Trzy nowe wystawy i Noc Muzeów – zapraszamy do galerii MIK w maju!

biuro-prasowe.mik.waw.pl 2 dni temu
05/07/25

Trzy nowe wystawy i Noc Muzeów – zapraszamy do galerii MIK w maju!


W Galerii Elektor do 16 maja trwa wystawa Zbiory Magdaleny Grzybowskiej, a już niedługo otworzymy trzy nowe ekspozycje: Formy przemiany Magdaleny Szilke i Anny Świtalskiej-Jończyk w Galerii TEST, Cold to the Touch Edny Baud w Galerii FOKSAL, a także Firmę portretową Moniki Mamzety w Galerii ELEKTOR. Zapraszamy też na wystawę Sprawy naturalne Jana Musiałowskiego, którą można obejrzeć w Galerii XX1 do 30 maja. Jak co roku galerie będą otwarte podczas Nocy Muzeów 17 maja!

Galeria TEST

Magdalena Szilke i Anna Świtalska-Jończyk | Formy przemiany

malarstwo

14.05–18.06.2025
kuratorka: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka
dostępność: audiodeskrypcja

14.05, godz. 19:00 ‒ wernisaż | dostępność: tłumaczenie PJM
17.05, godz. 18:00–24:00 ‒ Noc Muzeów | dostępność: tłumaczenie PJM od 23:00 do 24:00

Czy malarstwo może uchwycić moment przejścia? Jak uchwycić dynamikę zmiany w statycznym obrazie? Wystawa Formy przemiany to zaproszenie do odkrywania świata, w którym barwa, faktura i kompozycja stają się narzędziami do uchwycenia ulotnych momentów transformacji. Magdalena Szilke i Anna Świtalska-Jończyk, artystki o odmiennych temperamentach twórczych, spotykają się w jednym punkcie – wrażliwości na cykliczność i przemiany zachodzące w naturze oraz w nas samych.

Wystawa Formy przemiany to spotkanie artystek, których twórcze drogi przecięły się niemal dwie dekady temu. Choć każda z nich wypracowała własny, indywidualny język malarski, łączy je głęboka fascynacja procesem przemiany – w sztuce, w przyrodzie, w człowieku. Ich malarstwo nie jest statycznym zapisem, ale nieustannym ruchem, dążeniem do uchwycenia chwili przejścia pomiędzy jednym stanem a drugim.

Magdalena Szilke – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiowała malarstwo sztalugowe w pracowni prof. Stanisława Baja oraz tkaninę artystyczną u prof. Doroty Grynczel. Tworzy w różnych technikach, takich jak olej, akwarela, batik, mozaika czy haft, jednak głównym medium pozostaje dla niej malarstwo olejne. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. Totem (Galeria 81 Stopni, 2023), Przejścia (Galeria Autograf, 2017) oraz Triennale Małych Form Malarskich (Galeria Wozownia, Toruń). W roku 2017 została wyróżniona w rankingu Kompas Młodej Sztuki.
Anna Świtalska-Jończyk – urodzona w 1987 roku, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. Zajmuje się malarstwem akrylowym, akwarelą oraz malarstwem ściennym. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. Imaginarium (Galeria Autograf, 2017), Intensywność (Galeria Ł, 2024), Osten Biennale of Drawing (Skopje, 2014) oraz Artystyczna Podróż Hestii (Państwowa Galeria Sztuki, 2010). Jest laureatką nagród, w tym II miejsca na Triennale Animalis (Chorzów, 2011) oraz wyróżnienia Fundacji Eibisch (Warszawa, 2013). Patronem medialnym wystawy jest Pismo Artystyczne „Format”

więcej informacji → „Formy przemiany” w Galerii TEST

Magdalena Szilke i Anna Świtalska-Jończyk, Formy przemiany
14.05–18.06.2025
GALERIA TEST ul. Marszałkowska 34/50, wstęp wolny

Galeria FOKSAL

Edna Baud | Cold to the Touch

sztuki wizualne

16.05 – 28.06.2025
kuratorki: Ida Dziublewska, Gabi Skrzypczak

16.05, godz. 19:00 ‒ wernisaż
17.05, godz. 18:00–24:00 ‒ Noc Muzeów | godz. 19:00 ‒ oprowadzanie artystyczno-kuratorskie: Edna Baud, Ida Dziublewska, Gabi Skrzypczak
28.06, godz. 17:00 – finisaż, oprowadzanie artystyczno-kuratorskie: Edna Baud, Ida Dziublewska, Gabi Skrzypczak

Edna Baud w swoich najnowszych pracach eksploruje napięcie między odejściem od materialności a jej nieuniknionym powrotem. Każdego dnia płynnie przyjmujemy tożsamość użytkowników technologii, tracąc świadomość jej materialnych fundamentów. Trudności materialne idą ramię w ramię z rozwojem technologii jawiących się jako efemeryczne, ale próby odejścia od materialności zawsze wiążą się z jej powrotem.

Baud umieszcza swoje prace w tym napięciu, ukazując technologię jako autonomiczną siłę, a nie tylko narzędzie w ludzkich rękach. W jej pracach dominują chłód, monochromatyczność i gładkie powierzchnie. Człowiek pojawia się sporadycznie, przedstawiony tym samym językiem wizualnym co obiekty – zamrożony w procesie, równy maszynom, narzędziom i materii. Prace Baud skłaniają do pytania: Dlaczego oddalamy od siebie fakt bycia maszyną wśród maszyn?

Edna Baud ‒ artystka wizualna i dźwiękowa, absolwentka kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie. Fascynują ją relacje między ludźmi a maszynami, lingwistyka i fenomenologia tajemnicy. W swojej praktyce kreśli topografie niesamowitych alegorii, tworząc semiotycznie gęste i sugestywne prace. Jej twórczość była prezentowana na licznych wystawach, m.in. w ramach Chcemy całego życia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2024), Queerowych Strategii w przestrzeni Wołyńskiej 9 w Poznaniu (2023), czy Arbeitsjournal w wanda gallery w Warszawie (2022). Mieszka i pracuje w Gdańsku.

więcej informacji → Cold to the Touch w Galerii Foksal

Edna Baud | Cold to the Touch
16.05–28.06.2025
GALERIA FOKSAL ul. Foksal 1/4, wstęp wolny

Galeria ELEKTOR

Monika Mamzeta | Firma portretowa

sztuki wizualne, rzeźba

30.05‒30.07.2025
dostępność: napisy

30.05, godz. 20:30 ‒ wernisaż | dostępność: pętla indukcyjna, tłumaczenie PJM, audiodeskrypcja

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Kobiet Persona, którego matronką w 2025 jest Jadwiga Stańczakowa – poetka, redaktorka i towarzyszka twórcza Mirona Białoszewskiego – artystka wizualna Monika Mamzeta proponuje rzeźbiarską Firmę Portretową, performatywne działanie w przestrzeni galerii, w którym ciało, forma, relacja między twórczynią a model(k)ami będą się ściśle zazębiać. Inspirując się Witkacym i jego słynną firmą portretową artystka włączy widza w proces powstawania dzieła: nie tylko jako obserwatora, ale zakładając jego współobecność.

Na tle twórczości Stańczakowej, której życie i twórczość ukształtowała ociemniałość, ale też ogromna siła kontaktu, zmysłowego istnienia w języku i relacji, działania Mamzety staną się nie tylko artystycznym gestem, ale afektywnym eksperymentem z bliskością, intymnością, widzialnością i tożsamością.

Monika Mamzeta ‒ doktora sztuki i prawniczka. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Autorka plakatów dla feministycznych organizacji pozarządowych oraz feministycznych tekstów teoretycznych. Tworzy instalacje rzeźbiarskie i multimedialne, fotografie i filmy wideo. Autorka fotografii ilustrujących książki (m.in. , wyd. Krytyka Polityczna, 2008). Uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Współzałożycielka kolektywu Inne Towarzystwo. Pomysłodawczyni i kuratorka wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. Paulina, Skutki Uboczne, Revenge Dress). Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

więcej informacji → Firma portretowa w Galerii Elektor

Monika Mamzeta | Firma portretowa
30.05–30.07.2025
GALERIA ELEKTOR ul. Elektoralna 12, wstęp wolny

Galeria XX1

Jan Musiałowski | Sprawy naturalne

instalacja, rzeźba

11.04–30.05 2025
dostępność: audiodeskrypcja, tekst do wystawy w formie audio

17.05, godz. 18:00‒23:00 – Noc Muzeów | godz. 20:00 – oprowadzanie z Janem Musiałowskim
29.05, godz. 17:30 ‒ oprowadzanie z Fundacją Wielozmysły dla osób z niepełnosprawnością wzroku (oraz dla wszystkich chętnych)

„Sztuka Musiałowskiego stawia wyzwanie oporowi materii, a jego obiekty odzwierciedlają dążenie do wydobycia z surowca jego pierwotnej energii i utrwalenia tego transformacyjnego procesu w rzeźbiarskim medium. Każdy ślad narzędzia i każda warstwa stali współtworzą świadectwo tego wysiłku. Rzeźby te stanowią urzeczywistniony zapis napięcia – poszukiwania punktu, w którym chaos przekształca się w formę, w surową prawdę materii i gestu, który ją kształtuje.

Sprawy naturalne są opowieścią o fizyczności kontaktu z medium oraz zapisanego w nim organicznego rytmu przemian. Musiałowski nie odtwarza stanów rzeczywistości, ale bada jej fundamentalne napięcia, rytmy i procesy. Dzięki temu jego prace balansują na granicy między konstrukcją a rozpadem, siłą a erozją. Każdy element jego kompozycji zdaje się być częścią większego cyklu natury, w którym rzeźbiarz jest obserwatorem i pośrednikiem między tym, co pierwotne, a tym, co może zostać ukształtowane ludzką ręką”.

Stanisław Małecki – fragment tekstu towarzyszącego wystawie

Jan Musiałowski – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki (2017). Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje projekty rzeźbiarskie, graficzne oraz multimedialne. Tworzy m.in. rzeźby ze stali w samodzielnie opracowanej technice, rzeźby kinetyczne oraz instalacje.

więcej informacji → „Sprawy naturalne” w Galerii XX1

JAN MUSIAŁOWSKI | Sprawy naturalne | 11.04-30.05.2025
wernisaż 11 kwietnia, godz. 18:00
GALERIA XX1, al. Jana Pawła II 36, wstęp wolny
Idź do oryginalnego materiału