Wywiad z Anną Robak-Reczek o Melafirach, Klątwie Ondyny i pisaniu jako sposobie na poznanie świata

granice.pl 4 dni temu

W naszym serwisie ukazał się wywiad z Anną Robak-Reczek autorką powieści Melafiry, która wymyka się prostym gatunkowym klasyfikacjom, balansując pomiędzy realizmem magicznym, thrillerem psychologicznym a literaturą obyczajową. W szczerej rozmowie pisarka opowiada o genezie książki, inspiracjach oraz o tym, dlaczego pisanie jest dla niej narzędziem do głębszego poznania rzeczywistości.

fot. Marcin Aniszewski

Pisanie jest szkiełkiem, za pomocą którego można lepiej poczuć, poznać rzeczywistość mówi Anna Robak-Reczek, podkreślając, iż choć na co dzień polega na szkiełku i oku, to literatura pozwala jej zajrzeć między szwy materii.

Bohaterką Melafirów jest Gaja dziewczynka cierpiąca na Klątwę Ondyny, rzadką chorobę genetyczną. Pomysł na tę postać zrodził się z fascynacji językiem medycyny oraz mitologią. Moim sposobem na oswajanie lęków jest pisanie, to mamy Gaję i klątwę Ondyny tłumaczy autorka, która zawodowo związana jest z branżą medyczną.

Tytułowe Melafiry to nie tylko geologiczny termin bazaltowa skała stała się dla autorki metaforą ludzkich emocji: surowych, głęboko zakorzenionych, ale bogatych w treść. Melafiry są niepozorne i najczęściej kończą jako kruszywo na podkładach kolejowych. Ale mogą kryć w sobie interesujące i bogate wnętrze mówi Anna Robak-Reczek, zdradzając też, iż w młodości pasjonowała się geologią.

Idź do oryginalnego materiału