W niemieckich bibliotekach znaleziono zabytkowe polskie książki warte fortunę. Zostały one zagrabione podczas II wojny światowej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma postarać się, by skarby literatury wróciły do Polski.
W jednej z berlińskich bibliotek publicznych natrafiono na niezwykle cenne artefakty, należące do polskiego dziedzictwa kulturowego. Znalezisko, które od lat spoczywało w pudle o sygnaturze Dep. 39, obejmuje rękopis hymnu Gaude Mater Polonia, jak również inne ważne dokumenty i przedmioty zrabowane z Polski w czasie II wojny światowej.
Rękopis hymnu, datowany na XIII wiek, jest jednym z najstarszych i najważniejszych zabytków polskiej kultury. Utwór ten, będący pieśnią ku czci św. Stanisława, odgrywał istotną rolę w polskiej tradycji muzycznej i religijnej. Znalezisko wzbudza tym większe zainteresowanie, iż przez dekady los wielu takich artefaktów pozostawał nieznany, a ich odnalezienie uznawano za mało prawdopodobne.
W pudle oznaczonym sygnaturą Dep. 39 znaleziono również przedmioty związane z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych, Adama Mickiewicza. Są to między innymi zapiski i rękopisy syna poety, Władysława, który opiekował się spuścizną po ojcu i promował jego twórczość na całym świecie. Dokumenty i pamiątki, które zostały odnalezione, są w tej chwili badane przez ekspertów, aby ustalić ich dokładne pochodzenie i wartość historyczną. Jest to kolejny dowód na ogromne straty, jakie polska kultura poniosła w wyniku działań wojennych.