Chińska firma Soundaware wprowadza do sprzedaży swój nowy przetwornik D/A.
DAM1 15TH ma być jej referencyjnym „dakiem” przygotowanym, aby uczcić 15 lat obecności marki na rynku audio. To klasyczny konwerter D/A, który jest – jak czytamy w materiałach prasowych – „poprawioną wersją pierwszego modelu firmy na autorskim układzie DSP Jingling”. DAM1 15TH wyposażony jest w pięć wejść, w tym USB z modułem filtrującym PA1, optyczne, koaksjalne, AES/EBU i I2S, a do tego ma zbalansowany obwód z wyjściami XLR i RCA oraz odseparowany system zasilania z dwoma zewnętrznymi zasilaczami do wyboru (LP1 15TH lub LPX 15TH).
» Soundware REFERENCE LINE DAM 1 – test w HIGH FIDELITY → TUTAJ
DAM1 15TH oparty jest na układzie DSP (Digital Signal Processor) o nazwie Jingling, którego opracowanie zajęło firmie Soundaware aż cztery lata. Polski dystrybutor marki, firma → AUDEOS, pisze:
Ta autorska architektura przetwarzania gwarantuje bezpośrednie dekodowanie NOS (Non-oversampling) i 1-bitowe dekodowanie DSD bez oversamplingu i filtracji cyfrowej. Umożliwia to uniknięcie niepożądanej liniowości i monotonnego dźwięku jak w przypadku tradycyjnych konwerterów Delta-Sigma z cyfrowymi filtrami.
Jinling DSP oferuje zmianę głębokości bitowej ora częstotliwości próbowania przy poziomie zniekształceń, jak zapewnia producent, wynoszącym jedynie -170 dB. Ma również własny system filtrowania. Układ ten bazuje na nowym algorytmie przetwarzania danych, co „gwarantuje jeszcze wyższą jakość dźwięku w porównaniu do oryginalnego DAM1”.
Producent pisze:
Świetnie zaprojektowany obwód audio w DAM1 15TH przekłada się na doskonałe pomiary, w tym stosunek sygnału do szumu wynoszący aż 129 dB, zakres dynamiczny na poziomie 129 dB, współczynnik zniekształceń harmonicznych poniżej 0,0001% czy poziom szumu wynoszący jedynie 800 nV.
DAM1 15TH oferuje cztery tryby działania:
- ALL NOS (non-oversampling) – synchroniczny upsampling plików PCM do 32-bitów oraz zmiana plików DSD na PCM;
- ALL DSD – przetwarzanie plików DSD bez upsamplingu oraz zmiana wszystkich PCM na DSD256;
- Delta-Sigma – brak upsamplingu, dekodowanie retaktowanego przez Jinling sygnału w układzie Delta-Sigma;
- SAW – tryb automatycznego wyboru metody dekodowania w celu osiągnięcia jak najniższego jittera.
Nowy DAC Soundaware oferuje pięć wejść cyfrowych:
- USB z obsługą PCM do 384 kHz i DSD do 256x,
- optyczne (Toslink) z obsługą PCM do 192 kHz i DSD do 64x,
- koaksjalne (RCA) z obsługą PCM do 384 kHz i DSD do 182x,
- AES/EBU z obsługą PCM do 384 kHz i DSD do 182x,
- I2S (HDMI) z obsługą PCM do 384 kHz i DSD do 256x.
Zastosowano w nim także przełącznik dla wejścia I2S. Umożliwia to korzystanie z 16 różnych połączeń wewnątrz gniazda HDMI, przez co urządzenie jest kompatybilne z różnymi typami wyjść I2S w urządzeniach źródłowych. DAM1 15TH ma zbalansowane wyjścia XLR i niezblansowane RCA, które mogą działać jednocześnie. Co więcej, mają one niezależnie regulowane poziomy wyjściowe.
⸜ Tylna ścianka zasilacza LPX 15TH
Soundaware zastosował wejście USB oparte jest na interfejsie D300REF ze spersonalizowanym kontrolerem o – jak mówi producent – „ultraniskim poziomie opóźnień”:
Wbudowany moduł PA1 ma opatentowaną technologię przetwarzania sygnału odbieranego przez USB, co przekłada się na efektywną eliminację szumu. Sygnał jest ponadto regenerowany poprzez globalny zegar, co minimalizuje wpływ wyjścia USB w urządzeniu źródłowym.
Dzięki odseparowaniu zasilacza możemy wybrać jeden z dwóch modeli:
- spersonalizowany LP1 15TH – rozwiązanie, które „łączy kompaktowy rozmiar z wysoką jakością dźwięku. Gwarantuje świetną rozdzielczość przy zachowaniu muzykalności”,
- LPX 15TH (2024) – większy model, który dopasowany jest do obudowy DAM1 15TH. Wyposażony jest w superkondensator, który charakteryzuje się bardzo dużą szybkością rozładowywania: „gwarantuje on referencyjne brzmienie o powalającej szczegółowości, dynamice i kontroli, które można jeszcze spersonalizować dzięki kabli zasilających”.
⸜ Zasilacz LP1 15TH
▌ Dostępność i cena
Soundaware DAM1 15TH wchodzi właśnie do sprzedaży na polskim rynku. Wersja z zasilaczem LP1 15TH kosztuje 24 999, a wariant z LPX 15TH 31 999 złotych. ●
→ www.SOUNDAWARE.net
tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe
«●»