Włodzimierz Wolski był poetą i autorem poematu "Halszka", który pierwotnie nie został wydany z powodu zbyt mocnego okrojenia przez cenzurę. Jednak świat i tak go poznał. "Halszka" stała się bowiem librettem (czyli podstawą tekstową) opery "Halka", skomponowanej przez Stanisława Moniuszkę. Bardzo lubił to nietypowe imię, pochodzące od imienia… Elżbieta.
REKLAMA
Zobacz wideo Te gwiazdy urodziły w 2024 roku. Jakie imiona wybrały dla dzieci?
To imię uwielbiał znany polski kompozytor. Tak nazywa się tytułowa bohaterka jego opery
Imię Halszka pierwotnie było zdrobnieniem od hebrajskiego imienia Elżbieta, które miało formy Halżbieta i Halżka. Oznacza ono "Bóg mą przysięgą" lub "osobę poświęcona Bogu". Co ważne, imię Halszka istnieje tylko w języku polskim. Nie ma żadnego obcojęzycznego odpowiednika. Można je za to zdrobnić i skrócić. Do najpopularniejszych form należą: Halka, Hala, Hasia, Haluszka i Halusia. Tylko trzeba mieć na uwadze, iż Halszka to nie pochodna imienia Helena czy Halina, choć czasem (błędnie) bywa jako takie używana.
Imię Halszka nie jest zbyt popularne. Najwięcej, bo 25 razy, nadano je w 2021 roku. Rok i dwa później było to 14 razy, a w 2024 roku - tylko 10. To i tak sporo, bo do 2007 roku zainteresowanie rodziców tym imieniem było zerowe. Jedynie raz, w 2003 roku otrzymało je pięcioro maluchów. Halszka nie ma też szczęścia, jeżeli chodzi o imieniny. Może je świętować tylko 2 marca lub w tych samych dniach, co Elżbieta, od której się wywodzi.
Imię Halszka jest w tej chwili dość rzadko nadawane. To też warto o nim wiedzieć
To nietypowe imię nosiło kilka znanych kobiet. Wśród można wymienić: Halszkę Osmólską - paleontolożkę, Halszkę Wasilewską - dziennikarkę telewizyjną, czy Halszkę Ostrogską (z Ostroga) -córkę księcia i dziedziczkę ogromnej fortuny.
Poza tym w zamku w Szamotułach straszy duch Czarnej Halszki. Nazywała się tak też dziewczynka, jednak z bohaterek opowieści o bazyliszku. Poza tym od wspomnianej wyżej paleontolożki Halszki Osmólskiej pochodzi nazwa rodzajowa dinozaura - Halszkaraptor.