w Baboszewie, Urząd Gminy w Płońsku, MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku, FABA S.A. Baboszewo. Patronat medialny: Katolickie Radio Diecezji Płockiej, „Czas Ciechanowa”, „Extra Płońsk” Radio Płońsk, Radio Wnet, „Gość Niedzielny” (edycja płocka), www.plonskwsieci.pl, Agencja Informacyjna
Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości opublikowane na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com
Agencja Informacyjna, Kultura AI Lokalnie /DEC/ Obraz: Maciej Kazimierz Sarbiewski malarz anonimowy Wikipedia 28.04.2025,