„Triumf Woli”, czyli manipulacje w obiektywie propagandy nazistowskiej

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: „Triumf Woli”, czyli manipulacje w obiektywie propagandy nazistowskiej


Film pt. „Triumf woli” z 1936 roku, w reżyserii Leni Riefenstahl obejrzeli widzowie kolejnego spotkania w ramach letniego cyklu „Filmowych Piątków” Radia Kielce. Projekcję poprzedziła rozmowa na temat roli propagandy w reżimach totalitarnych oraz o wpływie, jaki ten film wywarł na ówczesną społeczność i politykę.

Gościem spotkania był dr Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej. W rozmowie z Radiem Kielce przyznał, iż film „Triumf woli” wstrząsa i prowokuje do refleksji. Podkreślił znaczenie analizy i dyskusji nad takimi dziełami, które miały ogromny wpływ na społeczne postrzeganie i manipulację masami.

– To idealny przykład manipulacji filmowej i jej konsekwencji historycznych. Podczas dyskusji poruszyliśmy temat propagandy nazistowskiej. Omówiliśmy kreację Adolfa Hitlera jako wodza, niemalże jako półboga, który objawia się Niemcom i ludzkości jako zbawiciel świata, jak zostało to przedstawione w filmie. Poruszyliśmy także kampanię propagandową w Niemczech i sposoby jej realizacji. Propaganda była wszechobecna i nie ograniczała się jedynie do mitu Goebbelsa i jego powiedzenia o powtarzaniu kłamstwa tysiąckroć. Partia nazistowska wykorzystała swoje narzędzia, takie jak prasa i kino, aby stworzyć monolit przekazu partyjnego, który wylewał się z różnych mediów. Miało to na celu konsolidację narodu wokół idei wielkich Niemiec i Adolfa Hitlera jako wodza. Rozmawialiśmy również o tym, jak propaganda nazistowska była dostosowana do różnych grup odbiorców. Dotyczyło to zarówno młodych dziewcząt, takich jak BDM (Bund Deutscher Mädel) czy Hitlerjugend dla młodych chłopców, które prezentowały nowoczesne metody oddziaływania, podobne do harcerstwa. Jednak wszystko to było osadzone w narodowo-socjalistycznym, rasistowskim i antysemickim kontekście. Film, który omawialiśmy, jest istotny dla zrozumienia historii i konsekwencji propagandy nazistowskiej. Myślę, iż każdy powinien ten film zobaczyć, by takie rzeczy nigdy więcej się nie powtórzyły. Nigdy więcej takich obrazków propagandy, palenia książek, antysemityzmu i wszystkiego, co towarzyszyło latom 30. i II wojnie światowej – podkreślił dr Tomasz Domański.

14.07.2023 Ogród Radia Kielce. „Filmowe Piątki z Radiem Kielce”. Na zdjęciu (od lewej): prof. Piotr Kletowski i Tomasz Domański – IPN. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Osoby, które przyszły na kolejny seans w ogrodzie Radia Kielce przyznały, iż wydarzenie stanowiło nie tylko okazję do obejrzenia klasycznego filmu w niepowtarzalnej atmosferze, ale również inspirację do analizy i refleksji nad siłą obrazu oraz moralną odpowiedzialnością twórców.

– To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy o historii i kinematografii, a także do refleksji nad wpływem filmu na społeczeństwo i naszą percepcję świata – mówiła jedna z naszych rozmówczyń.

– Jestem historykiem, widziałem ten film dawno temu. Niezwykła retoryka wciąż wstrząsa widzami, prowokując do głębokiej refleksji nad tematami władzy, manipulacji i odpowiedzialności jednostki w społeczeństwie – dodał inny z widzów.

– Jestem kolejny raz na piątkowym seansie. Dyskusja przed filmem to okazja do poszerzenia swojej wiedzy o historii kina, ale również „Triumf woli” to film, który mocno wbija w fotel, zostawiając wrażenie propagandowego spektaklu, który manipuluje emocjami i przekonaniami – powiedziała kolejna rozmówczyni.

Następne spotkanie w ramach „Filmowych Piątków” odbędzie się za tydzień, 21 lipca, o godz. 21.00. Tym razem filmem wieczoru będzie „Obywatel Kane”, z 1941 r., w reżyserii Orsona Wellesa. Organizujący spotkania filmoznawca, prof. Piotr Kletowski podkreśla, iż zobaczymy film, który uważany jest przez wielu za najwybitniejsze dzieło w historii kina.

– Następny tydzień pozwoli nam zgłębić temat filmu, który zarówno ukazuje manipulacje, jak i dekonstruuje je. Będzie to fascynujący obraz, który wykorzystuje środki filmowego wyrazu do pokazania tej tematyki. „Obywatel Kane” to jeden z najwybitniejszych filmów w historii kina, ze wspaniałymi zdjęciami autorstwa Grega Polanda i znakomitą rolą Orsona Wellesa. To dzieło jest często uznawane za punkt graniczny w historii kina – „przed Kane’em” i „po Kane’ie”- powiedział Piotr Kletowski.

„Filmowe Piątki” Radia Kielce to wydarzenia bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania realizowane są przez cały lipiec o godz. 21.00, a w sierpniu o godz. 20.00.


Idź do oryginalnego materiału