Już w czwartek w Krakowie zaczynają się Stuhralia – Tauron Festiwal Jerzego Stuhra. Gwoździem programu będą pokazy filmowe zaprezentowane w pierwszą rocznicę śmierci artysty.
Jerzy Stuhr zmarł niespełna rok temu, zostawiając po sobie niesamowity dorobek. „Spis cudzołożnic”. „Wodzirej”, czy „Duże Zwierzę” to tylko niektóre filmy, które teraz będzie można obejrzeć w auli Akademii Sztuk Pięknych.
Pokazy filmowe odbędą się w dniach 5-6 lipca w programowanej przez Kino Pod Baranami auli Akademii Sztuk Pięknych. Wyświetlonych zostanie sześć filmów, które pokazują nie tylko aktorski kunszt Jerzego Stuhra, ale również jego talent reżyserski i niezwykłe poczucie humoru.
– Stuhralia to okazja, by lepiej poznać twórczość wybitnego, wszechstronnego Artysty, który na stałe zapisał się w historii polskiej kinematografii oraz w sercach publiczności – zachęcają organizatorzy.
W centrum programu są filmy wyreżyserowane przez Jerzego Stuhra, który często stawał w nich po obu stronach kamery, tworząc niezapomniane kreacje aktorskie i kierując pracami nad filmem jako reżyser. W trzech prezentowanych filmach eksploruje on zagmatwane ścieżki ludzkiej psychiki i wciela się w barwnych, wielowymiarowych bohaterów: pracownika naukowego w Spisie cudzołożnic oraz w prowadzącego cichy bunt pana Sawickiego w Dużym zwierzęciu. W Historiach miłosnych Jerzy Stuhr bierze na siebie nie jedną, a kilka ról mężczyzn, którzy w dojrzałym wieku smakują prawdziwego uczucia.
Wyświetlony zostanie także Wodzirej w reżyserii Feliksa Falka, w którym Jerzy Stuhr tworzy jedną ze swoich najbardziej pamiętnych kreacji aktorskich. Jako współautor dialogów Stuhr przyczynił się do tego, iż postać Lutka Danielaka – karierowicza bez skrupułów, który jest gotowy poświęcić wszystko w imię sławy – zapisała się na stałe w kanonie polskiego kina.
Na kinowym ekranie pokazany zostanie również wyreżyserowany przez Jerzego Stuhra spektakl telewizyjny Mieszczanin szlachcicem. Aktor wciela się w nim w rolę próżnego pana Jourdain, a na scenie towarzyszą mu młodzi aktorzy z Teatru Ludowego w Nowej Hucie.
Jerzy Stuhr został zapamiętany także jako głos sympatycznego, gadatliwego Osła z animowanego filmu Shrek, który również jest w programie wydarzenia. Polska wersja językowa w tłumaczeniu Bartosza Wierzbięty jest pełna intertekstualnych nawiązań oraz inteligentnego humoru, który rozbawi zarówno młodszych, jak i starszych widzów.
Każdemu seansowi będzie towarzyszyć spotkanie ze współpracownikami, przyjaciółmi i bliskimi Jerzego Stuhra, którzy wspólnie z widzami będą wspominać jego życie i twórczość. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli Maciej Stuhr, Anna Dymna, Paweł Edelman, Feliks Falk, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Jerzy Fedorowicz, Anna Radwan oraz Zbigniew Zamachowski. Spotkania poprowadzą Maria Malatyńska oraz Łukasz Maciejewski.
Cały program dostępny jest TUTAJ.