„Tajemniczy opiekun” Jean Webster na Wolnych Lekturach

fundacja.wolnelektury.pl 1 miesiąc temu

Tajemniczy opiekun Jean Webster to ponadczasowa opowieść o nadziei, dorastaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Od dziś dostępna jest na Wolnych Lekturach

Nastoletnia Agata Abbott jest sierotą i najstarszą podopieczną Domu Wychowawczego im. Johna Griera. Dziewczyna codziennie opiekuje się młodszymi wychowankami i z oddaniem wykonuje swoje obowiązki, choć jednocześnie marzy o lepszym życiu. Pilnie się uczy, a jej wyobraźnia znajduje odzwierciedlenie we wciągających wypracowaniach, które zwracają uwagę jednego z opiekunów sierocińca. To właśnie on, zafascynowany talentem Agaty, postanawia sfinansować jej naukę w elitarnym kolegium, stawiając jednak dwa warunki: pragnie pozostać anonimowy, a Agata musi co miesiąc informować go listownie o przebiegu swej edukacji. Studentka bardzo pilnie wywiązuje się z tego zadania. W korespondencji do „Długonogiego Pana” dzieli się z darczyńcą nie tylko wiadomościami o życiu w kolegium, ale także osobistymi przemyśleniami i rozterkami.

W nowym środowisku Agata nawiązuje pierwsze przyjaźnie, zyskuje uznanie i sympatię rówieśników, a jednocześnie mierzy się z wyzwaniami mieszkania poza sierocińcem — przebywanie wśród bogatych kolegów, których styl życia jest jej obcy, wzbudza w Agacie zakłopotanie i zmusza ją do refleksji nad własną tożsamością. W miarę jak dziewczyna dorasta i staje się niezależna, coraz bardziej pragnie odkryć, kim jest jej tajemniczy opiekun…

Tajemniczy opiekun (ang. Daddy-Long-Legs) autorstwa amerykańskiej pisarki Jean Webster (1876–1916) to powieść dla młodzieży napisana w formie epistolarnej. Utwór został wydany w 1912 roku, natomiast pierwsza polska edycja w tłumaczeniu Róży Centnerszwerowej ukazała się czternaście lat później nakładem Biblioteki Dzieł Wyborowych (wówczas pod tytułem „Długonogi Iks”). Autorka, kreśląc historię Agaty, zwraca uwagę na trudności, z jakimi mierzy się młoda kobieta, próbująca odnaleźć się w społeczeństwie po opuszczeniu sierocińca, a także ukazuje kontrast między funkcjonowaniem organizacji pomocowych a rzeczywistymi potrzebami ich podopiecznych — lektura Tajemniczego opiekuna skłania do gorzkiej refleksji nad sposobami działania instytucji dobroczynnych.

Jean Webster wychowała się w rodzinie blisko związanej ze światem literackim — jej matka była siostrzenicą Marka Twaina, a ojciec jego wydawcą.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Idź do oryginalnego materiału