Spotkanie z Beatą Poźniak w Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie

bialyorzel24.com 9 miesięcy temu

5 marca, w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie odbyło się spotkanie z Beatą Poźniak – aktorką, reżyserką, malarką, poetką i producentką filmową. Impreza zgromadziła komplet publiczności.

Na spotkaniu z Beatą Poźniak (z lewej) nie brakowało znamienitych postaci ze świata filmu. Na zdj. z producentem i reżyserem Andrzejem Krakowskim. Fot. Marcin Żurawicz

Wydarzenie w Fundacji Kościuszkowskiej odbyło się zaledwie kilka dni przed przypadającym na 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet, z którym to świętem w Ameryce osoba Beaty Poźniak jest już nierozerwalnie związana. To właśnie polska aktorka 30 lat temu była inicjatorką uchwalenia ustawy uznającej Dzień Kobiet jako oficjalne święto w Stanach Zjednoczonych. Jej inicjatywę poparła członkini amerykańskiego Kongresu Maxine Waters, przedstawiając w 1994 roku projekt ustawy przed amerykańskim Kongresem i Senatem.

Od lewej: wiceprezes Fundacji Kościuszkowskiej Ewa Zadworna, Beata Poźniak, komisarz ds. praw człowieka Marie L. Imperial, Joy McManigal. Fot. Marcin Żurawicz

Wtorkowy wieczór zainaugurował Alex Storożyński, prezes Rady Powierniczej Fundacji Kościuszkowskiej, wygłaszając okolicznościowe przemówienie. Wiceprezes Fundacji, a zarazem jej dyrektor ds. wydarzeń kulturalnych, Ewa Zadworna przedstawiła Beatę Poźniak i powitała wszystkich obecnych, w tym gościa specjalnego wydarzenia Marie L. Imperial – komisarz praw człowieka w administracji gubernatora stanu Nowy Jork. Ewa Zadworna odczytała też list gratulacyjny przesłany aktorce przez wiceprezydent USA Kamalę Harris z okazji 30. rocznicy obchodów Dnia Kobiet w USA. W liście wiceprezydent podkreśliła między innymi, iż docenia wiele lat poświęcenia Beaty Poźniak dla inicjatywy ustanowienia święta kobiet w Stanach Zjednoczonych i wyraża nadzieję, iż aktorka dumna jest z tego osiągnięcia. Zadworna przeczytała również proklamację gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul, ustanawiającą marzec 2024 roku miesiącem kobiet (Women’s History Month).

Rozmowę z Beatą Poźniak (z lewej) poprowadziła Joy Mc Manigal. Fot. Marcin Żurawicz

W dalszej części wieczoru publiczność mogła dokładniej zapoznać się z życiem i twórczością Beaty Poźniak, oglądając krótki przegląd jej aktorskich ról oraz film biograficzny opowiadający o jej dokonaniach. O swojej roli związanej z wprowadzeniem ustawy Dnia Kobiet w USA oraz karierze w Hollywood aktorka opowiedziała w rozmowie z life coachem i managerką Joy McManigal. Na koniec Beata Poźniak czytała fragmenty swojej poezji.

Spotkanie w siedzibie fundacji na Manhattanie zgromadziło liczną publiczność. Fot. Marcin Żurawicz

Urodzona w Gdańsku Beata Poźniak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Występowała w filmach u takich reżyserów jak Andrzej Wajda czy Jerzy Skolimowski. Po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych w 1985 roku kontynuowała z powodzeniem karierę w Hollywood. Amerykańskiej publiczności szerzej dała się poznać występując między innymi w nominowanym do Oskara filmie „JFK” Olivera Stone’a, wcielając się w tym obrazie w postać Mariny Oswald – żony domniemanego zabójcy prezydenta Johna Kennedy’ego Lee Harveya Oswalda.

Alex Storożyński. Fot. Marcin Żurawicz

Sponsorem spotkania z Beatą Poźniak była Krystyna Piórkowska, członek Rady Powierniczej Fundacji Kościuszkowskiej.

Marcin Żurawicz

Idź do oryginalnego materiału