Tak się gra, jak przeciwnik pozwala, a o jakości bohatera świadczą jego wrogowie. Spider-Man od debiutu w Amazing Fantasy w 1962 roku dorobił się pokaźnej kolekcji adwersarzy. Oto przeciwnicy Spider-Mana/Petera Parkera, którzy w komiksach Marvela najbardziej uprzykrzyli mu życie. Z tymi draniami nie ma miękkiej gry.
Spider-Man przeciwnikami stoi. Twórcy tacy jak m.in. Stan Lee, Steve Ditko, Todd MacFarlane, J. M. DeMatteis, J. Michael Straczynski and John Romita Jr., przez dekady stawiali na drodze Petera Parkera najwymyślniejszych wrogów i wikłali go w zagmatwane historie oraz relacje. Oto subiektywna lista najciekawszych wrogów Spider-Mana z komiksów Marvela – najlepsi z najgorszych. Uwaga, możliwe spoilery!
Spider-Man to lekki komiks dla dzieci? Zdecydowanie NIE. Poniższa lista wrogów z komiksów „The Amazing Spider Man” udowadnia, iż historia Petera Parkera to nie bajka dla najmłodszych milusińskich. Mordercy, sadyści, demony, ożywianie martwych, wampiry, samobójstwa, klonowanie dzieci i wykorzystywanie ich do przemocy, tortury psychiczne, makabryczna genetyka, chore romanse, zabawy ze zwłokami, pakty z diabłem, zabijanie zwierząt dla rozrywki, zakopywanie w grobie żywcem – to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką są przygody Spider-Mana. Bardzo często komiksy o Spider-Manie to niezły horror.
Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i
Venom – kostium Spider-Mana, który zamienił się we wroga
Venom to symbiont z planety Klyntar, który ma apetyt na mózgi. Początkowo był jedynie czarnym kostiumem, który nosił Spider-Man (Secret Wars, 1984). David Michelinie i Todd MacFarlane na łamach „The Amazing Spider-Man” uczynili z fatałaszków pełnoprawną postać. Co ciekawe, ten twist był tak naprawdę pomysłem jednego z czytelników. Marvel odkupił tę wizję za ok. 200 dolarów. Jak pisał dziennikarz Mike Conroy: to co miało być tylko kostiumem Spider-Mana, stało się jego największym koszmarem. Venom uplasował się na 33, miejscu w ranking Empire najlepszych postaci komiksowych oraz na 22. miejscu w rankingu IGN pośród 100 najlepszych czarnych charakterów w komiksach.
Symbiont połączył się z Eddiem Brockiem, który spragniony był zemsty na Spider-Manie. Peter Parker nie miał lekko, bo jego pajęczy zmysł nie wykrywał Venoma. W późniejszych historiach Venom nie zawsze był jednoznacznie czarnym charakterem (np. „Venom: Lethal Protector”, „Maximum Carnage” ). Czarny symbiont nosił też Mac Gargan/Skorpion, ale nie potrafił nad nim zapanować. Używali go m.in. Flash Thompson, Lee Price, Malekith, Tel-Kar, Ben Reilly (Scarlet Spider), Anne Weying, Ms. Marvel, Thing, X-23, Wolverine, Otto Octavius, Groot, Rocket Raccoon, Drax i Mysterio. W komiksie Web of Spider-Man #90 Mysterio stworzył iluzję Galactusa noszącego symbiont Venoma. W serii „Old Man Logan” symbiont związał się z tyranozaurem.
Symbiont jako Agent Venom dołączył do Avengers, a później do Strażników Galaktyki. Dorobił się choćby smoczych skrzydeł i był posądzany o kanibalizm. Finalnie Eddie Brock, który stał się wszechpotężną istotą King in Black, przekazał symbiont swojemu synowi (Dylan Brock), którego chcieli dopaść Carnage i Knull („Absolute Carnage”, „King in Black”).
Venom okazał się wyjątkowo „płodny”. Jego dziećmi są Sleeper (Venom w ciąży z Eddiem Brockiem, „The Nativity”) i Carnage, a organizacja Life Foundation stworzyła z niego symbionty: Scream, Phage, Riot, Lasher i Agony. Co więcej, gdy matka Dylana, Anne Weying, była w ciąży i odniosła poważne obrażenia, Eddie Brock przekazał jej na krótko symbiont, by ocalić jej życie. Venom zostawił swoją cząstkę w macicy Anne, związując się z Dylanem. Dziecko stało się pierwszą hybrydą człowieka i symbiontu (living codex), zyskując niezwykłe moce.
Kindred – klony, Harry Osborne Mefisto i Green Goblin w jednym
Kim jest Kindred? Uwaga, skomplikowane. To historia z cyklu „na sucho się nie da”. Gdy seria komiksów „The Amazing Spider-Man” została wznowiona w 2018 roku, w cieniu zaczął knuć nowy wróg Spider-Mana. Był uzbrojony w wielkie stonogi, otoczony robactwem i przypominał ożywione zwłoki. Wyniszczał Spider-Mana psychicznie m.in. porywając jego bliskich, każąc patrzeć na zwłoki przyjaciół, a także nasyłając na niego chmarę zbirów oraz opętanych znajomych/grzechy, które zebrał Sin-Eater. Zorganizował też wielką jatkę w Nowym Jorku i kontrolował najgorszych wrogów Spider-Mana, a w wolnych chwilach ustawiał do kolacji zwłoki przy stole. Torturował też Spider-Mana fizycznie, zabijając go i wskrzeszając. W historii „Last Remains” dowiedzieliśmy się, iż tajemniczy Kindred to…
CZYTAJ WIĘCEJ: Książka „Niezwykła historia Marvel Comics” – komiksy i Stan Lee od kuchni [RECENZJA]
Harry Osborne wrócił do życia? Tak i nie. Czy Harry Osborn to Kindred? Tak i nie, a samych Harrych jest w tej historii kilku, w tym jeden martwy. I okazuje się, iż Kindredów jest więcej, a za wszystkim stoją Mefisto, Harry Osborne, sztuczna inteligencja oraz poniekąd Norman Osborne/Green Goblin. Kim naprawdę jest Kindred… i dlaczego jest go dwoje?
Gabriel i Sarah to dzieci Normana Osborna i Gwen Stacy wprowadzone do komiksu w 2004 roku („Sins Past”). Miały jednak genetyczną wadę i zbyt gwałtownie się starzały, ulegając degeneracji. Sam Norman Osborn dowiedział się, iż jednak ich nie spłodził, a były to klony z genów jego i Gwen, które stworzył Harry Osborne. Doprecyzujmy. Nie Harry, a świadomość Harry’ego wgrana do komputera przed jego śmiercią. Teraz, jako dwójka Kinderdów, Gabriel i Sarah są utrzymywani przy życiu przez Mefisto, któremu Norman Osborn sprzedał duszę syna. A do tego ożywiony Harry jest klonem.
Skomplikowana historia? To i tak ledwie pobieżne streszczenie. Dzieje się!
Kraven The Hunter – polowanie na Spider-Mana
Kraven Łowca to tak naprawdę Rosjanin Sergei Nikolaevich Kravinoff. Stworzyli go Stan Lee and artist Steve Ditko, a zadebiutował w The Amazing Spider-Man #15 (1964). To również brat innego kultowego wroga Spider-Mana – Kameleona i członek grupy Sinister Six. zwykle poluje na zwierzęta, ale zamarzyło mu się trofeum w postaci Spider-Mana.
Kraven zginął w przejmującej historii „Kraven’s Last Hunt”, którą stworzyli J. M. DeMatteis, Mike Zeck i Bob McLeod. DeMatteis wyjaśnił później, iż postać Kravena i wspomniana historia były owocem fascynacji Dostojewskim, a Kraven był „zgnębioną rosyjską duszą”. Później powracał m.in. jako duch.
W „Kraven’s Last Hunt” Sergei postrzelił Spider-Mana. Zakopał go żywcem w grobie, by przywdziać jego kostium. Oczywiście Pająk po dwóch tygodniach epicko wstał z martwych. Niedługo później Kraven, po wyznaniu swoich win, popełnił samobójstwo. W historii „The Gauntlet and Grim Hunt” Kraven został wskrzeszony przez żonę. Oczywiście nie wszystko poszło zgodnie z planem i zrobiło się makabrycznie.
Judas Traveller – psychiczny psycholog kontra Spider-Man
Judas Traveller zadebiutował w komiksie w latach 90., gdy Spider Man zmagał się z problemem klonów. To wybitny psycholog kryminalny, którego telepatyczne moce odblokowały się w wyniku załamania nerwowego. Uwierzył, iż jest boską istotą, która przemierza świat od stuleci. Norman Osborn, poprzez postać imieniem Scrier, nakierował go na Spider-Mana.
Zafascynowany naturą zła, Judas Traveller odwiedził szpital psychiatryczny Ravencroft, studiując nienawiść pacjentów do Spider-Mana. Rzucił mu również wyzwanie. jeżeli Spider-Man zmierzy się z nim i przegra, wszyscy pacjenci Ravencroft zginą. jeżeli wygra, przeżyją, ale zostaną wypuszczeni z wariatkowa.
Carnage – Cletus Kasady kontra Venom i Spider-Man
Carnage, a adekwatnie seryjny morderca Cletus Kasady, ma w sobie coś z Jokera. Socjopata i morderca, który czerepie rozrywkę z sadystycznych zbrodni oraz siania chaosu. To postać stworzona przez Davida Micheliniego i Marka Bagleya. Cletus Kasady po raz pierwszy pojawił się w komiksie Amazing Spider-Man #344. Był prześladowanym wychowankiem domu dziecka. W końcu zabił wychowawcę i spalił placówkę. Zanim skończył dwadzieścia parę lat, został oskarżony o popełnienie jedenastu morderstw. W końcu przyjął czerwony symbiont (potomstwo Venoma). Jako Carnage zadebiutował w The Amazing Spider-Man #360. Podobno sam Stan Lee naciskał, by Carnage był mroczniejszy i okrutniejszy. Stan, mało ci? Przecież ta postać to i tak istny rzeźnik, co zaprezentował m.in. w historiach „Maximum Carnage” i „Absolute Carnage”.
Czerwony symbiont nosili także Ben Reilly, John Jameson, Karl Malus, Norman Osborn (Red Goblin), Arthur Krane, Eddie Brock, Norrin Radd oraz Normie Osborn (Goblin child)
Szakal/Miles Warren – czarny charakter z Sagi Klonów
Miles Warren, znany jako Szakal, to wybitny ekspert w dręczeniu Petera Parkera. To właśnie ten biomechanik, przy wsparciu Scriera i Normana Osborna, w tracie „Sagi Klonów” („Clone Saga”), stworzył klony Spider-Mana (m.in. Ben Reilly, Kain) oraz klona Gwen Stacy (to skomplikowane).
Profesora Warrena wymyślili Stan Lee i Steve Ditko, a postać Szakala stworzyli Gerry Conway i Ross Andru. Złoczyńca zadebiutował w serii „The Amazing Spider-man” w 1974 roku, chociaż sam Miles Warren w komiksie pojawił się już w 1965 roku jako genetyk z obsesją na punkcie Gwen Stacy. Gdy zabił ją Zielony Goblin, Warren o jej śmierć obwiniał Spider-Mana. Pragnąc zemsty, stworzył swoje diaboliczne alter ego. Zawarł choćby pakt z Punisherem, by zabić Spider-Mana. Sklonował również samego siebie. Aby nie było za prosto, w końcu sam Benjamin „Ben” Reilly nosił maskę Szakala.
W 2014 roku Szakal został uznany przez IGN za 17. najlepszego wroga Spider-Mana. Poza sagą klonów odegrał też istotną rolę w historiach „Dead No More: The Clone Conspiracy” (2016-2017) oraz „Spider-Island” (2011)
Green Goblin/Norman Osborn – największy wróg Spider-Mana
Norman Osborn w komiksach Marvela od 14. numeru „Amazing Spider-Man” miesza, spiskuje, knuje i dręczy. Steve Ditko i Stan Lee stworzyli dla Spider-Mana antagonistę, który jest niczym Joker dla Batmana oraz Lex Luthor na Supermana. Magazyn „Wizard” przyznał mu 19. miejsce w rankingu „Najstraszniejszych Przeciwników Wszech Czasów”.
Norman Osbiorn, zażywając specjalne serum, oszalał i stworzył swoje alter ego czyli Zielonego Goblina. Tożsamość Green Goblina długo była utrzymywana w tajemnicy, a Steve Ditko nie chciał, by okazał się nim Osborn. Uważał to za banalne rozwiązanie. Gdy odszedł, Stan Lee wreszcie mógł postawić na swoim. Jednocześnie Ditko wcześniej wybił Stanowi z głowy pomysł, by Zielony Goblin był egipskim demonem ożywionym podczas prac archeologicznych.
Wielokrotnie pokonany przez Spider-Mana, Norman Osborn wypowiedział mu wojnę. Porwał Gwen Stacy, pierwszą wielką miłość Petera Parkera. Historia „The Night Gwen Stacy Died” (The Amazing Spider-Man #121–122) była przełomowym momentem nie tylko w życiu Parkera, ale też w całym przemyśle komiksowym. Zielony Goblin zrzucił Gwen z mostu, a Spider-Man nie zdołał jej ocalić. Finalnie Norman Osborn/Green Goblin zginął. To jednak Marvel, więc drań niedługo ożył.
Osborn ma na koncie m.in. romans z Gwen Stacy, współpracę z Szakalem i organizacją Cabal of the Scrier (Saga Klonów), stworzenie Sinister Twelve, śmierć nowonarodzonej córki Petera Parkera oraz umowę z diabłem i sprzedanie mu duszy własnego syna. A to oczywiście nie wszystko. Gdy stał się Czerwonym Goblinem (symbiont Carnage), zamienił w podobnego do siebie potwora swojego wnuka Normiego.
Osborn zastąpił organizację SHIELD swoją o nazwie H.A.M.M.E.R. Miał też własną grupę Avengers złożoną z najgorszych łotrów przebranych za bohaterów, przy okazji przyjmując pseudonim Iron Patriot.
Morlun – wampir pożerający Totemy
J. Michael Straczynski and John Romita Jr. w 2011 roku wprowadzili do świata Spider-Mana przerażającą postać. Morlun to wampiryczna istota, która karmi się mistyczną energią „totemów”, czyli ludzi z pajęczymi mocami. Podróżuje przez multiwersum, polując na Spider-Manów i niektórych oczywiście brutalnie uśmiercając („Spider-Man: The Other”). Fizycznie jest znacznie silniejszy niż Spider-Man, a gdy już nawiązał z nim kontakt, potrafi wszędzie wywęszyć swoją ofiarę. Gdyby T-800 z filmu „Terminator”, był wampirem, przypominałby Morluna.
Jak Spider-Man pokonał Morluna? Widocznie zna legendę o smoku wawelskim. Wstrzyknął sobie radioaktywną substancję do krwi i dał się ugryźć przeciwnikowi. Morlun takiej dawki promieniowania nie wytrzymał.
Dr Octopus – Otto Octavius/Spider-Man w mackach szaleństwa
Dr Otto Octavius, gdy pojawił się w komiksach „The Amazing Spider-Man”(1963), zaczynał niepozornie. Typowy szalony naukowiec, który zyskał moce i oszalał po nieudanym eksperymencie. Jego twórcy, Stan Lee and Steve Ditko, zadbali jednak o to, by Doc Ock się rozkręcił. Okazało się, iż był bity przez ojca alkoholika, później był gnębiony przez kolegów. W końcu stał się złoczyńcą z mackami, które jak sam przyznał, były zainspirowane człowiekiem witruwiańskim. Podczas pierwszego starcia ze Spider-Manem spuścił mu taki łomot, iż Peter Parker rozważał porzucenie kariery bohatera.
Dr Octopus wdał się w bliską relację z ciocią Petera Perkera May, a także ją porwał. Poza tym, jego kariera to wojny gangów, spiski, wielkie kradzieże, naukowe eksperymenty, przerywanie ślubów, a choćby spowodowanie katastrofalnych zmian klimatu („Ends of the Earth”). Otto Octavius bywał również moralnie niejednoznaczny, m.in. kilkukrotnie ratując życie Spider-Mana. Sam w końcu zginął, ale wskrzesiła go organizacja Hand. niedługo jednak znowu zaczął umierać, a jego ciało ulegało makabrycznej degeneracji. I tu zaczyna robić się naprawdę ciekawe…
Peter Parker popełnił błąd, dając Octaviusowi dostęp do swojego umysłu. Umierający Otto zamienił się z Peterem ciałami. Wyniszczone Ciało Octaviusa umiera wraz ze świadomością Parkera. Natomiast naukowiec w ciele Petera sieje zamęt w jego życiu prywatnym i zostaje Spider-Manem (The Superior Spider-Man). Postanawia zostać lepszym człowiekiem i jeszcze lepszym Spider-Manem niż Peter. Plan może i dobry, ale z wykonaniem już nieco gorzej.
Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i
Iron Man – Tony Stark nie taki święty
Event „Civil War” (2006-2007) to potężny komiksowy crossover, który wstrząsnął uniwersum Marvela. Niezliczone zastępy bohaterów rzuciły się sobie do gardeł. Iron Man i jego sojusznicy zażądali, by każdy bohater podpisał Superhuman Registration Act i podporządkował się rządowi. Zmanipulował Spider- Mana i wykorzystał jego słabości, by ten publicznie zdjął maskę. To był błąd. niedługo Peter dowiedział się m.in. w jakich warunkach Tony przetrzymuje więźniów w innym wymiarze.
Życie Petera Parkera zmieniło się w piekło. Jego rodzina stała się celem m.in. Kingpina. Ciocia May została postrzelona w zamachu. Peter, ścigany przez złoczyńców, nie miał choćby pieniędzy, by zapłacić za pobyt umierającej cioci w szpitalu. Proprosił o pomoc finansową Tony’ego Starka, ale ten odmówił (później zmienił zdanie). Zdesperowany Peter, chcąc ocalić ciocię, zdecydował się na umowę z Mefisto. W zamian stracił małżeństwo z Mary Jane i córkę, która miała się urodzić („One more day”).
Mefisto – sam diabeł boi się Spider-Mana
Mefisto dosłownie zmienił życie Petera Perkera. Ocalił życie cioci May i ukrył tożsamość bohatera przed światem, ale cena była przerażająca. Małżeństwo z Mary Jane oraz ich miłość zostały wymazane z rzeczywistości. Stracili też córkę, która miała urodzić się w przyszłości („Brand new day”). Demon później namieszał w życiu Parkera również podczas historii z Kindredem.
Dlaczego Mefisto tak bardzo uwziął się na Spider-Mana? Ze strachu. Doktor Strange dowiedział się, iż diabeł miał wizję. Gdy w przyszłości ze swoją armią demonów podbije Ziemię i pokona superbohaterów, w końcu zostanie obalony przez Spider-Mana. Okazuje się jednak, iż w wizjach nie pokonuje go Peter Parker, ale May Day Parker – córka Petera i Mary Jane Watson w kostiumie Spider-Mana.