Dzisiaj, 14 stycznia 2025 (wtorek) godz. 18:00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w Salonie Hoffmana odbędzie się spotkanie z cyklu Literatura w Centrum: Łucja Dudzińska
Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec
Łucja Dudzińska – poetka, aforystka, wydawczyni, redaktorka ponad stu książek i kilku serii; jurorka, animatorka kultury – pomysłodawczyni, organizatorka wielu spotkań, prezentacji, wystaw, warsztatów, ogólnopolskich konkursów, akcji literackich, festiwalu Literatura do Poznania. Autorka trzynastu książek poetyckich (w tym pięciu dwujęzycznych). Tłumaczona i opublikowana w czternastu językach. W 2024 roku wydała tomy Bez-Troska. Próby Wyrazu (w tłum. Anny Błasiak na j. angielski) oraz Głos empatii (w tłum. Switłany Bresławskiej na j. ukraiński). Prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Członkini Zarządu Głównego i Komisji Kwalifikacyjnej SPP. Inicjatorka, kuratorka Ogólnopolskiej Grupy Literycznej Na Krechę. Fundatorka i prezeska Fundacji Otwartych Na Twórczość (FONT). Prowadzi cykliczną audycję „Poezja z dedykacją” w radiu Głos Literacki. Uhonorowana kilkoma medalami za wspieranie i promowanie kultury m.in. Labor Omnia Vincit oraz statuetką „Dobry człowiek” – profesjonalizm i bezinteresowność, którą z inicjatywy fundatora K. Rafalika przekazuje dalej. Wyróżniona w konkursie UMP jako Poznański Wolontariusz Roku 2021. Mieszka w Słupsku i w Poznaniu.
17 stycznia 2025 (piątek) godz. 18:00, Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy, wstęp wolny.
Śmierciochron. Ku odkrywaniu poezji Wojciecha Banacha – premiera książki
Od redaktorów:
Poprzez książkę Śmierciochron. Ku odkrywaniu poezji Wojciecha Banacha pragnęliśmy spełnić marzenie Wojtka o powstaniu publikacji krytycznoliterackiej na temat jego twórczości. Najprościej mówiąc – urzeczywistnia się ono właśnie teraz. Nie ma tu miejsca na dywagacje, czy ten fakt – zaistnienia książki z życiowo-twórczym rysem portretowym – ma w tej chwili znaczenie dla samego Autora… Z pewnością jednak ta publikacja ma wartość dla nas, osób, które go otaczały i ceniły jego twórczość, dla których był istotny i bliski. Ta książka, taką żywimy nadzieję, ma znaczenie dla zachowania i przybliżenia jego dorobku poetyckiego, a także pamięci o nim jako człowieku i twórcy. Sądzimy też, iż prawdziwe jest rozpoznanie, iż Wojtek, będąc sobą – w całym znaczeniu tego słowa – i nie szukając samotności, znalazł „tu” przyjaźń, której wyrazem jest właśnie ta książka.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy