Wielki sukces na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Produkcja RDC nagrodzona

rdc.pl 1 godzina temu

Produkcja RDC z nagrodą na Festiwalu "Dwa Teatry"

W poniedziałek wieczorem końca dobiega XXV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Podczas uroczystej gali nagrodę za drugoplanową rolę otrzymał Henryk Gołębiewski - narrator w słuchowisku "Wilk. Już za późno na wszystko", wyreżyserowanym przez dyrektor programową i literacką Polskiego Radia RDC Aleksandrę Głogowską.

- Bardzo się cieszę, iż jury doceniło rolę nieoczywistą, bo jest to rola narratora, który prowadzi nas przez Marymont, prowadzi nas przez Żoliborz, prowadzi nas językiem Marka Hłaski i trochę tym Markiem Hłaską jest. Trochę jest tym człowiekiem z Marymontu, który wie, iż życie nie jest łatwe, iż codzienna praca jest tak naprawdę też codziennym bólem tych ludzi - podkreśliła.

"Wilk. Już za późno na wszystko" to radiowa adaptacja niepublikowanych wcześniej, zaginionych fragmentów debiutanckiej powieści Marka Hłaski.

Festiwal "Dwa Teatry"

Organizowany wspólnie przez Telewizję Polską i Polskie Radio festiwal pozostaje najważniejszym w Polsce wydarzeniem poświęconym Teatrowi Telewizji oraz Teatrowi Polskiego Radia. Towarzyszy mu konkurs, do którego zakwalifikowano 16 najciekawszych realizacji radiowych ostatniego sezonu, w tym dwa słuchowiska zgłoszone przez Polskie Radio RDC: "Wilk. Już za późno na wszystko” według Marka Hłaski oraz "Gąsiornica" według Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w reżyserii Aleksandry Głogowskiej.

W konkursie Teatru Telewizji znalazło się natomiast 19 spektakli wybranych spośród 31 premier sezonu 2025/2026. Choć regulaminowo konkurs przewiduje mniejszą liczbę tytułów, poziom tegorocznych realizacji sprawił, iż zdecydowano się poszerzyć konkursową selekcję.

Idź do oryginalnego materiału