Statuetka Oscara czyli historia filmowej nagrody

magnifier.pl 2 tygodni temu

Każdy twórca, który choćby otarł się o branżę filmową, marzy o statuetce rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu. To Oscar, najbardziej prestiżowa nagroda filmowa na świecie, choć dotyczy głównie kinematografii amerykańskiej. kilka osób zdaje sobie sprawę, iż Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) przyznawana jest w głosowaniu, w którym współcześnie uczestniczy… ok. 6 tys. osób. Lista laureatów jest długa. Znacznie krótsza jest lista osób, które odmówiły przyjęcia statuetki.

Czym jest Oscar? To Nagroda Akademii Filmowej, która została ufundowana w 1927 roku, ale po raz pierwszy przyznano ją dwa lata później. Nominacje mogą otrzymać filmy, które w roku kalendarzowym poprzedzającym rozdanie nagród były wyświetlane w jednym z kin Los Angeles. Lista laureatów jest długa. Nie brakuje na niej polskich nazwisk.

Kto zaprojektował Oscara?

Projekt statuetki wykonał Austin Cederic Gibbons, scenograf filmowy pochodzenia irlandzkiego, członek założyciel Amerykańskiej Akademii Filmowej i dyrektor artystyczny wytwórni filmowej MGM, który w latach następnych otrzymał jedenaście Oscarów. Projektant zlecił wykonanie odlewu George’owi Stanleyowi, znanemu amerykańskiemu rzeźbiarzowi, który później wyrzeźbił muzę stojącą do dziś w Hollywood Bowl. Podobno pierwowzorem figurki był meksykański aktor Emilio Fernandez, który pozował Stanleyowi nago.

Na pierwszej gali Oscarów wręczono 12 statuetek, którymi uhonorowano reżyserów aktorów, reżyserów i innych przedstawicieli przemysłu filmowego za ich pracę w latach 1927-1928. Za najlepszy film uznano melodramat wojenny “Skrzydła” w reżyserii Williama A. Wellmana i Harry’ego d’Abbadiego d’Arrasta. Najlepszym aktorem został Emil Jannings, a najlepszą aktorką Janet Gaynor. Trzynastego Oscara, nagrodę honorową za całokształt twórczości, otrzymał Charlie Chaplin.

Pierwsza ceremonia wręczenia nagród odbyła się w sali bankietowej hotelu The Hollywood Roosevelt w Los Angeles. Poprowadził ją gwiazdor kina niemego i jeden z członków założycieli Akademii Filmowej Douglas Fairbanks. Od 2002 roku ceremonia rozdania nagród odbywa się w Kodak Theatre w Hollywood. W głosowaniu bierze w tej chwili udział ok. 6 tys. osób. Uroczystość odbywa się zwykle wczesną wiosną.

Co przedstawia Oscarowa statuetka?

Jak wygląda oryginalna statuetka Oscara? Statuetka przedstawia nagiego rycerza opierającego się na długim dwuręcznym mieczu. Mężczyzna stoi na rolce filmu posiadającej pięć szprych, z której każda symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii Filmowej: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Statuetka waży niespełna 4 kg i ma ok. 35 cm wysokości. Wykonana jest ze stopu trzech metali, który pokryty jest 24-karatowym złotem. Dzięki specjalnej metodzie jest ono trzykrotnie twardsze niż normalne złoto.

W pierwszych latach Oscary robiono z brązu i pozłacano, ale zaniechano tej techniki na rzecz stopu cyny, antymonu i miedzi, który po poryciu warstwą złota ma gładszą powierzchnię i bardziej błyszczy niż pozłacany brąz. W latach 1942-1944 z powodu oszczędności wymuszonych II wojną światową statuetki wykonywano z gipsu. Jak piszą historycy Hollywood, rok po zakończeniu wojny gipsowe Oscary wymieniono laureatom na metalowe.

Dlaczego nazywa się to statuetką Oscara?

Właściwa nazwa statuetki to “Award of Merit” (Nagroda za Zasługi). Dlaczego statuetka została nazwana Oscarem, tego nikt nie wie. Podobno sławna aktorka Betty Davis na widok figurki stwierdziła, iż jest podobna do jej pierwszego męża Harmona Oskara Nelsona Jr. Inna wersja głosi, iż nazwę wymyśliła Margaret Herrick, sekretarka wykonawcza Akademii, która stwierdziła, iż statuetka przypomina jej „wujka Oskara”. Był to pseudonim jej kuzyna Oscara Pierce’a. Akademia oficjalnie przyjęła nazwę „Oscar” dla nagród w 1939 roku.

Co jest napisane na statuetce Oscara?

Każda statuetka ma wygrawerowany numer seryjny oraz napis A.M.P.A.S (Academy of Motion Picture Art and Science). Oscary produkowane są przez jedną z firm w Chicago. Co roku powstaje 50-60 statuetek, przy czym część jest robiona na zapas. Jubilerzy wyceniają wartość Oscara na 350-500 dolarów.

W 1950 roku Akademia wprowadziła zakaz sprzedaży statuetek. Zgodnie z regulaminem, o ile laureat lub osoby, które są jego spadkobiercami, zechcą pozbyć się Oscara, muszą o zamiarze sprzedaży poinformować Akademię, która ma prawo pierwokupu za symbolicznego dolara. jeżeli z niego nie skorzysta, Oscara można sprzedać. Podobno jedna ze statuetek wystawiona na licytację została sprzedana za 2 mln dolarów.

Ciekawostki na temat statuetki Oscara

W historii Oscarów tylko dwie osoby nie przyjęły nagrody. Byli to aktorzy George C. Scott oraz Marlon Brando. Scenarzysta Dudley Nichols odmówił przyjęcia nagrody za film z 1935 roku, ale po trzech latach zmienił zdanie. Formalnie osoby odbierające nagrodę podczas gali mają maksymalnie 45 minut na podziękowanie. Jak dotąd, nikt jednak nie przemawiał tak długo. Za rekordzistkę uznawana jest aktorka Greer Garson, która w 1942 roku dziękowała przez 5,5 minuty.

Zdobywcami największej liczby nagród Akademii Filmowej są Walt Disney (26), Eastman Kodak Company (19), Panavision (17) oraz Metro-Goldwyn-Mayer (13). Trzynaście statuetek zdobyli również twórcy reprezentujący Włochy. Najczęściej nagradzanym reżyserem był John Ford (4). Trzy filmy zdołały uzbierać w ciągu jednego rozdania aż jedenaście statuetek: „Ben-Hur”, „Titanic” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”.

W kategorii najlepszy aktor po trzy Oscary mają Jack Nicolson, Walter Brennan i Daniel Day-Lewis, a wśród aktorek rekordzistkami są Katharine Hepburn (4) oraz Meryl Streep i Ingrid Bergman (po 3).

Idź do oryginalnego materiału