Silni Polską

podlaskie.news 2 godzin temu


Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie kim jesteśmy, najpierw trzeba zrozumieć kim byliśmy. Stąd już niedaleka droga do kształtowania tego kim będziemy.

Konkurs „Silni Polską!” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna, której celem jest rozbudzenie w młodzieży pasji do najnowszej historii Polski oraz budowanie dumy z narodowego dziedzictwa. Uczniowie z całego kraju będą mieli okazję poznać najważniejsze wydarzenia i postacie z historii, a także zaangażować się w działania na rzecz popularyzacji tej wiedzy w swoich lokalnych społecznościach. Projekt ma na celu nie tylko przekazanie wiedzy, ale również inspirację do głębszego zrozumienia i odkrywania własnych korzeni.

W konkursie zmierzą się 10-osobowe grupy dzieci i młodzieży w wieku 13-17 lat. Każda grupa będzie miała swojego Lidera, osobę dorosłą, zafascynowaną historią i gotową do inspirującej pracy z młodymi ludźmi. W trzyetapowej rywalizacji na młodzież czeka seria warsztatów z ekspertami Instytutu Pamięci Narodowej, terenowe lekcje historii prowadzone przez Liderów oraz organizacja własnych wydarzeń historycznych, które zainspirują lokalną społeczność!

Zwieńczeniem konkursu będzie Gala Finałowa na którą zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy. Podczas Gali poznamy laureatów konkursu. Nagrodą dla zwycięskich zespołów będzie kilkudniowy wyjazd edukacyjny po najważniejszych miejscach związanych z historią Polski.

Konkurs „Silni Polską!” łączy edukację z aktywnością, dając młodzieży możliwość nie tylko poznania historii, ale także jej promowania wśród lokalnej społeczności, wzmacniając tożsamość narodową i budując silniejsze więzi z przeszłością.

OGÓLNY OPIS KONKURSU

Konkurs „Silni Polską!” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna skierowana do młodzieży w wieku 13-17 lat, która ma na celu popularyzację najnowszej historii Polski wśród młodych ludzi i lokalnych społeczności.

Młodzież z każdego powiatu w Polsce, pod opieką lidera, weźmie udział w serii warsztatów i zajęć oraz zorganizuje lokalne wydarzenie upamiętniające ważne momenty z historii naszego kraju. Konkurs ma na celu rozbudzenie zainteresowania historią, kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz popularyzację historii w lokalnych środowiskach.

Rekrutacja

Uczestnikami konkursu mogą być zespoły składające się z maksymalnie 10 uczniów oraz ich opiekuna, pełniącego rolę lidera grupy. Każdy powiat w Polsce będzie reprezentowany przez jeden zespół. Zgłoszenia zespołów wysyłane drogą elektroniczną do koordynatorów regionalnych (naczelników OBEN) będą przyjmowane do 31 października 2024 r. jeżeli zgłosi się więcej zespołów z danego powiatu to o zakwalifikowaniu do konkursu zdecyduje dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Konkurs „Silni Polską!” podzielony jest na trzy etapy.

Silni Polską: Etap I – Warsztaty (11.2024 – 03.2025)

Projekt rozpoczyna się od dwóch jednodniowych zajęć, które odbędą się na terenie Oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej. W ich trakcie uczestnicy wezmą udział w tematycznych warsztatach historycznych prowadzonych przez doświadczonych edukatorów, pracowników IPN, a także w dodatkowych zajęciach integracyjnych, które pozwolą im lepiej poznać się i skonsolidować jako zespół.

IPN zapewni pełne wsparcie logistyczne, w tym transport autokarem, wyżywienie oraz pokrycie wszelkich kosztów związanych z dodatkowymi atrakcjami w trakcie trwania zajęć. Każdy z uczestników otrzyma również bogaty pakiet materiałów edukacyjnych, które będą pomocne w dalszym etapie projektu.

Uczestnictwo w etapie I jest warunkiem udziału zespołu w II i III etapie. Bez wzięcia udziału w warsztatach zespół nie będzie brany pod uwagę w ostatecznej klasyfikacji.

Etap II – Zajęcia terenowe (11.2024 – 03.2025)

Kolejny etap Projektu jest już istotną składową w końcowej ocenie grupy i będzie oceniany przez jury konkursu. W etapie tym kluczową rolę odegra lider. Jego zadaniem będzie zorganizowanie dla swojej grupy jednodniowych zajęć w terenie. Mogą to być różnorodne formy działań edukacyjnych aktywnie angażujących młodzieży oraz integrujących wiedzę teoretyczną z praktyką. Zajęcia mogą przybrać formę spaceru edukacyjnego po historycznych miejscach regionu, wizyty w lokalnym muzeum lub izbie pamięci czy rowerowego rajdu historycznego szlakiem lokalnych bohaterów.

Przy planowaniu zajęć lider powinien zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów: oryginalność i kreatywność, aktywne zaangażowanie uczestników, znaczenie historyczne – lider musi upewnić się, iż wybrane miejsca i tematy mają istotną wartość edukacyjną, a młodzież wyniesie z zajęć nie tylko wiedzę, ale i poczucie dumy z lokalnej historii.

Lider zobowiązany jest do opisania wydarzenia oraz dostarczenia dokumentacji zdjęciowej/ filmowej – będzie to podstawą oceny przez jury stanowiącej 30% wyniku końcowego zespołu.

Etap III – Organizacja wydarzenia historycznego (3-4.2025)

Ostatecznym wyzwaniem dla uczestników będzie organizacja wydarzenia historycznego o charakterze edukacyjnym i patriotycznym, które odbędzie się w przestrzeni publicznej. Może to być m.in. rajd historyczny, koncert pieśni patriotycznej, gra miejska, flashmob, performance, spektakl teatralny czy namalowanie muralu. Członkowie zespołu wystąpią w roli organizatorów, będą odpowiedzialni za stworzenie koncepcji wydarzenia, reklamy i promocji oraz ostatecznej jego realizacji. Wydarzenie ma angażować lokalną społeczność i promować wiedzę o historii Polski, ma mieć charakter wspólnototwórczy i kulturotwórczy.

Wydarzenie musi zostać opisane i udokumentowane fotograficznie/ filmowo – na tej podstawie zostanie dokonana ocena przez jury konkursu. Ocena stanowić będzie 70% wyniku końcowego. Oceniany będzie pomysł, jego oryginalność, atrakcyjność, sposób realizacji, skala wydarzenia oraz dotarcie i udział społeczności lokalnej.

Podsumowanie – Gala Finałowa i ogłoszenie laureatów

Projekt „Silni Polską!” zakończy się w czerwcu 2025 r. Galą Finałową, na którą zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy. Podczas Gali zostaną ogłoszeni laureaci konkursu. Nagrodą dla zwycięskich zespołów będzie kilkudniowy wyjazd edukacyjny po najważniejszych miejscach związanych z historią Polski.

Projekt „Silni Polską!” to dla młodych ludzi nie tylko możliwość zdobycia cennej wiedzy, ale także doskonała okazja do rozwijania umiejętności organizacyjnych, pracy w zespole i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Dzięki temu młodzież z całej Polski będzie mogła poczuć dumę z bycia Polakiem i w pełni zaangażować się w odkrywanie historii swojego kraju.

WYDARZENIA HISTORYCZNE (ETAP 3) ORGANIZOWANE PRZEZ UCZESTNIKÓW PROJEKTU
UWAGI I PRZYKŁADY

UWAGI

Charakter wydarzenia:

– Wydarzenie ma propagować wiedzę i wartości, ma pobudzać zainteresowanie historią, w końcu ma mieć charakter wspólnototwórczy i kulturotwórczy.

– Wydarzenie koniecznie musi odbywać się offline, w świecie realnym a nie w Internecie (choć sama sieć też może mieć znaczenie przy organizacji, jako narzędzie marketingowe).

– Grupa biorąca udział w projekcie, poprzez organizacje wydarzenia, ma za zadanie dotrzeć do jak największej grupy odbiorców ze swojej lokalnej społeczności.

– Wydarzenie ma być oryginalne w formie i treści. Ma przedstawiać historię w sposób ciekawy, pasjonujący, „smaczny”.

Komunikacja i marketing wydarzenia

– Każde działanie powinno być poprzedzone lokalną akcją marketingową przeprowadzoną przez uczestników grupy.

– Lider powinien wspierać grupę w ramach tworzenia listy dostępnych narzędzi komunikacyjnych. Lista taka jest bardzo szeroka – od kampanii informacyjnej na grupach w Social Mediach zrzeszających mieszkańców danego regionu, przez plakatowanie (w miejscach do tego wyznaczonych), roznoszenie ulotek wśród sąsiadów po reklamę szeptaną czy (w idealnych układzie) współpracę z lokalnymi mediami.

Partnerzy wydarzenia

– Wiele pomysłów na wydarzenie będzie wiązało się ze zdobyciem partnerów wydarzenia. Partnerem może być szkoła, dom kultury, samorząd, muzeum czy spółka odpowiedzialna za lokalny transport publiczny.

– Nawiązanie partnerstwa nada wydarzeniu wyższą rangę i sprowokuje efekt synergii organizacyjnej i komunikacyjnej.

– Sam proces pozyskiwania partnera to dla uczestników projektu duża dawka nowych kompetencji i wiedzy (przygotowanie oferty, rozmowy, negocjacje).

PRZYKŁADY WYDARZEŃ
PODANE PRZYKŁADY MAJĄ BYĆ JEDYNIE INSPIRACJĄ DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU

  1. Spacer historyczny – Zorganizowanie trasy zwiedzania po lokalnych miejscach pamięci, podczas której uczestnicy Projektu opowiedzą o historii tych miejsc oraz postaciach z nimi związanych.
  • Pokaz mody historycznej – Wydarzenie, podczas którego uczniowie zaprezentują stroje np. z 20-lecia międzywojennego, połączone z opowieścią o życiu codziennym w tamtych czasach.
  • Flashmob historyczny – Grupa może zorganizować niespodziewane wydarzenie w przestrzeni publicznej, np. na rynku, w którym uczestnicy, ubrani w stroje historyczne, odgrywają krótką scenę z ważnego wydarzenia historycznego. Po zakończeniu sceny mogą rozdawać ulotki informacyjne na temat danego wydarzenia.
  • Murale historyczne – Zorganizowanie akcji malowania muralu przedstawiającego ważne postaci lub wydarzenia z lokalnej historii. Może to być forma stałej ekspozycji w przestrzeni miejskiej, która będzie przypominać o historii na co dzień.
  • „Historia w graffiti” – Zorganizowanie konkursu na projekt graffiti o tematyce historycznej. Zwycięskie projekty mogą być wykonane na ścianach budynków w przestrzeni publicznej, stając się stałym elementem lokalnego krajobrazu.
  • „Żywe” pomniki – Organizacja happeningu, w którym uczestnicy wcielają się w role historycznych postaci i „ożywiają” pomniki w mieście. Postacie te mogą opowiadać przechodniom o swoim życiu i dokonaniach, nawiązując interakcje z publicznością.
  • Mapping historyczny – Projekcja audiowizualna na budynkach, która opowiada historię miasta lub regionu. Wykorzystując technologię mappingu, można stworzyć dynamiczną i wciągającą opowieść, która ożywi np. stary, opuszczony budynek.
  • Interaktywny quiz miejski – Gra miejska, w której mieszkańcy rozwiązują zagadki związane z lokalną historią. Quiz może prowadzić uczestników po różnych miejscach w mieście, odkrywając przed nimi zapomniane fakty i ciekawostki.
  • Biegi z historią – Zorganizowanie biegu ulicami miasta, podczas którego uczestnicy co jakiś czas zatrzymują się na krótkie prelekcje historyczne lub inscenizacje, związane z miejscami, obok których przebiega trasa biegu.
  1. Pociąg pamięci –Zorganizowanie dla podróżujących pociągiem na lokalnej trasie prezentacji lub inscenizacji przybliżających interesujące wydarzenia historyczne.
  1. „Z historią przez miasto” – Autobus historyczny –W zwykłym autobusie komunikacji miejskiej przewodnik-opowiadacz przybliża pasażerom historię mijanych miejsc, a przystanki są okazją do krótkich inscenizacji.
  1. Historie pod osłoną nocy – Nocne zwiedzanie miasta lub ważnych historycznie miejsc, połączone z opowieściami o wydarzeniach i postaciach. Dodatkowym elementem może być użycie lampionów lub latarek, co nada wydarzeniu dodatkowego klimatu.
  1. Targi historyczne – Wydarzenie, na którym uczniowie dzielą się historiami swoich przodków, prezentują pamiątki po nich, zdjęcia, snują opowieści. Najciekawsze historie mogą zostać nagrodzone i opublikowane w lokalnych mediach.
  1. „Historia na talerzu” – Kulinarna podróż w przeszłość – Organizacja festiwalu kulinarnego, podczas którego mieszkańcy mogą spróbować dań przygotowanych według tradycyjnych, historycznych receptur. Dodatkowo uczestnicy mogą dowiedzieć się więcej o kulturze kulinarnej i jej związku z historią regionu.
  1. „Historyczny escape room” – Grupa może zaprojektować i stworzyć escape room oparty na lokalnych wydarzeniach historycznych. Uczestnicy będą musieli rozwiązywać zagadki związane z przeszłością regionu, aby wydostać się z pomieszczenia.
  1. „Dzień w przeszłości” – Targi zawodów z przeszłości – Organizacja wydarzenia, podczas którego uczestnicy wcielają się w rzemieślników. Przygotowane stanowiska prezentują zawody, które już zanikły lub zmieniły się przez lata, z możliwością spróbowania swoich sił w tych profesjach.
  1. „Przejęcie mediów” – Tydzień historii w lokalnych mediach – Grupa może nawiązać współpracę z lokalnymi mediami, aby przez tydzień emitować specjalne programy, artykuły, wywiady i reportaże poświęcone lokalnej historii. Uczniowie mogą sami przygotować część materiałów, np. reportaże czy podcasty.
  1. „Dźwięki przeszłości” – Koncert muzyki historycznej – Zorganizowanie koncertu, na którym uczniowie i lokalni artyści wykonują utwory związane z ważnymi momentami w historii Polski. Można także włączyć elementy teatru czy poezji.
  1. „Żywa biblioteka historii” – Stworzenie żywej biblioteki, gdzie osoby starsze, pamiętające ważne wydarzenia historyczne, mogą spotkać się z młodzieżą, aby opowiedzieć swoje historie. Każda „żywy książka” to człowiek z niezwykłą przeszłością, a młodzi ludzie mogą zadawać pytania i nawiązać bezpośredni kontakt z historią.
  • „Muzeum jednego dnia” – Grupa może zorganizować jednodniową wystawę, która przyciągnie mieszkańców do obejrzenia zgromadzonych przez uczniów pamiątek, zdjęć, dokumentów i artefaktów związanych z historią lokalną. Wystawa może odbywać się w nietypowym miejscu, np. w opuszczonym budynku, na rynku miasta, czy choćby w parku.
  • „Latające archiwum” – Mobilne stanowisko historyczne – Uczniowie tworzą mobilne stanowisko, które wędruje po różnych częściach miasta lub powiatu, prezentując interesujące historie, zdjęcia i eksponaty. Może to być przenośny namiot, przyczepa czy specjalnie przygotowany rower.
  • „Cienie przeszłości” – Teatr cieni – Stworzenie przedstawienia, które opowiada o lokalnych wydarzeniach historycznych dzięki teatru cieni. Prosta, ale niezwykle sugestywna forma przekazu może głęboko poruszyć widzów i przybliżyć im historię w artystyczny sposób.
  • „Nocne kino historyczne” – Pokazy filmów w plenerze – Nocne pokazy filmów historycznych w parku, na dziedzińcu szkoły czy innej przestrzeni publicznej. Po każdym filmie można zorganizować krótką dyskusję z lokalnym historykiem lub świadkiem wydarzeń.
  • Rekonstrukcja historyczna – Grupa może zorganizować inscenizację ważnego wydarzenia historycznego z regionu, przy wsparciu lokalnych grup rekonstrukcyjnych.
  • Gra planszowa o historii regionu – Stworzenie gry planszowej, która opiera się na wydarzeniach i postaciach historycznych związanych z danym regionem. Przeprowadzenie turnieju nowo wymyślonej gry dla uczniów.
  • Konkurs wiedzy historycznej – Turniej, w którym zespoły uczniów z różnych szkół/klas rywalizują w odpowiadaniu na pytania dotyczące historii Polski i regionu.
  • „Namalować przeszłość” – plener artystyczny wraz z wernisażem prac – plener może przyjąć różne formy od rysowania historii miasta kredą na chodniku, sesji fotograficznej z różnymi formami prezentacji, aż do malowania i wystawy obrazów lub innych działań artystycznych.

Źródło: IPN

Idź do oryginalnego materiału