Składy jurorskie 21. Millennium Docs Against Gravity

filmweb.pl 7 miesięcy temu
Poznaliśmy nazwiska wyjątkowych postaci świata filmu i kultury, które wyłonią zwycięzców konkursów w czasie największego polskiego festiwalu filmowego - Millennium Docs Against Gravity. W składach jurorskich warszawskiej odsłony 21. MDAG oprócz reżyserów_ek znaleźli się także wybitni eksperci_tki, dziennikarze_ki oraz aktywiści_tki.

21. MDAG odbędzie się od 10 do 19 maja w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl. Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).

Konkurs Główny




W Konkursie Głównym festiwalu Millennium Docs Against Gravity o Nagrodę Banku Millennium, 8000 euro i ofertę dystrybucji kinowej zwycięskiego tytułu w Polsce walczy w tym roku 12 filmów. Nagroda ufundowana jest przez Mecenasa Festiwalu: Bank Millennium.

Publiczność będzie miała okazję spotkać się z jurorkami - Lauren Greenfield i Anną Hints. Greenfield opowie o swojej metodzie pracy z bohaterami po pokazie filmu "Pokolenie pieniądza". Hints, oprócz zaprezentowania "Siostrzeństwa świętej sauny", przyjeżdża na MDAG ze swoim nowym filmem krótkometrażowym - "Estoński mężczyzna". Oba pokazy odbędą się w ramach sekcji The Best of MDAG.

Anna Hints
Estońska reżyserka filmowa z wykształceniem w zakresie sztuki współczesnej i eksperymentalnej muzyki ludowej. Głęboko zakorzeniona w wyjątkowej kulturze południowej Estonii. Doświadczona skiperka, której krótkometrażowy film dokumentalny "For Tomorrow Paradise Arrives" zapoczątkował publiczną dyskusję i rozwój nowych oddolnych ruchów przeciwko marnowaniu żywności w Estonii. W styczniu 2023 roku jej pierwszy pełnometrażowy film "Siostrzeństwo świętej sauny" miał premierę na Sundance w Konkursie na najlepszy zagraniczny film dokumentalny, gdzie otrzymał nagrodę za reżyserię. Następnie otrzymał niezliczoną liczbę nagród na całym świecie, w tym Europejską Nagrodę Filmową.

Lauren Greenfield
Amerykańska reżyserka filmowa i fotografka, członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej, okrzyknięta przez New York Times czołową amerykańską wizualną kronikarką plutokracji. Od 25 lat tworzy przełomowe projekty dotyczące konsumpcjonizmu, kultury młodzieżowej i płci. Jej filmy "Ważniejsza od królów", "Pokolenie pieniądza", "Królowa Wersalu" i "Szczupłe" oraz książki fotograficzne "Generation Wealth", "Fast Forward" i "Girl Culture" zainicjowały międzynarodowy dialog na temat niektórych z najważniejszych kwestii naszych czasów. Kultowe fotografie Greenfield otrzymały prawie wszystkie nagrody w branży i są kolekcjonowane przez muzea, w tym SFMOMA, LACMA, Getty, International Center of Photography i Harvard Art Museum.

Murtada Elfadl
Dziennikarz kulturalny, krytyk i kuratorem filmowy. Pochodzi z Chartumu (Sudan), w tej chwili mieszka w Nowym Jorku. Zdecydował, iż przeprowadzi się do USA w wieku 15 lat, kiedy otrzymał subskrypcję "New Yorkera". Nowy Jork do dzisiaj pozostaje jego ulubiony miejscem, chociaż żałuje, iż nie można zobaczyć tam więcej filmów po arabsku. Jego teksty ukazują się m.in. w Variety, The A.V. Club, Backstage. Jest gospodarzem podcastu Izzy and Murtada Picture Show. Oprócz bycia programerem DOC NYC, Murtada pracuje także dla NewFest, festiwalu filmów LGBTQ w Nowym Jorku.

Konkurs Polski




Do konkursu zostało zakwalifikowanych 12 polskich produkcji, które mają szansę na Nagrodę dla najlepszego polskiego filmu oraz 3000 euro.

Studio postprodukcyjne Smakjam przyzna swoją nagrodę w Konkursie Polskim za najlepszą produkcję. Trzecią nagrodą w Konkursie Polskim jest Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w postaci wsparcia kampanii promocyjnej zwycięskiego filmu w kinach w kwocie 8 000 złotych.

Anna Trzebiatowska
Programerka na Sundance Film Festival. Wcześniej pełniła funkcję Sales & Acquisitions Executive w agencji sprzedaży filmów dokumentalnych Autlook oraz Senior Director of Acquisitions w nowojorskiej agencji Visit Films. Poza pracą w Sundance, Ania tworzy Sands: International Film Festival of St Andrews w Szkocji. Była również dyrektorką artystyczną festiwalu Off Camera, który programowała w latach 2008-2020.

Jaie Laplante
Dyrektor artystyczny DOC NYC, największego amerykańskiego festiwalu filmów dokumentalnych. Wcześniej przez 12 lat zajmował stanowisko dyrektora wykonawczego i współdyrektora programowego Miami Film Festival, gdzie znacząco poszerzył sekcje filmów dokumentalnych oraz zainicjował odnoszące sukcesy projekty, takie jak platforma streamingowa, festiwal GEMS oraz wydarzenie Google Talks on Gender & Racial Gaps in Film & Technology. Jednocześnie nadzorował całoroczny program w legendarnym Tower Theater w Little Havana w Miami. Wcześniej pracował jako zastępca dyrektora New York City Wine & Food Festival oraz jako programer na festiwalach poświęconych filmom krótkometrażowym i LGBTQ+. Był członkiem jury wielu festiwali filmowych, w tym jury konkursu amerykańskiego na DOC NYC 2021.

Ola Salwa
Dziennikarka i krytyczka filmowa, także programerka i konsultantka scenariuszowa, szefowa Gdynia Industry. W branży od 20 lat. Pracowała z Kinem, Filmem, Filmwebem, Stopklatką, Przekrojem, Polityką, Wprost, Twoim Stylem i Elle, Tygodnikiem Kulturalnym i Nowym Tygodnikiem Kulturalnym. Współzałożyła i kierowała pismem Polish Film Magazine. w tej chwili pisze także do portalu Cineruopa.org, prowadzi spotkania z twórcami i koordynuje wydarzenia branżowe. Członkini EFA. Należy do FIPRESCI, zasiadała w jury m.in. w Toronto, Tallinie, Salonikach i Sztokholmie. Ukończyła psychologię społeczną na Uniwersytecie SWPS.

Konkurs Krótkometrażowy




19 filmów, których długość nie przekracza 45 minut, ma szansę na nagrodę w wysokości 2000 euro.

Mourad Moussa
Wiceszef biura programowego i członek komitetu selekcyjnego festiwalu Visions du Réel. Pracował na wielu festiwalach, m.in. GIFF (Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Genewie) i FIFF (Międzynarodowym Festiwalu Filmowym we Fryburgu), a także jako selekcjoner na FdS (Festival artistique des affects, des genres et des sexualités – Lausanne).

Beata Pacak
Przez wiele lat redaktorka programowa w redakcji filmowej w Telewizji Polskiej, gdzie odpowiadała za selekcję tytułów oraz nadzór redakcyjny nad produkcją filmów i seriali. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z festiwalami filmowymi oraz instytucjami kultury. Przez wiele lat związana z Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. w tej chwili selekcjonuje fabuły, dokumenty oraz filmy krótkometrażowe dla stacji CANAL+Polska oraz dla kanału filmowego Ale kino+. Od 2022 roku zasiada w Radzie Artystycznej Programów 60 Minut oraz 30 Minut Studia Munka-SFP.

Qila Gill

Dyrektorka programowa London Short Film Festival (LSFF), specjalistka w dziedzinie przemysłu filmowego, której zainteresowania badawcze dotyczą takich zagadnień jak: kruchość, wrażliwość, inkluzywność, etniczność, dyskurs etyczny i ucieleśnienie. Przed objęciem obecnego stanowiska pracowała jako dyrektorka ds. dystrybucji w LUX i była członkinią komisji selekcyjnej Sheffield Doc/Fest. Programowała również London Film Festival (LFF) i Aesthetica Film Festival. Jest członkinią Royal Society of Arts (FRSA) oraz Brown Girls Doc Mafia i Programmers of Colour Collective.

Konkurs na Najlepsze Zdjęcia




Operator zwycięskiego filmu otrzyma 2000 euro. W konkursie znalazło się 12 tytułów.

Paweł Ziemilski
Reżyserem, producent i współwłaściciel warszawskiej firmy producenckiej MX35. Jego filmy ("In Touch", "Urban Cowboys", "Rogalik") były szeroko nagłaśniane na wielu festiwalach filmowych na całym świecie i zdobyły prestiżowe nagrody (IDFA, Thessaloniki IFF, ZagrebDox, Oberhausen ISFF). Paweł jest wykładowcą w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia z eksperymentalnej formy dokumentalnej. Od 2021 roku jest również tutorem Kids Kino Docs, warsztatów rozwijających filmy dokumentalne dla dzieci i młodzieży.

Alicja Lesiak
Fotografka, artystka wizualna i projektantka. Od 2019 r. członkini Archiwum Protestów Publicznych, kolektywu fotograficznego nominowanego do Paszportów Polityki (2021). Łączy obserwację fotografii dokumentalnej z poszukiwaniem nowych zabiegów fotografii modowej. Publikowała w takich magazynach, jak die Zeit, Vogue, Label, AD czy Huffington Post. Jej prace wystawiane były na licznych wystawach fotograficznych w kraju (MSN, Mocak, Labirynt) i za granicą. Autorka zdjęć, które pojawiły się na plakatach 21. edycji MDAG.

Kacper Czubak

Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Autor zdjęć do wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego "Mów mi Marianna", nagrodzonego Premio Zonta na 68. Festiwalu Filmowym w Locarno, Złotym Rogiem na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz licznymi nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia za film "W teatrze przemocy" - na 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, oraz nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym w 2024 r. Członek Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).

Nos Chopina




Nos Chopina i 3000 euro trafi do najlepszego filmu o muzyce i sztuce. Fundatorem nagrody jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W konkursie weźmie udział 12 filmów.

Dominika Olszyna-Kniaź
Od 2010 roku pracuje jako dziennikarka i redaktorka specjalizująca się w tematach lifestyle’owych, kultury, designu i architektury. Od marca 2021 roku redaktorka naczelna obszarów Onet Kultura i Onet Lifestyle. Od kwietnia 2023 roku jest również szefową redakcji ofeminin.pl. Prowadząca podcastów "Domatorka" i "Co powie Tata?" oraz programu "Onet Small Talk". Absolwentka Kulturoznawstwa oraz Zarządzania Innowacją na Uniwersytecie SWPS.

Kuba Piątek
Absolwent PWSFTviT w Łodzi, reżyser. Przed rozpoczęciem studiów reżyserskich pracował jako dziennikarz i menedżer kultury. Jego debiutancki film "Matka" (2009), wyprodukowany przez Wajda Studio, był pokazywany na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach i otrzymał kilka nagród. W 2014 roku ukończył film dokumentalny „One Man Show", którego premiera odbyła się na Krakowskim FF i DOK Leipzig. W 2021 roku jego pełnometrażowy debiut fabularny "Prime Time" miał premierę na festiwalu Sundance i trafił na platformę Netflix we wszystkich regionach świata. Jego najnowszy film dokumentalny "Pianoforte" z 2023 roku, który także miał swoją premierę na Sundance, otworzył 20. edycję MDAG.

Agnieszka Szpila
Pisarka, ekofeministka, kulturoznawczyni, aktywistka. Ekofeminizm i niepełnosprawność to główne wątki, którym poświęca uwagę. W swojej pierwszej książce "Łebki od Szpilki" opowiadała o niepełnosprawnych córkach, w drugiej o Polakach z uwzględnieniem i ujęciem w oryginalny sposób problemu antysemityzmu, rasizmu i homofobii oraz LGBTQ+, w trzeciej zaś - "Heksach" o dyskryminacji kobiet i paleniu ich na stosach w procesach o czarostwo. W czerwcu, nakładem W.A.B. ukazała się czwarta książka autorki - "Octopussy i inne opowiadania postporno", w której podejmuje zagadnienie konstruowania nowych wymiarów seksualności u schyłku Antropocenu.

Green Warsaw Award




Green Warsaw Award w wysokości 15 000 zł trafi do najlepszego filmu o tematyce ekologicznej, który zostanie wybrany spośród 10 tytułów. Fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa.

Mary Krauss
Producentka filmów dokumentalnych i działaczka społeczna. Współzałożycielka butikowej firmy produkcyjnej Plesnar & Krauss FILMS. Produkowała lub koprodukowała "W poszukiwaniu polskiego Schindlera" reż. Barbara Necek, "Jak Bóg szukał Karela" znanego czeskiego duetu Vit Klusak & Filip Remunda, "Ostatnie pokolenie" debiutującego reżysera Mikołaja Borowego. Jej najnowszy film "Twarze Agaty" w reż. Małgorzaty Kozery zdobył Złotego Lajkonika na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym i był nominowany do Polskich Nagród Filmowych (dla najlepszego filmu dokumentalnego). Członkini Zarządu Stowarzyszenia Kobiety Filmu. Członkini Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych KIPA.

Wiktoria Jędroszkowiak

Aktywistka klimatyczna i współzałożycielka inicjatywy WSCHÓD. W 2018 r. była jedną z inicjatorek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Działa na rzecz rozwiązań, które są dobre dla ludzi i planety. Kampanie, którym przewodniczyła, były relacjonowane w regionalnych i międzynarodowych mediach, m.in. New York Times, Politico i Reuters. Prowadzi audycję "Młoda Polska" na antenie Radia TOK FM. Pochodzi z Poznania, gdzie od najmłodszych lat działała w inicjatywach prouchodźczych i demokratycznych.

Leszek Drogosz
Zastępca dyrektora Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Warszawy. Leszek Drogosz zajmuje się realizacją zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia mieszkańców Warszawy w energię elektryczną, ciepło, gaz, wodę oraz odbiór ścieków, jak również zagadnieniami dotyczącymi ochrony klimatu. Całą dotychczasową pracę zawodową poświęcił m.st. Warszawie, zarządzając oraz nadzorując jednostki miejskie z sektora transportu, gospodarki wodnej, ciepła oraz gospodarki odpadami. Zaangażowany w realizację projektów z kilku dużych i średnich programów UE, w tym z Funduszu Spójności, związanych z odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwojem miast.

Nagroda Amnesty International Polska




Nagroda w wysokości 3000 euro jest podziękowaniem dla tych, którzy swoją pracą filmową pokazują, czym są prawa człowieka. W konkursie znalazło się 12 filmów.

Anna Błaszczak-Banasiak
Dyrektorka Amnesty International Polska, zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka od ponad 15 lat. Jest prawniczką, adwokatką, aktywistką, specjalistką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła m.in. funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania.

Marek Kozakiewicz
Reżyser filmowy i autor zdjęć, artysta wideo i multimedialny. Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). Ukończył również filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Jego reżyserski debiut, pełnometrażowy film dokumentalny "Silent Love", do którego jest również autorem zdjęć, znalazł się w oficjalnej selekcji festiwali Visions Du Reel i Hotdocs 2022 oraz otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu polskiego na festiwalu MDAG. Jego kolejny film dokumentalny, "We Are Perfect", jest dostępny na Netfliksie.

Marta Tomkiewicz-Januszewska
Członkini Zarządu Stowarzyszenia Amnesty International. Adwokatka, praktykująca karnistka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku stosunki międzynarodowe, sędzia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie oraz członkini Panelu Dyscyplinarnego I instancji przy Polskiej Agencji Antydopingowej, wykładowczyni z zakresu prawa karnego i etyki w ramach szkolenia aplikantów adwokackich, autorka publikacji z zakresu etyki adwokackiej i prawa karnego.

Nagrodę dla Najlepszego debiutu w wysokości 2000 euro wręczy Międzypokoleniowe Jury składające się z nastolatków oraz osób w wieku 55+. Jego skład to: Eleonora Stokowska Starzycka, Ela Hołoweńko, Sylwia Sapocińska, Zuzanna Gawor, Krzysztof Kornfeld, Hanna Podleśna. W konkursie bierze udział 11 filmów.

Nagroda magazynu "Newseweek Psychologia" dla Najlepszego filmu o tematyce psychologicznej i 1000 euro zostanie przyznana przez członków_kinie redakcji.

Jurorami_kami są także widzowie_ki festiwalu! Nagroda Dokumentalna Warszawy (Nagroda Publiczności) zostanie ogłoszona po zakończeniu części kinowej festiwalu, podobnie jak Nagroda Onet.pl Big Screen Doc, której zwycięzcę wyłonią głosy publiczności w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu.

Karnety i akredytacje na warszawską edycję MDAG już w sprzedaży




Przypominamy, iż do końca kwietnia lub wyczerpania puli można zakupić karnet na warszawską edycję festiwalu w cenie 300 zł lub ubiegać się o akredytację branżową bądź medialną (220 zł). Wszystko to w nowym systemie pod adresem book.mdag.pl.

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.
Idź do oryginalnego materiału