Timeless Film Festival: 10 filmów, które trzeba (po)znać

filmweb.pl 8 miesięcy temu
Dziś w Warszawie rozpoczyna się pierwsza edycja Timeless Film Festival. Przez osiem dni w warszawskich kinach Atlantic, Iluzjon i Muranów (i nie tylko) będziemy mogli oglądać perły międzynarodowego kina: filmy pamiętane, których nigdy nie mieliście okazji zobaczyć na dużym ekranie, i filmy zapomniane (lub mniej znane), których nie mieliście okazji zobaczyć nigdy. Festiwal potrwa od 8 do 15 kwietnia.


Bohaterami retrospektyw są m.in. zaklinacze koloru Michael Powell i Emeric Pressburger ("Czerwone trzewiki" to seans obowiązkowy!), obchodzący 100-lecie urodzin Stanisław Różewicz i geniuszka komedii Elaine May, a w programie czeka też m.in. Japonia A.D. 1954 (Mikio Naruse! Kenji Mizoguchi! Akira Kurosawa!), Luchino Visconti, musicale, klasyka o północy i tzw. "double features" (m.in. "Masz wiadomość" wraz ze swoim pierwowzorem, "Sklepem za rogiem"). Organizatorzy zaplanowali również szereg wydarzeń specjalnych, w tym cykl tzw. koncertów filmowych, czyli pokazów z muzyką na żywo (m.in. "Amadeusz" i "Męczeństwo Joanny d'Arc").

Jak zorientować się w tym gąszczu filmowych atrakcji? Możliwe, iż trzeba po prostu obejrzeć wszystko. Wybraliśmy jednak dla Was dziesięć filmów, których wstyd nie (po)znać.


Więcej informacji o Timeless Film Festival znajdziecie TUTAJ.


Timeless Film Festival: 10 filmów do obejrzenia




Podglądacz

Peeping Tom
1960
1h 41m

Horror

Psychologiczny

Michael Powell

Wielka Brytania

Horror

Psychologiczny

Karlheinz Böhm

Moira Shearer

"Podglądacz" przeszedł klasyczną ścieżkę filmów kultowych: w momencie premiery odrzucony, po latach odkryty na nowo, dziś regularnie umieszczany na listach najlepszych brytyjskich filmów wszech czasów czy najbardziej pamiętnych horrorów. Bohaterem "Podglądacza" jest Mark Lewis (Karlheinz Böhm), który pracuje jako ostrzyciel w studiu filmowym. Po pracy mężczyzna zabija kobiety, nagrywając zbrodnie kamerą. Reżyser Michael Powell zarazem dostarcza nam dreszczy, przygotowuje pole pod psychoanalityczne interpretacje i bawi się historią kina, wchodząc w dyskusję zwłaszcza z Hitchcockiem. Warto będzie ten film... podejrzeć.


Toksyczny mściciel

The Toxic Avenger
1984
1h 22m

Czarna komedia

Lloyd Kaufman

Michael Herz

USA

Czarna komedia

Andree Maranda

Mitch Cohen

Oto klasyczny przykład filmu tak złego, iż oglądanie go staje się pierwszorzędną rozrywką. Historia cherlawego pracownika siłowni, który pod wpływem kontaktu z beczką toksycznych odpadów zmienia się w tytułowego "Toksycznego mściciela", stała się zwrotem w karierze Lloyda Kaufmana. Dowodzone przez niego studio Troma, wcześniej specjalizujące się w sprośnych komediach, odkryło niszę na amerykańskim rynku: bardzo złe horrory. Znaki szczególne: partyzanckie efekty specjalne (wnętrzności ze spaghetti, rozpryskujące się głowy z arbuzów), nadekspresyjne aktorstwo i nieznajdująca uzasadnienia w fabule nagość. Jesteśmy przekonani, iż w czasach, kiedy wszyscy próbują sprostać niedoścignionym standardom piękna, Toxie to superbohater, jakiego potrzebujemy.




Ucho

1970
1h 34m

Dramat

Thriller

Psychologiczny

Karel Kachyňa

Czechosłowacja

Dramat

Thriller

Psychologiczny

Radoslav Brzobohatý

Jiřina Bohdalová

Nakręcone w 1970 roku "Ucho" okazało się filmem zbyt odważnym i niebezpiecznym dla ówczesnego czechosłowackiego reżimu. Reżyser Karel Kachyňa opowiada w nim o jednej nocy z życia pewnego małżeństwa. On to wysoki urzędnik partyjny, ona – córka właściciela baru. Podczas powrotu do domu z partyjnego rauszu zaczynają podejrzewać, iż ktoś ich podsłuchuje i zbiera na nich obciążające dowody. A może to tylko zwykła paranoja? A może to cały kraj pogrążony jest w zbiorowej schizofrenii? Za stawianie takich właśnie pytań "Ucho" trafiło na półkę na 20 lat, a swojej premiery doczekało się dopiero w 1990 roku. I z miejsca stanęło do walki o Złotą Palmę w Cannes. Festiwal Timeless to jedna z niewielu okazji, by widownia mogła się zapoznać z tym historycznym dziełem.

Męczeństwo Joanny d'Arc

La passion de Jeanne d'Arc
1928
1h 54m

Dramat historyczny

Niemy

Carl Theodor Dreyer

Francja

Dramat historyczny

Niemy

Maria Falconetti

Eugene Silvain

Już niedługo jedno z największych arcydzieł w historii kina – "Męczeństwo Joanny d’Arc" Carla Theodora Dreyera – świętować będzie swoje setne urodziny. To monumentalne widowisko, które jest zarazem niezwykle intymnym portretem kobiety skazanej na okrutną śmierć za swoją wiarę i przekonania, przepełnione jest magią kina. Dreyer jawi się tu jako czarodziej ekranu. Zaś grająca główną rolę Maria Falconetti promienieje aktorskim talentem, który sprawia, iż poruszony widz nie może oderwać wzroku od ekranu. Timeless Film Festival Warsaw daje rzadką okazję do przeżycia tego niezwykłego obrazu na dużym ekranie.



Kid złamane serce

The Heartbreak Kid
1972
1h 46m

Komedia

Romans

Elaine May

USA

Komedia

Romans

Eddie Albert

Audra Lindley

W historii Fabryki Snów Elaine May zapisała się przede wszystkim jako wybitna scenarzystka komediowa mająca w portfolio takie klasyki, jak "Tootsie", "Niebiosa mogą zaczekać", "Czerwoni" oraz "Barwy kampanii". Nie wszyscy pamiętają jednak, iż artystka ma również na koncie kilka reżyserskich projektów. Najlepszy z nich, słodko-gorzką komedię "Kid złamane serce" będzie można obejrzeć na festiwalu Timeless i to na rzadkiej kopii 35mm, pozyskanej dzięki uprzejmości Academy Film Archive. Opowiadając historię nieszczęśliwie zakochanego pechowca Lennego (Charles Grodin), May "bierze na tapet głębokie kompleksy tego kulturowego tygla i ubiera je w komedię tak cierpką, iż pozostaje zgrzytać zębami". Do śmiechu, do płaczu i do refleksji.


Pokojówka

Hanyo
1960
1h 51m

Thriller

Psychologiczny

Ki-young Kim

Korea Południowa

Thriller

Psychologiczny

Sung-kee Ahn

Eun-shim Lee

"Pokojówka" to film, który regularnie znajduje się w czołówce list najlepszych koreańskich produkcji wszech czasów. Klasyk w reżyserii Kima Ki-younga do dziś inspiruje twórców z Korei Południowej, a ślady jego wpływu odnajdziemy choćby w "Parasite" Bonga Joon-ho. "Pokojówka" jest mieszczańskim thrillerem, w którym egzystencja pewnej rodziny wywraca się do góry nogami, kiedy w progi familijnego domostwa wkracza tytułowa femme fatale. Pełen klasowego i erotycznego napięcia film to smakowita próbka zupełnie u nas nieznanej złotej ery kina koreańskiego.





Zła nie ma

Aku Wa Sonzai Shinai
2023
1h 46m

Dramat

Ryûsuke Hamaguchi

Japonia

Dramat

Hitoshi Omika

Ayaka Shibutani

Timeless Film Festival to nie tylko stare kino! Na festiwalu zobaczymy też premierowo japońską produkcję "Zła nie ma", wyróżnioną Srebrnym Lwem na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji. Zdobywszy Oscara za "Drive My Car", Ryūsuke Hamaguchi wraca z filmem, który łączy wszystkie oblicza jego kina: jest tu "slow cinema", jest komedia obyczajowa, jest wreszcie dotknięcie tajemnicy. To opowieść o starciu na linii miasto-prowincja: mieszkańcy położonej niedaleko Tokio wioski dowiadują się, iż w okolicy ma powstać tzw. glamping. Hamaguchi odbija jednak z tego punktu wyjścia w całkiem niespodziewane rejony. Na miano "instant classic" zasługuje choćby prawie-że-slapstickowa scena rąbania drewna. Film niby nowy, ale już ponadczasowy.


Paryż, Teksas

Paris, Texas
1984
2h 27m

Dramat

Wim Wenders

Francja

Wielka Brytania

RFN

Dramat

Harry Dean Stanton

Dean Stockwell

Obsypany nagrodami "Paryż, Teksas" Wima Wendersa obchodzi w tym roku 40-lecie premiery. Jego bohaterem jest cierpiący na amnezję mężczyzna, który po czterech latach tułaczki po Stanach Zjednoczonych zostaje odnaleziony przez rodzinę. Nie jest to jednak happy end, ale początek historii. Film, będący wyrazem fascynacji niemieckiego reżysera Ameryką, to poruszająca opowieść o samotności. W pamięć zapadają przepiękne zdjęcia autorstwa Robby'ego Müllera.






Księżniczka Mononoke

Mononoke-hime
1997
2h 13m

Fantasy

Przygodowy

Anime

Hayao Miyazaki

Japonia

Fantasy

Przygodowy

Anime

Yôji Matsuda

Yuriko Ishida

Studio Ghibli i Hayao Miyazaki zapewnili widzom wiele wspaniałych filmowych przeżyć. jeżeli jednak koniecznie musimy wybrać jedno z arcydzieł japońskiej animacji, to stawiamy na absolutnie fenomenalną "Księżniczka Mononoke". To dzieło idealne pod każdym względem. Zachwyca zarówno w warstwie estetycznej, jak i warsztatowej. Jest to również film niezwykle mądry, który potrafi wydobyć z widza całą gamę emocji. "Księżniczka Mononoke" to ten rodzaj kina, który pozostaje z widzem na długo po zakończeniu seansu.


Pulp Fiction

1994
2h 34m

Gangsterski

Quentin Tarantino

USA

Gangsterski

John Travolta

Samuel L. Jackson

W tym roku "Pulp Fiction" świętuje 30. urodziny. To idealna okazja, by zobaczyć nagrodzony Złotą Palmą kultowy film Quentina Tarantino na wielkim ekranie. Autor przekuł miłość do kinowej pulpy w sztukę i połączył wyrafinowaną narracyjną konstrukcję z gotowymi do cytowania dialogami, tworząc w ten sposób ideał formuły pod tytułem "film Tarantino". Śledząc losy podrzędnych kryminalistów z Miasta Aniołów, reżyser miesza ze sobą absurdalną komedię i czarny kryminał, składa hołd kinu samurajskiemu, wreszcie daje swojej gwiazdorskiej obsadzie role będące perłami w ich CV. Idealnym posiłkiem po seansie będzie oczywiście ćwierćfunciak z serem i waniliowy shake za 5 dolców. Bon appetit!
Idź do oryginalnego materiału