Uwielbiany pisarz i scenarzysta z sukcesami. Pomysły Żulczyka na ekranie

swiatseriali.interia.pl 6 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Jakub Żulczyk to jeden z najbardziej cenionych i popularnych polskich pisarzy. Poza wieloma wybitnymi książkami jak "Czarne słońce", "Ślepnąc od świateł" czy "Wzgórze psów" jest on także autorem wielu udanych scenariuszy. Przy jakich projektach dotychczas pracował?


Jakub Żulczyk: kariera i scenariusze


Jakub Żulczyk to cieszący się uznaniem polski pisarz, dziennikarz i amerykanista. Przez długi czas współpracował z wieloma gazetami; do tej pory jego teksty można było przeczytać m.in. w "Dzienniku", "Tygodniku Powszechnym", "Elle" czy "Wprost". Jest laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza oraz Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Oba wyróżnienia otrzymał za jedną z najpopularniejszych powieści w swojej karierze - "Wzgórze psów". W ostatnich latach z powodzeniem sprawdza się również w roli scenarzysty.
Choć wielu sądzi, iż efektem jego pierwszej pracy ze scenariuszami jest "Belfer", tak naprawdę swój warsztat rozwijał niecałą dekadę wcześniej. Żulczyk jest autorem tekstu do trzech odcinków serialu TVN "Brzydula" (35, 39, 45).Reklama


"Belfer" (sezon 1, 2)


"Belfer" przedstawia historię Pawła Zawadzkiego (Maciej Stuhr), nauczyciela, który stara się rozwiązać zagadki związane z jego uczniami. Jakub Żulczyk współtworzył wraz z Moniką Powalisz scenariusz do dwóch pierwszych sezonów serialu.
Produkcja dostępna jest na platformie Canal+.


"Ślepnąc od świateł" (2018)


"Ślepnąc od świateł" to adaptacja bestsellerowej powieści Żulczyka o tym samym tytule, która została wydana przez Świat Książki w 2014 roku. Pisarz czuwał nad projektem razem z Krzysztofem Skoniecznym jako współscenarzysta.
Fabuła przedstawia siedem dni z życia Kuby Niteckiego, warszawskiego dilera, z którego usług korzystają znani politycy, celebryci czy biznesmeni. Mężczyzna jest perfekcjonistką, lubi mieć wszystko w swoim życiu pod kontrolą. Chociaż w Warszawie ma wiele znajomości, tak naprawdę nikt nie wie o nim zbyt dużo. Marzy o tym, by zmienić swoje życie i planuje wyjazd do Buenos Aires. Zanim jednak to zrobi, musi załatwić kilka spraw.
W produkcji wystąpili: Kamil Nożyński, Robert Więckiewicz, Cezary Pazura, Jan Frycz, Janusz Chabior, Agnieszka Żulewska, Eryk Lubos, Ilona Ostrowska oraz Jacek Beler.
Serial dostępny jest na platformie Max.


"Warszawianka" (2022)


"Warszawianka" to opowieść o tragikomicznych losach 40-letniego playboya, stołecznej legendy, który nieustająco walczy z rzeczywistością, próbując uchwycić sens własnego istnienia we współczesnym świecie. Franek Czułkowski "Czuły" to postać głęboko złożona - nieodpowiedzialny imprezowicz, seryjny uwodziciel, a jednocześnie przyjaciel wszystkich. W tę rolę wciela się Borys Szyc, który zauważa, iż poza intrygującą fabułą wartością dodaną tego serialu są nieszablonowe zdjęcia pokazujące Warszawę w nietuzinkowy sposób. Z kolei współpracę właśnie z nim bardzo chwalą sobie partnerujące mu w tej produkcji Krystyna Janda i Marianna Zydek. Reżyserią zajął się Jacek Borcuch, a za scenariusz odpowiedzialny był Jakub Żulczyk.
Podczas pierwszej edycji festiwalu BNP Paribas Warsaw SerialCon produkcja zdobyła dwie nagrody: za najlepsze zdjęcia (Piotr Uznański) oraz za najlepszą rolę męską (Borys Szyc).
Tytuł można znaleźć w bibliotece SkyShowtime.


"Informacja zwrotna" (2023)


Serial "Informacja zwrotna" jest adaptacją książki Jakuba Żulczyka, łączącą elementy thrillera i kryminału. Fabuła przedstawia losy przebrzmiałego gwiazdora rocka, który topi smutki w alkoholu. Kiedy jego syn ginie bez wieści, główny bohater zaczyna go szukać. Dociera w zaułki stolicy, o których istnieniu nie miał pojęcia. W roli głównej oglądamy tu Arkadiusza Jakubika, a w rolę jego syna wcielił się Jakub Sierenberg. Pięcioodcinkowy mini serial z pewnością trafi w gusta fanów kryminałów z elementami psychologicznymi. Reżyserią zajął się Leszek Dawid, a za scenariusz odpowiadał Kacper Wysocki.
Serial można zobaczyć na platformie Netflix.


"Wzgórze psów" (2025)


"Wzgórze psów" to thriller osadzony w dusznej atmosferze małego miasteczka, Zyborka, gdzie sekrety, zbrodnie i rodzinne konflikty splatają się w intrygującą opowieść. Serial bazuje na powieści Żulczyka o tym samym tytule. Głównymi tematami, jakie zostały przedstawione w powieści i powrócą w produkcji są: gniew, niesprawiedliwość, zemsta i potrzeba przywrócenia porządku. Po dwóch pierwszych odcinkach zaprezentowanych podczas BNP Paribas Warsaw SerialCon wielu widzom nasunęło się skojarzenie z głośnym serialem Davida Lyncha i Marka Frosta - "Miasteczko Twin Peaks".
"Zybork to pozornie fikcyjne miasteczko, ale tylko pozornie. Tak naprawdę ja wychowałem się w Zyborku. Tak naprawdę w Zyborkach wychowywało się wielu z nas. Zyborków są tysiące. Zybork jest wszędzie. Małe miasta są spokojne tylko na powierzchni. W ich środku kipi od emocji, nadziei, lęków, konfliktów. Straconych marzeń, niezałatwionych spraw, przekreślonych szans. Historia Zyborka to historia niesprawiedliwości, a 'Wzgórze psów' jest opowieścią o wyrównywaniu rachunków i o tym, jak bardzo przeszłość wpływa na nasze decyzje i całe życie. Mam nadzieję, iż zobaczycie w tej historii własne doświadczenia. Bo każdy ma swój Zybork" - mówi Jakub Żulczyk, który został współscenarzystą serialu.
Produkcja zadebiutuje na Netfliksie 8 stycznia 2025 roku.
Zobacz też: "Wzgórze psów": Jest zwiastun i data premiery głośnego serialu Netfliksa
Idź do oryginalnego materiału