Galeria sztuki „Zbylut Galeria” przygotowała wystawę „Siła miłości w twórczości Józefa Wilkonia”. Artysta jest jednym z najbardziej cenionych, polskich, współczesnych twórców. Józef Wilkoń, od wielu lat współpracuje z Galerią sztuki “Zbylut Galeria“, która w tej chwili mieści się w Domu Mody „Klif” w Warszawie.
W niedzielę 12 lutego 2023 r. Józef Wilkoń będzie obchodził 93 urodziny. Z tej okazji, w dniu tak podniosłym jak Walentynki, Domu Mody „Klif” w Warszawie wraz z Klubem Integracji Europejskiej i „Zbylut Galeria”, wspólnie pragną celebrować te wyjątkowe chwile.
Na wystawie „Siła miłości w twórczości Józefa Wilkonia”, w „Zbylut Galeria”, w Domu Mody „Klif”, w Warszawie, oprócz ilustracji wybranych prac Józefa Wilkonia, w technice gwaszu i inkografii, zaprezentowany zostanie multimedialny pokaz twórczości oraz książki z ilustracjami artysty, z takimi jak „Pan Tadeusz”; „Arka Noego”; „Księga Dżungli”; „Baśń o rumaku zaklętym”; „Leopantera”, które będzie można zakupić u organizatora i z paragonem otrzymać dedykację od artysty. Wystawie „Siła miłości w twórczości Józefa Wilkonia”, w „Zbylut Galeria”, w Domu Mody „Klif”, w Warszawie, towarzyszyć będą również fotografie Józefa Wilkonia, wykonane przez światowej sławy fotografa — Czesława Czaplińskiego. Wystawa będzie można zwiedzać do 15 lutego do 7 marca 2023 r.
Dr Monika Małkowska, która jest jedną z największych znawczyń i krytyków sztuki, publicystką kulturalna, dziennikarką, projektantką mody wraz z Bogusławem Żurkiem – mecenasem sztuki, przybliżą publiczności wielki akcent miłości w twórczości mistrza Józefa Wilkonia. Ponad to pisarka Beata Kiecana przygotowała niespodziankę dla Józefa Wilkonia.
Po przedstawieniu organizatorów, partnerów oraz patronatów medialnych, będzie możliwość poznania samego artysty bezpośrednio, natomiast po wywiadzie, spotkanie walentynkowe z Józefem Wilkoniem umili godzinny koncert w miłosnym klimacie, w wykonaniu pianisty Roberta Falkowskiego. Muzyk ukończył Prywatne Konserwatorium Muzyczne w Warszawie w klasie fortepianu. Oprócz szerokiej działalności pedagogicznej, podpartej dużymi sukcesami uczniów ze szkoły muzycznej, jest również aktywnym pianistą. W jego artystycznym życiorysie znajdują się m. in. koncerty autorskie, akompaniator chóru, biesiady literackie, kompozycja utworów do filmu „Animator”, koncerty w duecie z wokalistkami i wokalistami, koncerty z aktorami scen warszawskich jako akompaniator.
Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, historyk sztuki. W latach 1947–1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) i Wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954).
Inspiracją dla prac Józefa Wilkonia jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. XX wieku, uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Artysta zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Józef Wilkoń zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami.
Józef Wilkoń tworzy także „przestrzenne ilustracje”, czyli zwierzyńce z drewnianych bali i blachy. Zajmuje się również scenografią (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 1978) i projektuje gobeliny (Spółdzielnia im. Stanisława. Wyspiańskiego w Krakowie).
Józef Wilkoń uczestniczył w międzynarodowej akcji charytatywnej „Polscy Artyści Plastycy – Dzieciom”, z której dochód przeznaczony jest na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy. W grudniu 2009 roku powstała fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia.
W roku 2000 Jakub Nowak zrealizował film dokumentalny „Józef Wilkoń”. W 2007 roku Grażyna Banaszkiewicz nakręciła film dokumentalny: „Arka Józefa Wilkonia”. W 2020 roku powstał film dokumentalny „Za drzwiami wyobraźni – Józef Wilkoń” w reżyserii Anny Ciołkiewicz.
Józef Wilkoń otrzymał wiele nagród m. in.: Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA (Lipsk, Niemcy, 1959), Nagrody w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku (1959, 1961, 1964, 1970, 1973, 1974), Deutscher Jugendbuchpreis für Graphische Gestaltung (Düsseldorf, Niemcy, 1966:): Złoty Medal na Biennale Ilustracji (Bratysława, Czechosłowacja, 1969), Premio Europeo, (Padwa, Włochy, 1975), dyplom „Loisirs Jeunes” za najlepiej zilustrowaną książkę zagraniczną, (Paryż, Francja, 1980), Premio Grafico na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej (Bolonia, Włochy, 1980), The Owl Prize (Tokio, Japonia, 1984), Nagroda Andersen Premio (Genewa, Szwajcaria, 1998), Nagroda „Graine de Lecteurs 2000”, (Arles, Francja, 2000), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (przyznawany przez Ministra Kultur i Dziedzictwa Narodowego, 2006), Nagroda TVP Kultura za wystawę „Arka Wilkonia” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (2007), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010), Złote Berło, nagroda Fundacji Kultury Polskiej (2010), Order Izabeli Katolickiej (cywilne odznaczenie państwowe Królestwa Hiszpanii, 2011)
Spotkanie z Józefem Wilkoniem odbędzie się w „Zbylut Galeria”, w Domu Mody „Klif” przy ul. Okopowej 58/72 w Warszawie, , na scenie obok fortepianu, na parterze, we wtorek 14 lutego 2023 r. o godzinie 18:00. Organizatorzy zapraszają miłośników sztuki na wydarzenie, którego tematem przewodnim jest „Siła miłości w twórczości Józefa Wilkonia”.
„Zbylut Galeria” wspiera twórców w ich obecności na rynku sztuki oraz pomaga im dotrzeć do odbiorców. Podpowiada także kolekcjonerom kierunki poszukiwań. Jest promotorem sztuki współczesnej, zarówno malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii.
Krystyna Zbylut współtwórczyni „Zbylut Galeria” posiada 20 letnie doświadczenie w pracy w obszarze organizowania wydarzeń artystycznych, aukcji oraz wszelkiego rodzaju aktywności związanej z funkcjonowaniem świata sztuki. Zorganizowała kilkadziesiąt wernisaży. Oprócz tego jest autorką plenerów malarskich (np. plener ‘Rajska Jabłoń”). W roku 2017 zorganizowała aukcję charytatywną “Żeby Ewa żyła w raju”.
Bogusław Żurek współtwórca „Zbylut Galeria”. Z wykształcenia jest informatykiem, a z zamiłowania mecenasem sztuki, a także kuratorem wystawy „ART&MORE”. Współpracuje z kilkoma artystami m. in.: Rafałem Olbińskim, Józefem Wilkoniem, Bogusławem Lustykiem, Moniką Krzakiewicz, Jolantą Caban oraz Janem Szulem. Na co dzień zajmuje się zagadnieniami cyber-bezpieczeństwa oraz Big Data/ Data Science.
Projekt artystyczny w „Zbylut Galeria” wsparli: Fundacja Józefa Wilkonia, Krajowa Izba Gospodarcza, Warszawska Izba Gospodarcza, Caterina, Karl Lagerfeld & Jopp, Johncafe.pl, Kowadu Pracownia Sztuki Rzemiosła, Studio RG. Patronat medialny: Agencja Informacyjna, Artinfo.pl, Stowarzyszenie Polskich Mediów, Przedsiębiorcy.eu.