Test i recenzja słuchawek nausznych Edifier WH500

geex.x-kom.pl 2 lat temu

Unboxing Edifier WH500

Opakowanie, w które zapakowane są słuchawki, jest niewielkie. Mieszczą się w nim jedynie słuchawki, kabel USB-A – USB-C oraz dokumentacja. To wystarczy, aby rozpocząć przygodę z nowymi słuchawkami.

Same Edifier WH500 to typowa konstrukcja małych słuchawek nausznych o zamkniętych w plastiku przetwornikach. Opierają się one na plastikowych elementach (wraz z regulacją rozwarcia pałąka), co może rodzić problemy, gdy nieuważnie i zbyt mocno je rozszerzymy. Tak samo sprawa ma się z dopasowaniem słuchawek na uszach, to mocowanie jest również plastikowe i ma blokadę maksymalnego odchylenia, przez co może być narażone na usterki. Tu od razu zalecam uważne korzystanie ze słuchawek – podczas zakładania i zdejmowania.

Na dobrą ocenę zasługują miękkie nauszniki i pałąk słuchawek. Nauszniki dociskają małżowiny umiarkowanie mocno, co jest zrozumiałe przy małych nauszniakach. W takim wypadku odpowiednie ułożenie na uszach ma ogromne znaczenie przy odsłuchu. Mały luz, czy niedociśnięcie uwalnia ciśnienie, przy którym normalnie działają słuchawki. jeżeli masz już podobne słuchawki, możesz to sprawdzić, lekko odchylając je od uszu – to co usłyszysz to znikające basy i mniej donośne średnie tony.

Nie inaczej jest tutaj, chociaż słuchawki dobrze dolegają do uszu na średniej rozmiarze czaszce, to jednak ich używanie na włosach, czy czapce nie jest idealne.

Z drugiej strony, przez to, iż zakrywają małżowiny, jesteście zabezpieczeni przed podmuchami wiatru, które często słychać przy używaniu słuchawek TWS, a kontrolowane środowisku pozwala na pasywne tłumienie hałasów i lepszą kontrolę nad charakterystyką dźwięku.

Specyfikacja Edifier WH500

Z samego opakowania dowiecie się kilku ciekawych faktów o słuchawkach:

  • szybkie ładowanie przez 10 minut daje 6 godzin odsłuchu;
  • mają cyfrowe wyciszenie hałasu otoczenia podczas dzwonienia;
  • pełna bateria wystarczy na 40 godzin słuchania muzyki;
  • połączenie Bluetooth 5.2;
  • zastosowano membrany 30 mm;
  • czułość słuchawek to 91 dB;
  • maksymalna głośność 85 dB;
  • a czułość mikrofonu -42 dB.

Najważniejszymi cechami pod względem specyfikacji słuchawek jest połączenie Bluetooth 5.2 i kodek SBC. Jest to w tej chwili rzadkie połączenie, ale zdecydowanie akceptowalne w tej półce cenowej. BT 5.2 jako jeszcze nowy standard pozwala na stabilną pracę z urządzeniami wspierającymi tę wersję Bluetooth. Natomiast kodek SBC jest już bazowym kodekiem, z którym działają wszystkie słuchawki.

Obsługa słuchawek

Na słuchawkach znajdziesz:

  • złącze USB-C;
  • przycisk mode;
  • przycisk głośniej;
  • przycisk ciszej;
  • przycisk włącz / pauza / play;
  • diodę LED;
  • mikrofon na spodzie słuchawek;
  • mikrofony ENC na bokach nauszników.

To, co najważniejsze: słuchawki mają swoją aplikację „towarzyszącą”, nie korzystacie z niej od razu po podłączeniu ze telefonem, a ewentualne zmiany EQ wprowadzacie w Edifier Connect lub aplikacje zewnętrzne np. Spotify. Mój telefon nie polubił automatycznego łączenia z aplikacją Edifier, ale to właśnie ona umożliwią największą personalizację dźwięku.

Do wprowadzenia słuchawek w tryb ponownego parowania należy wcisnąć przyciski głośniej i ciszej do momentu powiadomienia głosowego i migania diody LED na niebiesko. Niestety sama dioda nie działa cały czas. Gdy słuchawki są włączone – może zdarzyć się, iż zostawicie je przypadkiem włączone. Na szczęście mają one bardzo długi czas pracy, a po chwili od rozłączenia same się wyłączają.

Testy syntetyczne z Ultimate Headphone test

Testy te używam przy zapoznaniu się z każdymi nowymi słuchawkami, ale dopiero po ich wygrzaniu, co w tym modelu jest szczególnie ważne. Po wyjęciu z pudełka ich dźwięk jest płaski i pozbawiony basów. Dopiero po czterech, sześciu godzinach gry można zacząć mówić poprawnym brzmieniu słuchawek.

Wyniki testów przedstawiają się następująco:

Pasmo przenoszenia niskich częstotliwości (10-200 Hz):

  • 20 Hz – słuchawki zaczynają grać;
  • 30 Hz – dźwięk przyspiesza i wchodzi na wyższe tony;
  • 70 Hz – 90 Hz – dźwięk się stabilizuje;
  • do 200 Hz – dźwięk nie wykazuje fluktuacji w głośności.

Test wysokich częstotliwości:

  • 22 kHz – 17,5 kHz – cisza;
  • lekko poniżej 17,5 kHz – delikatny pisk;
  • 16 kHz – słuchawki zaczynają grać, nierówna głośność przy wysokich częstotliwościach (słabe sparowanie przetworników);
  • 12,5 kHz – momentalne obniżenie głośności;
  • 9 kHz – 8 kHz – mocne wzmocnienie słyszalnego pasma słuchawek, lekka nierówna głośność przetworników.

Słuchawki charakteryzują się powolnym wznoszeniem głośności do 3 kHz i szybkim spadkiem głośności za 15 kHz.

Binauralna scena Edifier WH500

Niestety ze względu na dosyć duży dystans między przetwornikami a uszami dźwięk binauralny wydaje się dochodzić kilka centymetrów spoza uszu i nie sprawia wrażenia immersji.

Aplikacja słuchawek Edifier WH500

Korzystając z dedykowanej aplikacji Edifier Connect możesz spersonalizować dźwięk słuchawek w znacznie większym zakresie niż pozwalają konkurencyjne marki. Nie tylko możesz wybrać 4 pasma EQ, to na dodatek możesz wpłynąć na rozłożystość zmian poszczególnych suwaków. Jedynym minusem jest tutaj brak przedstawienia graficznego wykresu EQ po wprowadzonych zmianach.

Według mnie aplikacja przydaje się jedynie do EQ. Oczywiście może również przydać się usunięcie limitu głośności (chociaż i tak fabrycznie słuchawki są bardzo głośne), zmienienie głośności powiadomień (te są fabrycznie w idealnym punkcie) lub factory reset (chociaż bardziej przyda się ręczny skrót parowania głośność dół + głośność góra).

Jak brzmią słuchawki Edifier WH500

Odsłuchy przeprowadziłem przy większych zmianach EQ, które jeszcze bardziej poprawiły charakterystykę słuchawek dla mojego ucha i włączonym Music Mode. Pełne ustawienia znajdziecie na powyższym zrzucie ekranu z aplikacji.

Źródło: Spotify

Shokufan – Snarky Puppy

Shokufan wyszedł podczas testów najlepiej, lekki instrumentalny Fusion pozwala na swobodną pracę dźwięku słuchawek, a realizacja dźwięku, która nakłada nacisk na separację i przestrzeń między instrumentami dają dobry efekt w połączeniu z przetwornikami w WH500.

Źródło: Spotify

Rhapsody in Blue – George Gershwin

W tym utworze słychać wąską scenę przetworników w zamkniętej obudowie, niestety jest to cecha wielu zamkniętych słuchawek. Jednak gdy cały ensamble odgrywa swoje partie, dźwięk nie jest przesadnie mulisty, a fortepian jest przez cały czas wyrazisty, chociaż zbyt wycofany. W tym utworze słuchawki dostają dostateczny.

Źródło: Spotify

Gravity – John Mayer

Zupełnie inaczej słuchało mi się Johna Mayera, stopa i rimshot wraz z basem są poprawnie zrealizowane przez słuchawki i miło się wsłuchuje po raz kolejny w głos wokalisty. Czy może być lepiej? Owszem, brakuje tej odrobiny docisku na uszach, przez co bas i stopa nigdy nie będą miały pełni swojej mocy, ale to mój przypadek, może macie idealny rozmiar głowy dla tego pałąka.

Źródło: Spotify

Propane Nightmares – Pendulum

Ten utwór jest wymagający zarówno pod względem przetworników, jak i samego kodeka. Niestety SBC nie pozwala na reprodukcję superszklistych talerzy, chociaż nie mam tu zbyt dużego „ale”, talerze i głos wokalisty są choćby dobrze ułożone. Gorzej jest z już wcześniej wspomnianymi basami. Przez mniej niż idealne ułożenie na głowie tracę co najmniej 3 dB subbasów, które odzyskuję, gdy lekko dociskam nauszniki.

Ocena Edifier WH500

Ocenę muszę zacząć od wyjaśnienia, iż będę tu brał pod uwagę również cenę słuchawek, które w tej chwili kosztują bez promocji 199 zł. To kilka i skłania mnie do sugestii, iż jeżeli nie chcesz przepłacać za bezprzewodowe słuchawki nauszne to Edifier WH500 są ciekawym wyborem o dźwięku, który będzie po prostu dobry. Dobry w lżejszych utworach rockowych, popowych, śpiewanej poezji. Fani elektroniki będą musieli przetestować ułożenie pałąka na głowie przez uciekający bas. Jednak wąska scena nie pozwoli na przyjemny odsłuch muzyki klasycznej.

Drugą grupą docelową są gracze, którzy skorzystają z niskiego opóźnienia Game Mode oraz mają swój dedykowany mikrofon — wbudowany mikrofony z redukcją szumu otoczenia jest wystarczający do prowadzenia rozmów telefonicznych.

Minusy

  • zapamiętane parowanie tylko z jednym urządzeniem
  • brak stanu połączenia / włączenia słuchawek przez LED
  • duże palce słabo wyczuwają separację przycisków
  • po kilku godzinach uciskają, gdy nosisz okulary
  • jakość dźwięku zależna od przylegania do małżowin

Plusy

  • dobra reprodukcja dźwięku jak na cenę
  • mocny bas, gdy dopasujemy pałąk
  • wyważone średnie tony
  • superniskie opóźnienie w trybie game mode 80 ms

Ocena redakcji

7/10
Idź do oryginalnego materiału