"Time" wskazało najlepszą polską książkę wszech czasów.

g.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor EyeEm Mobile GmbH


Wchodząc do biblioteki czy księgarni, jesteśmy zasypywani wieloma tytułami. Każda książka to zbiór ciekawych opowieści i trudno wybrać, w którą z nich chcemy się zagłębić. Z pomocą przychodzą dziennikarze magazynu "Time". Specjaliści stworzyli spis 100 najwybitniejszych powieści wydanych po 1932 roku. Jedna z nich pochodzi z polski.
w tej chwili jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorek poza granicami naszego kraju jest Olga Tokarczuk. W jednym z naszych artykułów wspominaliśmy, iż swego czasu po jej książkę sięgnęła choćby Dua Lipa. W 2024 roku dzieło pisarki - "Empuzjon" - trafiło choćby na listę 100 najważniejszych książek stworzoną przez dziennikarzy "The New York Times". Podobny spis sporządzili redaktorzy amerykańskiego tygodnika "Time", jednak oni postanowili pochylić się nad literaturą wydaną na przestrzeni lat 1923-2005. W tym rejestrze również uwzględniono autora polskiego pochodzenia.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak Twardoch pisze książki? "Nie do końca jestem świadom swojego warsztatu"


Książki, które trzeba przeczytać według "Time". Wyróżniono utwór polskiego pisarza
Pracownicy amerykańskiego magazynu "Time" jakiś czas temu stworzyli listę 100 najlepszych powieści anglojęzycznych, które wydano pomiędzy 1923 a 2005 rokiem. W tym dość obszernym spisie nie zabrakło miejsca dla autora polskiego pochodzenia. Jerzy Kosiński (a tak naprawdę to Józef Lewinkopf) urodził się w Łodzi w 1933 roku. Pisarz wywodził się z żydowskiej rodziny, która w czasie II wojny światowej ukrywała się we wsi Dąbrowa Rzeczycka. Schronienie zapewnił im ksiądz Eugeniusz Okania, który również pomógł Lewinkopfom w wyrobieniu fikcyjnych dokumentów. Po wojnie Jerzy przez jakiś czas pracował w Zakopanem jako instruktor jazdy na nartach. Pisarz, zanim zaczął tworzyć, studiował na Uniwersytecie Łódzkim socjologię. W wieku 24 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkał na stałe. Między innymi dlatego jego dzieła są napisane w języku angielskim. Niemniej jednak autor wyróżnionej powieści "Malowniczy ptak" posiada polskie korzenie, co pozwala nam cieszyć się z jego sukcesu. Opowieść o losach żydowskiego chłopca, który musi mierzyć się z brutalną rzeczywistością wojennych czasów, stała się jedną z najsłynniejszych książek w drugiej połowie XX wieku. Z czasem zaczęły wokół niej narastać pewne kontrowersje.


"Malowany Ptak" - książka stała się światowym fenomenem. Autor został oskarżony o kłamstwo
W 1965 roku na półkach pojawiły się pierwsze wydania książki "Malowany Ptak". To dzieło literackie w opinii dziennikarzy magazynu "Times" zasłużyło na 62. miejsce wśród najwybitniejszych powieści opublikowanych po 1923 roku. Historia pełna przemocy i brutalnych scen z życia żydowskiego chłopca miała na celu ukazać, iż kierowanie się przesądami może znacząco wpłynąć na społeczeństwo. Jerzy Kosiński zyskał dzięki tej publikacji sporą sławę i stał się jednym z najwybitniejszych pisarzy w tamtym czasie. Jego fenomen przyćmiły jednak kontrowersje związane z rzetelnością opowiadanych zdarzeń.
Zobacz też: Polacy chcieliby z nim zjeść niedzielny obiad. Ten polityk skradł ich serca
Fenomen książki "Malowany ptak" polegał między innymi na tym, iż miała być to literatura oparta na faktach. Z czasem okazało się jednak, iż wiele historii zawartych w powieści było tak naprawdę fikcją, a Kosiński wcale nie przeżył tych traumatycznych momentów, które zostały zapisane na papierze. Wątpliwościom poddano choćby jego wkład w powstanie tego dzieła. Mówiono, iż miał on się tylko pod nim podpisać. Tak czy inaczej, utwór traktujący o czasach holocaustu jest ceniony na całym świecie. W 2019 roku do kin weszła ekranizacja powieści.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału