Wielkie kolędowanie z Polsatem 2024

satinfo24.pl 2 tygodni temu

Jedno z najważniejszych dla Polaków miejsc – krakowski Kościół Na Skałce stał się sceną wyjątkowego, świątecznego wydarzenia. To właśnie tu w tym roku odbyło się nagranie Wielkiego Kolędowania z Polsatem, które widzowie zobaczą w Wigilię o 16.50. Dostojne mury bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika rozbrzmiały głosami największych gwiazd polskiej piosenki. Kolędy i pastorałki przy akompaniamencie Grott Orkiestry zaśpiewali Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Majka Jeżowska, Julia Żugaj, Beata Rybotycka, Grzegorz Hyży, Jacek Wójcicki, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Filip Lato, Wiktor Waligóra i zespół Enej. Gościny ekipie Polsatu i artystom udzielili ojcowie Paulini, gospodarze tego sanktuarium.

Na koncert złożyły się najpiękniejsze, najbardziej lubiane polskie kolędy – te tradycyjne i te skomponowane całkiem niedawno. Zamienione na jeden wieczór w estradę prezbiterium kościoła połączyło kilka pokoleń muzyków. W świątecznym repertuarze wspaniale odnaleźli się zarówno najmłodsi Julia Żugaj czy Wiktor Waligóra jak i Edyta Górniak, Maryla Rodowicz czy Krzysztof i Piotr Cugowscy a także kolędnicy i dziecięce chóry. W każdej z kolęd wybrzmiały tak ogromne emocje, iż publiczność chwilami nie była w stanie powstrzymać łez wzruszenia. Tak było podczas niezwykłego występu chóru niewidomych dzieci i wtedy, gdy związana z krakowską Piwnicą pod Baranami Beata Rybotycka śpiewała „Kolędę dla nieobecnych”, skomponowaną przez Zbigniewa Preisnera – również Krakowianina.

Cały koncert był przesiąknięty magiczną, krakowską atmosferą. Nie zabrakło Lajkonika, kolędników z podkrakowskich Owczar, Krakowskich Kwiaciarek czy przedstawicieli Bractwa Kurkowego, które tradycyjnie trzyma straż przy św. Stanisławie.

Przeor klasztoru Paulinów Na Skałce Ojciec Mariusz Tabulski, który powitał wszystkich zgromadzonych w kościele przypomniał, iż w krypcie spoczywają sarkofagi najwybitniejszych Polaków – księdza Jana Długosza, który ponad 500 lat temu sprowadził Paulinów na Skałkę, Jacka Malczewskiego, Czesława Miłosza, Adama Asnyka, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego i innych.

„Co roku kolędowanie z Polsatem jest obowiązkowym punktem Wigilii w milionach polskich domów. Ale tak rodzinnego, przepełnionego emocjami koncertu nie było dawno. Kraków kocha artystów z wzajemnością, więc wspaniali wykonawcy, których zaprosiliśmy do wspólnego śpiewania włożyli w każdą z piosenek całe swoje serce i talent. Dawno nie mieliśmy też tak entuzjastycznej publiczności, która, kolędowała razem z artystami, klaskała i wzruszała się do łez. Jestem pewna, iż tę magię i jedyną w swoim rodzaju krakowska atmosferę poczują także widzowie w wigilijny wieczór w Polsacie”, powiedziała Nina Terentiew członkini Rady Nadzorczej Polsatu, która od lat sprawuje pieczę nad Wielkim Kolędowaniem.

W wigilijny wieczór widzowie Polsatu usłyszą: „Przybieżeli do Betlejem”, „Cichą noc”, „Mizerną cichą”, „Gore gwiazda Jezusowi”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „W żłobie leży”, „Gdy śliczna Panna”, „Skrzypi wóz”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Mędrcy świata monarchowie”, „Pastorałkę o Trzech Królach”, „Karpia Świątecznego”, „Pastorałkę krakowską”, „Wśród nocnej ciszy”, „Kolędę dla nieobecnych”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Bracia patrzcie jeno”, „Jezus malusieńki”, „A wczoraj z wieczora”, „Z narodzenia Pana”, „Anioł pasterzom mówił”, „Tryumfy króla niebieskiego” i „Bóg się rodzi”.

Koncert poprowadzili Paulina Sykut – Jeżyna i Aleksander Sikora.

Wielkie Kolędowanie z Polsatem na Skałce w Krakowie będzie zwieńczeniem całego dnia z kolędami. Polsat przypomni fragmenty najpiękniejszych koncertów kolęd z ostatnich lat.

Widzowie zobaczą:

13.00 – Wielkie Kolędowanie z Polsatem w Katedrze św. Floriana w Warszawie

13.45 – Wielkie Kolędowanie z Polsatem w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

14.45 ­– Wielkie Kolędowanie z Polsatem w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie

15.45 – Wielkie Kolędowanie z Polsatem na Podhalu

Wielkie kolędowanie z Polsatem 2024, 24 grudnia o godzinie 16.50 w Polsacie

foto, źródlo. Polsat

Idź do oryginalnego materiału