Agencja Informacyjna: „5 sztuk” to przewrotne zaproszenie do obcowania ze sztuką, wbrew konsumpcyjnemu spojrzeniu na jej wartość. „Slow Art Day” to inicjatywa mająca na celu zachęcenie do uważniejszego przyglądania się sztuce. W 2024 roku przypada on w sobotę 13 kwietnia. i odbywa się w wielu muzeach i galeriach na całym świecie.
Spis treści
„Slow Art Day” – ruch na rzecz promocji sztuki wolnej
Artefakt – rodzinna pracownia artystyczna Anny, Piotra i Misi Łukasiewiczów, przy ul. Borsuczej 46, w Podkowie Leśnej, jako jedyna reprezentuje Polskę w „Slow Art Day” – ruchu na rzecz promocji sztuki wolnej, pokazem 5 artystów: Misi i Piotra Łukasiewicz, Joanny Jabłońskiej-Białowąs, Magdaleny Jaskłowskiej-Englisz i Marka Englisza. “5 sztuk – 5 artystów” to przewrotne zaproszenie do obcowania ze sztuką wbrew konsumpcyjnemu spojrzeniu na jej wartość. Dopełnieniem „Slow Art Day” w pracowni Artefakt będą warsztaty wolnej interpretacji i medytacji, które poprowadzi Katarzyna Loranc – Kamień Księżycowy.
Misia Łukaszewicz – relacja odbiorca-dzieło
„Według badań opublikowanych w Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts w 2017 r. odwiedzający muzea i galerie spędzili średnio 28,63 sekundy na oglądaniu jednego dzieła sztuki! W ramach „Slow Art Day” chcemy położyć nacisk na relację odbiorca-dzieło, pomijając obowiązujący paradygmat autor-dzieło, dający prawo twórcy do jedynie słusznej interpretacji. Dlatego zapraszamy do osobistego, intymnego przeżywania.” – Wyjaśnia Misia Łukaszewicz – malarka i organizatorka polskiego projektu „5 sztuk”.
– „Wybraliśmy 5 dzieł, którym można przyjrzeć się powoli. Warto spędzić co najmniej 5 minut, patrząc na poszczególne prace, biorąc pod uwagę szczegóły i myśląc o tym, co się widzi. Można się cofnąć o krok i ponownie spojrzeć na całe dzieło, docenić jego kompozycję i postarać się nawiązać z nim osobistą relację.” – Przekonuje Misia Łukaszewicz – malarka i organizatorka polskiego projektu „5 sztuk”.
Misia Łukaszewicz – to właśnie jest sztuka
Analizę i interpretację pozostawmy w uczelnianych murach i pozwólmy sobie sięgnąć głębiej – stworzyć więź oraz odbierać emocjonalnie.” – Proponuje Misia Łukaszewicz – malarka i organizatorka polskiego projektu „5 sztuk”. – „W ciszy, nieśpiesznie, z kubkiem kawy daj sobie kilkanaście minut na tę relację. Nie goń, zatrzymaj się i patrz tak długo, aż między tobą a tym co widzisz powstanie więź, której jesteś współautorem. Bo to właśnie jest sztuka.”
„Bardzo bliska jest mi koncepcja Carla Gustava Junga (szwajcarski psychiatra, psycholog, naukowiec, artysta malarz, jeden z twórców psychologii głębi, na bazie której stworzył własne koncepcje ujęte jako psychologia analityczna), który widział w artystach jednostki mające bezpośrednie połączenie ze Źródłem oraz posiadające dar przekazywania zaczerpniętych tam treści reszcie świata: „Proces twórczy, na tyle, na ile w ogóle jesteśmy w stanie go śledzić, polega na nieświadomym aktywowaniu wyobrażenia archetypowego oraz przekształcaniu tego wyobrażenia w skończone dzieło. Nadając mu formę, artysta tłumaczy je na współczesny język, dzięki czemu umożliwia nam odnalezienie drogi powrotnej do najgłębszych źródeł życia.” – Tłumaczy Misia Łukaszewicz – malarka i organizatorka polskiego projektu „5 sztuk”.
Slow Art Day już 13 kwietnia 2024
W godzinach 10.00-14.00, w sobotę, 13 kwietnia 2024 r., w rodzinnej pracowni artystycznej Anny, Piotra i Misi Łukasiewiczów Artefakt, przy ul. Borsuczej 46, w Podkowie Leśnej, w ramach „Slow Art Day” – ruchu na rzecz promocji sztuki wolnej, w ciszy, nieśpiesznie, z kubkiem kawy organizatorzy proponują kilkanaście minut na zwolnienie tempa. Warto się zatrzymać i patrzeć tak długo, aż między widzem, a tym co widzi powstanie więź, której będzie on współautorem.
Warsztaty wolnej interpretacji i medytacji
Warsztaty wolnej interpretacji i medytacji rozpoczną się w sobotę, 13 kwietnia 2024 r. o godzinie 14.00, w rodzinnej pracowni artystycznej Anny, Piotra i Misi Łukasiewiczów Artefakt przy ul. Borsuczej 46 w Podkowie Leśnej. Poprowadzi je Katarzyna Loranc – Kamień Księżycowy. To coś, na co z oczywistych względów nie można sobie w pełni pozwolić podczas zwiedzania muzeów i galerii. W ramach dostrajania do takiego pogłębionego, niespiesznego odbioru rozpocznie się spotkanie medytacji z dźwiękiem, by następnie, przy użyciu elementarnych technik aktorskich delikatnie rozbudzić zmysły i wyobraźnię. Podczas półtoragodzinnego spotkania uczestnicy zajmą się tworzeniem takiej przestrzeni i warunków, w których odbiór dzieła sztuki stanie się, w najwyższym stopniu osobisty, wolny i uważny.
„Dostrojony odbiór wyklucza akademickie dyskusje na temat dzieła. Sięgamy za to tam, gdzie nasze miejsca wrażliwe, pracujemy z tym, co podświadome i pierwotne – zupełnie jak artyści zanurzeni w procesie twórczym.” – Wyjaśnia Katarzyna Loranc – Księżycowy Kamień, która prowadzi warsztaty wolnej interpretacji i medytacji.
– „Podczas zajęć zajmiemy się intuicyjną interpretacją dwóch wybranych dzieł spośród całej ekspozycji, prezentowanej na wydarzeniu Slow Art Day w pracowni Artefakt w Podkowie Leśnej. W ramach dostrajania do takiego pogłębionego, niespiesznego odbioru otworzymy spotkanie medytacją z dźwiękiem, by następnie, przy użyciu elementarnych technik aktorskich delikatnie rozbudzić zmysły i wyobraźnię. Warsztaty wolnej interpretacji i medytacji będą odbywały się w kameralnej, wspierającej atmosferze. Wytchnienie i inspiracja – to 2 aspekty, o które szczególnie dbam jako prowadząca i towarzysząca.” – Zapewnia Wyjaśnia Katarzyna Loranc – Księżycowy Kamień, która prowadzi warsztaty wolnej interpretacji i medytacji.
Kim jest Katarzyna Loranc – Kamień Księżycowy?
Katarzyna Loranc – emocjonalno-duchowa mentorka artystek i twórczyń, aktorka, kulturoznawczyni, dyplomowana masażystka dźwiękiem mis tybetańskich. Prowadzi cykliczne spotkania ze sztuką w relaksacji „Napełnianie” w Podkowie Leśnej, warsztaty twórcze oraz sesje indywidualne.
W 2021 roku wspólnie z malarką Misią Łukasiewicz powołała do istnienia grupę cudotwórczynie, zrzeszającą lokalne artystki i dbającą o ich wewnętrzne zasoby, co znalazło wyraz w wystawie „Odrodzone”, która odbyła się w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku jesienią 2022 r. Jako „Kamień Księżycowy” łączy sztukę i twórczość z uzdrawianiem.
Jak wziąć udział w warsztatach wolnej interpretacji i medytacji w pracowni Artefakt w Podkowie Leśnej?
Warsztaty wolnej interpretacji i medytacji rozpoczną się w sobotę, 13 kwietnia 2024 r., o godzinie 14.00, wrodzinnej pracowni artystyczne Anny, Piotra i Misi Łukasiewiczów Artefakt, przy ul. Borsuczej 46, w Podkowie Leśnej. Potrwają 90 minut. W warsztatach może wziąć udział 12 osób. Koszt uczestnictwa wynosi 45 zł płatne przelewem. Rezerwacja miejsca nastąpi po zaksięgowaniu wpłaty. Dane do przelewu zostaną przesłane w mailu, po zapisaniu się na warsztaty, poprzez ten formularz. Uczestnicy powinni przynieść ze sobą maty oraz koca. Warsztaty będą działy się „na podłodze”. Zapisy na warsztaty wolnej interpretacji i medytacji:
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji dotyczących kultury, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.
AI Kultura /dec/ 8.04.2024