Światowy Dzień Książki

kulturalnemedia.pl 5 godzin temu

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zamknięte na stronach historie potrafią wzruszać, przerażać, rozśmieszać i wzbudzać współczucie. Cała gama emocji, której można dać się porwać wraz z zanurzeniem się w opowieść. Można przebierać w gatunkach, miejscach akcji i bohaterach. Chociaż wiele książek wydaje się podobnych, to jednak każda ma w sobie dozę wyjątkowości.

Poznając siebie

W literaturze można szukać sporej dawki wiedzy, także tej z zakresu samoświadomości i rozwoju osobistego. Pozycja Stefanie Stahl Odkryj swoje wewnętrzne dziecko zabierze nas w podróż do swojego dzieciństwa i pokaże, jak wczesne lata naszego życia oraz relacja z rodzicami ukształtowały naszą osobowość. To nie tylko sucha wiedza, ale też ćwiczenia praktyczne i spora dawka przykładów, które pomagają zobrazować sobie poszczególne sytuacje. Natalia De Barbaro w swojej książce Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie stara się pokazać kobietom, jak żyć, aby nie zatracić swoich marzeń i pasji, jednocześnie realizując się w życiu rodzinnym i zawodowym. To także przypomnienie o tym, iż nie da się być idealnym, a spełnianie cudzych oczekiwań nie jest przepisem na pełnię szczęścia.

Dla tych, którzy czują, iż zastanawiają się zbyt dużo i przeżywają wszystko dwa razy bardziej, odpowiedzią na ich pytania może zostać książka Federico Bosco Mówili, iż jestem zbyt wrażliwa. Znajdziemy tam teorię oraz praktykę, a wszystko to napisane jasnym językiem. Po jej lekturze może okazać się, iż nasze ciągłe przejmowanie się wszystkim, które wydawało nam się normalne, w rzeczywistości oznacza, iż jesteśmy osobami wysoko wrażliwymi. Nie musimy czuć się rozbici na kawałki, aby sięgnąć po którąś z wymienionych pozycji. Będą one idealne zarówno dla tych, którzy czują, iż potrzebują znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jak i dla osób, które chcą poszerzać świadomość o swoich zachowaniach i ich przyczynach.

Oparte na faktach

Nie tylko fikcja stanowi o sile literatury. Czasem to właśnie życie pisze najlepsze historie, z którymi warto się zapoznać. Marcin Feddek na papier przelał kulisy działań reprezentacji Polski w piłce nożnej z czasów Euro 2016. Dekalog Nawałki zabiera nas w podróż do Francji, gdzie poznajemy nieznane dotąd fakty z życia Biało-Czerwonych oraz mamy okazję przyjrzeć się bliżej pracy Adama Nawałki. Autor miał wyjątkową szansę na przyglądanie się z bliska tym poczynaniom, które zamienił w opowieść o sukcesie polskiej kadry. O swoich trudnych przeżyciach w formie książki postanowił wraz z Małgorzatą Domagalik opowiedzieć Jakub Błaszczykowski. Kuba. Autobiografia to poruszająca historia o rodzinnej tragedii, spełnianiu marzeń i trudnościach życia codziennego. Wyjątkowa forma dialogów pozwala bardziej poczuć emocje piłkarza, która otwiera się i zaprasza czytelników do swojego świata.

Dla miłośników słodyczy idealną propozycją będzie książka Łukasza Garbala Wedlowie: czekoladowe imperium. Poznajemy tam od podszewki, jak powstawała jedna z najpopularniejszych firm wyrobów czekoladowych w Polsce. Ta pozycja to nie tylko płynne przechodzenia przez budowanie rodzinnego imperium. To także cała masa ciekawostek i słodkich tajemnic, które zadecydowały o sukcesie firmy E.Wedel.

Cofając się w czasie

Magia literatury polega na tym, iż mamy pełną dowolność, co do miejsca i czasu naszej historii. o ile chcemy stworzyć opowieść o realiach XIX wieku, z pięknymi sukniami, balami i intrygami to nic nie stoi na przeszkodzie. A o ile mamy ochotę przeczytać coś, co takie wątki zawiera polecam sięgnąć po serię o Bridgertonach od Julii Quinn. W każdej z 8 książek poznajemy historię jednego z rodzeństwa słynnego londyńskiego rodu. Chociaż każde z nich koniec końców i tak staje przed obliczem prawdziwej miłości to drogę, która ich tam doprowadzi mają bardzo różną. Utrata ukochanego, małżeństwo z przymusu, od przyjaźni i wrogów do kochanków, czy historia, jak wyjęta z Kopciuszka. Książki z tej serii najlepiej czytać po kolei, aby nie natknąć się na zbędne spoilery. Mój książę, Ktoś mnie pokochał, Propozycja dżentelmena, Miłosne tajemnice, Oświadczyny, Grzesznik nawrócony, Magia pocałunku, Ślubny skandal – taką kolejnością poznamy pełną historię Bridgertonów.

Życie codzienne

Literatura obyczajowa daje autorom pewną dowolność. Mogą opisywać życie codzienne ze zwróceniem uwagi na przeróżne jego aspekty – miłość, rodzinę, choroby, przyjaźnie czy pracę. Szukając powieści o dużej dawce emocji, także tych trudnych, które rzucają sporo kłód pod nogi, warto zapoznać się z twórczością Katarzyny Michalak. Jej książki potrafią poruszyć do głębi, zaskoczyć i sprawić, iż zmienimy zdanie o bohaterach o 180 stopni. Trylogia autorska, Seria Mazurska czy pojedyncze powieści. Bez względu na to, na jaką pozycję się zdecydujemy każda pochłonie nas tak bardzo, iż nie będziemy w stanie się oderwać aż do ostatniej strony.

Ci, którzy lubią w książkach odnaleźć nacisk na historie miłosne mogą sięgnąć do twórczość Natalii Sońskiej. Osadzone w realiach polskich miast powieści, pokazując często wyboiste drogi w poszukiwaniu szczęścia. Nie zabraknie tam też wątków góralskich, które są bliskie sercu autorki. Odnaleźć je można w pozycjach z serii Zakopiańska (m.in. Obudź się, Kopciuszku, Uwierz w miłość, Calineczko, Słuchaj głosu serca). Natomiast Seria z aktami (Paragraf na miłość, Wniosek o wybaczenie, Wyrok namiętności) to wyróżniająca się na tle twórczości Natalii Sońskiej trylogia z wątkami prawniczymi.

Ten, kto w swoim sercu na szczególne miejsce dla zwierząt, powinien zapoznać się z książkami W. Bruce Camerona. Zarówno Był sobie pies, jak i O psie, który uratował święta wzruszają i pokazują, jak ważna w życiu człowieka może być obecność psiego towarzysza. Z polskiego podwórka o wyjątkowym psim życiu napisała Jagna Kaczanowska. Pies, który nas odnalazł pokazuje, jak niezwykła więź może się wytworzyć między zwierzęciem, a dzieckiem z niepełnosprawnością. To też historia o tym, jak przypadkowe noworoczne spotkanie może odmienić życie całej rodziny.

Idź do oryginalnego materiału