W zwykłym przedmiocie może tkwić niezwykła historia

radiokielce.pl 1 miesiąc temu

Guzik od munduru, chusta prababci, zdjęcie, czy filiżanka – zwykłe przedmioty, ale czasami kryje się za nimi interesująca historia rodzinna. Do podzielenia się nimi zachęca Muzeum Wsi Kieleckiej i ogłasza konkurs literacki pod hasłem „Życie rzeczy”. Jego adresatem jest młodzież z klas 7 – 8 oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Aleksandra Imosa, edukator z Muzeum Wsi Kieleckiej podkreśla, iż w każdym domu można znaleźć coś ciekawego.

– Przedmioty, które nie są specjalnie cenne pod względem materialnym, ale niosą ze sobą przeogromny ładunek emocjonalny, ogromną wartość, której się nie da opisać i właśnie na takie historie, na takie opowieści czekamy – wyjaśnia.

Aleksandra Imosa dodaje, iż przy poszukiwaniu takiej rzeczy warto wykorzystać zbliżającą się Wielkanoc. – Świąteczne spotkania rodzinne będą sprzyjały przywoływaniu wspomnień, rodzinnych historii, a takim historiom towarzyszą przedmioty. My muzealnicy chroniący dziedzictwo materialne, ale i duchowe chcemy poprosić młodzież o historie takich przedmiotów, które się łączą z historią rodziny, a jednocześnie wpisują się w coś bardziej uniwersalnego – historię regionu, kraju, świata – zaznacza.

Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać esej długości do 3,5 tys. znaków, dotyczący tego wybranego przedmiotu. Wydrukowaną pracę wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz w przypadku osoby niepełnoletniej zgodą opiekuna prawnego, do 10 maja należy wysłać na adres: Muzeum Wsi Kieleckiej, ul. Jana Pawła II 6, 25 -025 Kielce.

Dziesięciu autorów najlepszych prac będzie miało możliwość uczestniczenia w zajęciach poprowadzonych przez konserwatorów z Działu Konserwacji Zbiorów MWK, przybliżających muzealne praktyki konserwatorskie. Warsztaty odbędą się w czerwcu, w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Aleksandra Imosa zapewnia, iż specjaliści przekażą wiedzę, która się przyda każdej osobie.

– Uczestnicy tych warsztatów zapoznają się z tym jak zadbać o te pamiątki, a jednocześnie mam nadzieję, iż pisanie eseju będzie dla nich niesamowitą przygodą, sposobem nawiązywania relacji ze starszym pokoleniem, a przez to poznania siebie. Taki mamy cel. Chcemy uczyć młode pokolenie ochrony tego dziedzictwa materialnego, ale i tego, które jest nieuchwytne – podkreśla edukatorka.

Szczegóły konkursu na internetowej stronie Muzeum Wsi Kieleckiej.



Idź do oryginalnego materiału