Antoni Pawlicki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów swojego pokolenia. Znany z ról w popularnych serialach, takich jak "Czas honoru", "Komisarz Alex", "Skazane", "Chyłka" czy "W rytmie serca", zyskał sympatię widzów zarówno w produkcjach kostiumowych, jak i współczesnych.
Jego filmografia obejmuje także tytuły kinowe, w tym "Katyń" Andrzeja Wajdy, "Jutro idziemy do kina", "Kac Wawa", "Big Love", "Papusza" czy "Gierek". 41-letni Pawlicki nie ogranicza się jednak tylko do aktorstwa – angażuje się także w działalność społeczną i charytatywną.
Antoni Pawlicki to wnuk Barbary Rachwalskiej. Kim była słynna aktorka z PRL-u?
Jak się okazuje, talent do aktorstwa płynie w jego żyłach od pokoleń. Antoni Pawlicki odziedziczył go po swojej babci, Barbarze Rachwalskiej, która była cenioną aktorką filmową i teatralną. Dumny wnuk napisał choćby o niej pracę magisterską w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
"Śledząc losy babci, zrozumiałem, iż była tytanem pracy. Każdego dnia miała próby w teatrze, a po nich jeździła na nagrania do Teatru Polskiego Radia albo na plan filmowy. I wieczorem grała jeszcze w spektaklu. Wychodziła przed 10, wracała po 22. A zajmowała się trójką dzieci. Pomiędzy nagraniami, próbami, spektaklami zasuwała z siatkami po sklepach. Rano szykowała dzieci do szkoły, sprzątała i gotowała obiady. Kochała rodzinę, ale praca była jej pasją. I potrafiła to godzić, z niczego nie rezygnując" – mówił Pawlicki w "Twoim Stylu".
Barbara Rachwalska to postać, którą widzowie starszego pokolenia mogą pamiętać z wielu kultowych ról. Choć często pojawiała się w rolach drugoplanowych, potrafiła nadać im niezwykłą autentyczność.
Urodzona w 1922 roku aktorka ma koncie kilkadziesiąt ról telewizyjnych i kinowych. Wystąpiła m.in. w takich serialach jak "Czterej pancernych i pies", "Stawka większa niż życie", "Noce i dnie", "Dom" (jako Maria Talar) czy "Alternatywy 4" (jako Tekla Wagnerówna) oraz filmach: "Przygodzie na Mariensztacie", "Chłopach", "Szaleństwach panny Ewy" czy "Rozmowach kontrolowanych".
Jednak równie istotny był dla niej teatr. Przez lata Barbara Rachwalska związana była z warszawskimi teatrami, m.in. Teatrem Narodowym oraz Ateneum, gdzie również zachwycała swoją charyzmą i umiejętnością wcielania się w różnorodne postaci. Występowała też w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia i spektaklach Teatru Telewizji, a widzowie niezmiennie darzyli ją olbrzymią sympatią.
Aktorka została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarła w 1993 roku w wieku 71 lat. Została pochowana na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.
Warto dodać, iż synowie Barbary Rachwalskiej to reżyser i producent Maciej Pawlicki oraz reżyser filmów dokumentalnych i operator Tadeusz Pawlicki. Synem Tadeusza jest właśni Antoni, którego brat Jan Pawlicki również jest związany z kinem – pisze scenariusze.
Miłość do sceny i kamery to więc rodzinna tradycja Pawlickich i najwyraźniej będzie kontynuowana: żoną Antoniego Pawlickiego jest popularna aktorka Agnieszka Więdłocha ("Planeta singli", "Czas honoru"), para ma córkę Walerię.