“WAWA” – MUZYCZNY PROJEKT BRODKI NA 80. ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

strefamusicart.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: brodka


Dzisiaj, 26 lipca, tuż przed obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – ukazuje się wyjątkowa płyta „WAWA”. To muzyczna opowieść Brodki o Warszawie – mieście, w którym żyje, złożonym z kontrastów, historia opowiedziana z czułością o całym jego pięknie i brzydocie oraz trudnej historii. Artystka zaprosiła do współtworzenia tego przedsięwzięcia znakomitych gości – na płycie pojawiają się: Marcin Masecki, Sam Gendel, EABS, Hades, 2K88, Błoto, WaluśKraksaKryzys, The Brutals i Księżyc. Premierze towarzyszy koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot. Alicja Lesiak

26 lipca do serwisów streamingowych oraz w wersji fizycznej na CD i winylu ukazuje się album „WAWA”. Projekt, uświetniający 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy wyjątkową postać polskiej sceny muzycznej – Brodkę. Wokalistkę, autorkę tekstów, kompozytorkę, reżyserkę, laureatkę Fryderyków.

– To projekt o Warszawie – mieście dla mnie szalenie ważnym. Przedstawiam historię z perspektywy jednostki w dużej aglomeracji, ale interesuje mnie również energia krążąca między artystami, którzy się nią inspirowali. Warszawa kojarzy mi się z żywą tkanką, tętniącą życiem, jazzem. Pomyślałam, iż płyta będzie w dużej mierze instrumentalno-jazzowa. Bo jazz to ruch, ciągła zmiana. – mówi Brodka.
Artystka przyjęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej opracowała koncept albumu i zaprosiła do współtworzenia tego przedsięwzięcia znakomitych gości. Na płycie pojawiają się: Marcin Masecki, Sam Gendel, EABS, Hades, 2K88, Błoto, WaluśKraksaKryzys, The Brutals i Księżyc.

– Tworzenie tej płyty to dla mnie nowe doświadczenie w roli kuratorki i dyrektorki artystycznej. Sam proces i spotkania z ludźmi, których zaprosiłam do projektu był ciekawy. Do końca nie miałam kontroli nad wynikiem naszej pracy i to było właśnie piękne. Samo zmierzenie się z różną wrażliwością gości czy różnym myśleniem o tym mieście, jest dla mnie bardzo ważne i właśnie to zapamiętam z tej pracy. dodaje artystka.

Zobacz klip do utworu „Spotkanie z Warszawą”:

Na temat Powstania Warszawskiego powiedziano już wszystko, ale Brodka postawiła na zupełnie inną narrację.

– Jaka jest Warszawa Brodki? Piękna w nieoczywisty sposób. Z całym jej chaosem, szarością, rozedrganiem, historią, brudem i czystymi chwilami, gdy miasto budzi się do życia. Brodka odbiera ją i opowiada emocjami, bo na jej oczach miasto nieustannie się zmienia, podważa, dekonstruuje i powstaje na nowo. Tak jak Monika. W tętniącej życiem tkance stolicy, jej ruchu i zmianie słyszy muzykę. Kakofonia klaksonów i syren, hejnał, stare piosenki – w każdy kamień i historię miasta są wpisane dźwięki. Te oczywiste, znane ze szlagierów, i te, którą usłyszeli zaproszeni przez Brodkę goście. – mówi Jan Ołdakowski Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na albumie „WAWA” znalazło się dziesięć nowych, oryginalnych kompozycji oraz coverów, czyli interpretacji utworów, które w niepowtarzalny dla artystki sposób opowiadają o Warszawie.

Okładkę płyty stworzył Jakub Gliński – malarz, artysta audiowizualny, muzyk eksperymentalny i performer. W ramach projektu „WAWA” Brodka wciela się w rolę warszawskiej syrenki, opowiadając o trudnych losach miasta, dlatego w poligrafii nie mogło zabraknąć tej postaci.

Album “WAWA” do kupienia na CD oraz winylu i we wszystkich serwisach streamingowych:
https://kayax.lnk.to/BrodkaWAWA

W dniu premiery albumu w Parku Wolności, na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, odbędzie się wyjątkowy koncert, promujący wydawnictwo. Tego wieczoru, oprócz Brodki i towarzyszącego jej zespołu, na scenie pojawią się specjalnie zaproszeni goście. Koncert rozpocznie się o 21:00. Transmisja wydarzenia rozpocznie się także o 21:00 w stacji TVN24, na antenie radiowej Trójki oraz w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot. Yan Wasiuchnik

Wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego
Dystrybutor: Kayax Production & Publishing

Idź do oryginalnego materiału