TOP 10: Rozpoczął się festiwal Dwa Brzegi. Nie przegapcie tych filmów

filmweb.pl 2 miesięcy temu
Już dziś 27 lipca startuje 18. edycja festiwalu BNP Paribas "Dwa Brzegi", który potrwa w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą do 4 sierpnia. Jak co roku w programie znajdziecie ambitne kino – zarówno kinowe nowości, jak i warte nadrobienia klasyki, a także dokumenty, perełki z Cannes czy znakomite filmy ze Studia Munka. Specjalnie dla Was przejrzeliśmy tegoroczne propozycje i wybraliśmy spośród nich 10 naszym zdaniem najciekawszych tytułów, ale pamiętajcie, iż na Dwóch Brzegach obejrzycie ich znacznie, znacznie więcej. Pełny program znajdziecie POD LINKIEM TUTAJ.


Oto wybrane przez nas tytuły.

TOP 10 filmów, które warto obejrzeć na Dwóch Brzegach



Balkoniary

Les femmes au balcon
2024
1h 45m

Horror

Komedia

Noémie Merlant

Francja

Horror

Komedia

Souheila Yacoub

Sanda Codreanu

Prezentowane w sekcji Midnight Screenings na tegorocznym festiwalu w Cannes "Balkoniary" to szalona czarna komedia, w której pobrzmiewają echa wczesnego Almodóvara i azjatyckich horrorów. Jej bohaterkami są Ruby, Nicole i Élise – trzy młode kobiety dzielące mieszkanie w trawionej falą upałów Marsylii. Niewinny balkonowy flirt z tajemniczym sąsiadem z naprzeciwka niespodziewanie przeradza się w krwawy konflikt. Reżyserka Noémie Merlant pracowała nad scenariuszem wspólnie z Céline Sciammą, autorką pamiętnego "Portretu kobiety w ogniu". Jej dzieło to bezkompromisowa, feministyczna satyra na współczesne relacje damsko-męskie.


Dziki diament

Diamant brut
2024
1h 43m

Dramat

Agathe Riedinger

Francja

Dramat

Malou Khébizi

Idir Azougli

Francuska reżyserka Agathe Riedinger zaczęła karierę z wysokiego C. Jej pełnometrażowy debiut "Dziki diament" walczył o Złotą Palmę na tegorocznym festiwalu w Cannes. Główna bohaterka filmu, 19-letnia Liane, bierze udział w castingu do popularnego reality show. Zdeterminowana dziewczyna liczy na to, iż występ w programie pozwoli jej wyrwać się z biedy i stać się gwiazdą Internetu. W naszej relacji z Lazurowego Wybrzeża pisaliśmy: w rozmaitych sferach liminalnych kryje się subtelna opowieść inicjacyjna, której filarami są precyzyjna reżyseria oraz aktorska wrażliwość. Riedinger inscenizuje perypetie bohaterki z imponującym narracyjnym "oddechem" i daje swojej gwieździe sporo przestrzeni na introspekcję. Odtwórczyni głównej roli Malou Khebizi odwdzięcza się z kolei zniuansowaną kreacją o zaskakującej emocjonalnej skali. Podziw budzi zwłaszcza naturalność, z jaką Liane przechodzi w tryb dzikiej agresji - ewidentnie widać, iż jest to nie tylko jej naturalny język ciała, ale też konfrontacyjna retoryka współczesnych mediów społecznościowych.


Nie chcemy innej ziemi

No Other Land
2024
1h 35m

Dokumentalny

Basel Adra

Rachel Szor

Norwegia

Palestyna

Dokumentalny

W dokumencie "Nie chcemy innej ziemi" poznajemy nietypowy duet. Palestyński aktywista Basel Adra i izraelski dziennikarz Yuval Abraham teoretycznie powinni znajdować się po przeciwnych stronach barykady. Ale kiedy wyrokiem izraelskiego sądu Masafer Jatta – kompleks kilkunastu palestyńskich wiosek zlokalizowanych na Zachodnim Brzegu – ma zostać przekształcona w poligon wojskowy, wspólnie stawiają opór. Wychodzą z kamerami przed uzbrojonych w karabiny i czołgi żołnierzy. W recenzji Eweliny Leszczyńskiej czytamy: Jeśli zadaniem kina dokumentalnego jest otwieranie oczu, to "Nie chcemy innej ziemi" wywiązuje się z niego w stu procentach. Relacjonując konflikt w Masafer Jatcie, Basel Adra i Yuval Abraham demaskują liczne przypadki łamania praw człowieka, jakich dopuszcza się względem Palestyńczyków Izrael. Film zdobył nagrody m.in. na festiwalach w Berlinie i Kopenhadze oraz polskim MDAG.



How to Have Sex

2023
1h 38m

Dramat

Molly Manning Walker

Wielka Brytania

Dramat

Mia McKenna-Bruce

Lara Peake

Film uznanej operatorki filmowej Molly Manning Walker okrzyknięto już jednym z najciekawszych debiutów reżyserskich ostatnich lat. "How to Have Sex" pokazywany był dotąd na wielu prestiżowych festiwalach, a z Cannes wrócił z nagrodą Un Certain Regard przyznawaną dziełom wyróżniającym się oryginalnym stylem i sposobem postrzegania świata przez ich twórców. Pozornie prosta fabuła o trzech dziewczynach, które planują dokonać na urlopie rytuału przejścia, przedstawiona została tu w rytmie kolorowej, głośnej imprezy, podczas której bohaterki mierzą się z olbrzymią presją i mało satysfakcjonującymi doświadczeniami. Reżyserka otwiera tym samym dyskusję na temat seksualnych doświadczeń z perspektywy dziewczyn i ich prawa do przyjemności.





Naturalna dzikość serca

Ukjent landskap
2024
1h 23m

Dokumentalny

Silje Evensmo Jacobsen

Norwegia

Dokumentalny

Bohaterami dokumentu jest rodzina Marii i Nika oraz ich czworga dzieci, którzy prowadzą samowystarczalne życie w zgodzie z naturą na małej farmie zaszytej w norweskim lesie. Gdy norweska operatorka i reżyserka Silje Evensmo Jacobsen (autorka popularnego w Norwegii serialu "Team Ingebrigtsen") trafiła na tę historię za sprawą bloga pisanego przez Marię, długo nosiła się z jej opowiedzeniem. Podejmując się tego zadania, zdecydowała, iż do życiowych wyborów Marii i Nika podejdzie z pełnym szacunkiem – mimo tego iż dla wielu ich wybory mogą się wydawać kontrowersyjne. Tak się złożyło, iż okres realizacji dokumentu zbiegł się z tragedią, do której doszło w życiu rodziny. "Naturalna dzikość serca" stała się więc obrazem poszukiwania nowej drogi w czasach głębokiego smutku. Miłość i wsparcie, jakie okazują sobie członkowie rodziny, wydają się tu jednak kluczem, który porusza do głębi.


Służący

The Servant
1963
1h 52m

Dramat

Psychologiczny

Joseph Losey

Wielka Brytania

Dramat

Psychologiczny

Dirk Bogarde

James Fox

Dwa Brzegi to wyjątkowa okazja do nadrobienia zaległości z klasyki kina. W programie znalazły się bowiem tytuły, których nie da się obejrzeć w kinie. Jak chociażby fascynujący obraz psychologicznej wojny toczonej w cieniu podziałów klasowych. "Służący" to jeden z najlepszych filmów w dorobku reżysera Josepha Loseya z popisową rolą Dirka Bogarde'a jako kamerdynera Hugo Barreta. Gwarantujemy, iż od tego filmu nie będziecie mogli oderwać oczu.

Pokój nauczycielski

Das Lehrerzimmer
2023
1h 38m

Dramat

Ilker Çatak

Niemcy

Dramat

Leonie Benesch

Anne-Kathrin Gummich

Niemiecki "Pokój nauczycielski" co prawda trafił w Polsce do dystrybucji kinowej, ale w tak ograniczonym zakresie, iż prawdopodobnie większość z Was nie miała okazji go zobaczyć. A jest to jeden z najlepszych filmów prezentowanych w Polsce w tym roku. Warto więc będąc w Kazimierzu Dolnym, obejrzeć ten prosty, niepozorny, a jednocześnie fascynujący obraz zbiorowej paranoi. Fabuła zaczyna się niewinnie. Oto jeden z uczniów zostaje oskarżony o kradzież. Rodzi to efekt domina, którego skutki są trudne do przewidzenia. Świetna reżyseria, konsekwentnie prowadzona opowieść będą stanowić pożywkę do refleksji i długich dyskusji po seansie.





Bezcenny pakunek

La plus précieuse des marchandises
2024
1h 21m

Dramat

Wojenny

Animacja dla dorosłych

Michel Hazanavicius

Belgia

Francja

Dramat

Wojenny

Animacja dla dorosłych

Po "Strefie Interesów" Jonathana Glazera w canneńskim konkursie znów pojawił się film, który stara się zredefiniować sposób mówienia o potworności zagłady. Najnowszy film Michela Hazanaviciusa to przygotowywana od wielu lat adaptacja książki Jean-Claude'a Grumberga pod tym samym tytułem, do której reżyser własnoręcznie malował animowane później plansze. "Bezcenny pakunek" próbuje wniknąć w mechanizmy propagandy, pochylając się nad biedną, zindoktrynowaną rodziną, która pewnego dnia odnajduje dziecko wyrzucone z pędzącego w kierunku Auschwitz pociągu. Hazanavicius zderza ze sobą poetykę baśni i namacalny realizm epokowej tragedii, dostarczając zaskakujący wrażliwością miks znanych tropów i nieznanych oczekiwań. Z tą tylko różnicą, iż w Grimmowskiej z ducha narracji prawdziwym potworem okazuje się drugi człowiek i jego skażony ideologią umysł. W "Bezcennym pakunku" najbardziej dziwi jego uniwersalność. Osadzona w epoce gawęda mogłaby być w końcu tylko kroniką drugowojennego okropieństwa. Tymczasem jednak okazuje się wiecznie aktualną, magiczną przypowieścią o dwóch obliczach ludzkości; jej umiejętności destrukcji Innego i inspirującej, przekraczającej wszystko sile jej przeciwstawienia.


Wrócicie do siebie

Volveréis
2024
1h 54m

Dramat

Komedia

Jonás Trueba

Francja

Hiszpania

Dramat

Komedia

Itsaso Arana

Vito Sanz

A teraz coś dla fanów Allenowskiej przewrotności i wierzących (ale niepraktykujący) w siłę komedii romantycznej. "Wrócicie do siebie" zaczyna się tak, jak kończą wszystkie melodramaty: miłosnym niespełnieniem. Ale (Itsaso Arana) i Alex (Vito Sanz) budzą się pewnego dnia i czują, iż magiczne uczucie, które trzymało ich przy sobie przez kilkanaście lat, wygasło za sprawą codziennej rutyny. Nie ma w tym grama silnej negatywnej emocji, znanej chociażby z Baumbachowskiej obserwacji rozpadu przy okazji "Historii małżeńskiej" – ich decyzja jest obopólna, dojrzała i przyjacielska; wręcz altruistyczna, bo chodzi w końcu o to, by dać sobie drugą szansę na szczęście. Z tej okazji niedoszli rozwodnicy postanawiają wyprawić swoje własne antywesele; zapraszają rodzinę i przyjaciół, by wspólnie świętować nie koniec, ale nowy początek, który dać im ma podjęta odpowiedzialnie decyzja. "Wrócicie do siebie" to przewrotna opowieść o nauce życia obok; ironiczna krytyka miłosnych uzależnień i nieoczekiwana refleksja o tym, iż prawdziwą związkową dojrzałością jest umiejętność życia samemu ze sobą. A przy tym lekka, wakacyjna komedia o wielkich tematach i jeszcze większych decyzjach.


Hrabia Monte Christo

Le Comte de Monte-Cristo
2024
2h 58m

Dramat

Akcja

Alexandre de La Patellière

Matthieu Delaporte

Francja

Dramat

Akcja

Pierre Niney

Bastien Bouillon

Wydany w 1844 roku "Hrabia Monte Christo" uchodzi za opus magnum Aleksandra Dumasa, a zarazem żelazną klasykę powieści spod znaku płaszcza i szpady. Książka była już wielokrotnie przenoszona na ekran, a do najbardziej znanych adaptacji należą hollywoodzki film z Dagmarą Domińczyk z 2002 roku oraz miniserial z Gerardem Depardieu z 1998 roku. Najnowsza odsłona przygód Edmonda Dantèsa - marynarza, który po latach spędzonych niesłusznie w więzieniu powraca do Marsylii i mści się na swoich wrogach - jest ponoć równie udana (o ile nie lepsza!) co wymienione produkcje. Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte, którzy zekranizowali wcześniej "Trzech muszkieterów", stworzyli zachwycające rozmachem kino zemsty. Dyrektorka Dwóch Brzegów Grażyna Torbicka pisze, iż film "trzyma w napięciu" i jest "świetnie zagrany". Nic więc dziwnego, iż jego pokaz uświetni galę zamknięcia festiwalu.




Idź do oryginalnego materiału