W III LO w Grudziądzu gościli twórcy filmu „Popiełuszko Testament Wolności” – reżyser Jakub Klebba z IPN Gdańsk i scenarzysta, producent Piotr Piotrowski (zdjęcia)

egrudziadz.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: W III LO w Grudziądzu gościli twórcy filmu  „Popiełuszko Testament Wolności” – reżyser Jakub Klebba z IPN Gdańsk i scenarzysta, producent Piotr Piotrowski (zdjęcia)


Odbyła się projekcja filmu i dyskusja. Główny wątek był taki, iż SB-cy mordując ks. Jerzego Popiełuszkę chcieli go uciszyć na zawsze a stało się odwrotnie: jest już znany w całym świecie a jego wierność prawdzie i przesłanie „Zło dobrem zwyciężaj” nabrały mocy.

Od lewej: reżyser Jakub Klebba, historyk Mateusz Szłapka i scenarzysta, producent Piotr Piotrowski.

W spotkaniu uczestniczyli też historyk Mateusz Szłapka z IPN w Bydgoszczy a dyskusję prowadził Krzysztof Osiński (IPN w Bydgoszczy). Film był o dziedzictwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wypowiadali się w nim młodzi ludzie, na życie których ksiądz Popiełuszko wywarł duży wpływ. Wspominali go też księża, zobaczyliśmy fragmenty kazań księdza Jerzego, jego wierność prawdzie i serce dla zwykłych ludzi pracy i młodzieży.

Wizyta ekipy filmowej na włocławskiej tamie, gdzie zabójcy, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa wrzucili do Wisły skatowane ciało księdza, dostarczyła niespodziewanie interesującego wątku do filmu. – Zauważyliśmy ludzi, którzy byli na tamie we Włocławku i pomyśleliśmy, iż może wypowiedzą się nam do kamery – wspominał reżyser Jakub Klebba. – Gdy podeszliśmy, okazało się, iż to młode małżeństwo z dzieckiem, któremu przekazują wiedzę o życiu, działalności i śmierci księdza Popiełuszki. Mówili, iż jest to postać dla nich szalenie ważna. Ksiądz, który nie bał się mówić prawdy w czasach komunizmu, jest dla nich bohaterem. Mało tego, ten mężczyzna zaczął nagle zdejmować koszulę, żeby pokazać… tatuaż na plecach. A miał wytatuowanego… księdza Jerzego Popiełuszkę! Ten wątek jest w naszym filmie. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego wątku z tamy we Włocławku, a tu nagle taka sytuacja. Nie tłumaczę sobie tego inaczej, jak wpływem Opatrzności…

Gośćmi spotkania byli działacze grudziądzkiego podziemia antykomunistycznego, m.in. Krzysztof Brzeski, przewodniczący NSZZ Solidarność – Oddziału w Grudziądzu, Stanisław Wajsgerber, Józef Ziemer, Jerzy Przybylski. Byli też: Jakub Kopkowski – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu i radny Marek Czepek.

Na spotkanie z projekcją filmu „Popiełuszko Testament Wolności” zaprosili do III LO: prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak, Krzysztof Brzeski i dyrektor III LO im. Jana Pawła II Łukasz Piasecki.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Idź do oryginalnego materiału