Tradycja w nowym ujęciu, czyli „Betlejem u podnóża Łysicy”

radiokielce.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Tradycja w nowym ujęciu, czyli „Betlejem u podnóża Łysicy”


„Betlejem u podnóża Łysicy” – tak brzmi tytuł płyty, wydanej przez Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin. Dziś (poniedziałek, 18 grudnia) album ujrzał światło dzienne. Promuje go teledysk do pastorałki „Wigilijna noc”.

Małgorzata Kowalska z zespołu „Echo Łysicy” wyjaśniła, iż na krążku znalazło się osiem utworów, z których sześć to autorskie pastorałki. Przyznaje, iż pomysł jej powstania pojawił się jeszcze przed pandemią.

– Miałyśmy w zanadrzu kilka kolęd i pastorałek, które chciałyśmy uwiecznić, żeby potem nasze dzieci, wnuki, prawnuki mogły posłuchać, jakie to kolędy i pastorałki śpiewały ich babcie – mówiła.

Z realizacją zamierzenia trzeba było poczekać, aż w końcu w 2022 roku materiał został nagrany. W lutym tego roku, do jednej piosenek – „Wigilijna noc” powstał też teledysk, który promuje całość.

Słowa sześciu pastorałek wyszły spod pióra Bożeny Ołubiec, członkini „Echa Łysicy”. Przyznała, iż utwory powstawały w czasie kilku lat i trafiły do szuflady.

– Dziewczyny z zespołu mnie mobilizowały, żeby udostępnić te teksty. Grzegorz Michta, który napisał do niech muzykę, też mnie do tego zachęcał. Z biegiem czasu zaczęliśmy śpiewać pojedyncze utwory na różnych występach, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, gdzie jedna z pastorałek zajęła trzecie miejsce. Potem, stopniowo pokazywaliśmy kolejne, aż w końcu uznałyśmy, iż uwiecznimy to na płycie – powiedziała.


Autorem muzyki do pastorałek jest Grzegorz Michta – instruktor i akompaniator „Echo Łysicy”. Stwierdził, iż płyta jest zwieńczeniem dotychczasowych sukcesów, osiągnięć oraz umiejętności zespołu. Zdradził, iż punktem wyjścia do jego pracy były słowa pastorałek.

– Pani Bożenka Ołubiec – autorka tekstu robi to naprawdę świetnie. Tekst mają ukryte przesłanie i z wielką euforią pisze się muzykę do takich słów. W tych pastorałkach można znaleźć swoisty styl, który prezentuje zespół „Echo Łysicy”. To było dla mnie wytyczną do pisana tej muzyki, aranżowania pozostałych, znanych utworów. Myślę, iż to wszystko jest widoczne na płycie – zaznaczył.

Pastorałek „Echa Łysicy”, jako jeden z pierwszych, słuchał wójt Bielin, Sławomir Kopacz. Powiedział, iż trudno sobie wyobrazić lepszy moment na pokazanie płyty „Betlejem u podnóża Łysicy” niż przedświąteczny czas.

– Piękne utwory i te tradycyjne, ale też autorskie, bo „Echo Łysicy” nie tylko wykonuje piosenki, które wszyscy znamy. Pani Bożenka Ołubiec pisze teksty, a pan Grzegorz Michta tworzy aranżacje, muzykę do tych tekstów i powstają piękne, nowe utwory, klimatyczne. Ta płyta znakomicie wprowadza nas w nastrój Bożego Narodzenia i zachęcam wszystkich, żeby z tą płytą się zapoznać, bo wtedy możemy poczuć się w naszym, świętokrzyskim klimacie bożonarodzeniowym, klimacie z Gór Świętokrzyskich, klimacie z gminy Bieliny. Te utwory są pięknie zaśpiewane, pięknie zagrane, ale też czuć w nich serce górali świętokrzyskich, przywiązanie do naszej lokalnej tradycji – ocenił.

Występ zespołu chwalił ojciec Marian Puchała, superior klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Dziękował zespołowi za wieloletnią współpracę.

– Chyba nie ma żadnych większych uroczystości bez ich udziału. Dziękuję za tę współpracę, za to wsparcie i życzę dalszego, wspaniałego rozwoju, wspaniałej promocji wartości religijnych, wiary chrześcijańskiej, kultury, tradycji oraz promocji świętokrzyskiego regionu – zaznaczył.

Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin powstał w 2008 roku w tej chwili występuje w nim 19 pań. Kierownikiem muzycznym i akompaniatorem jest Grzegorz Michta. Wspiera ich skrzypaczka, Julia Dziedzic. Zespół jest czterokrotnym laureatem konkursu Radia Kielce, „Jawor – u źródeł kultury”.


Idź do oryginalnego materiału