Serial „Allo, Allo” – historia kultowego sitcomu BBC

panodkultury.com.pl 6 miesięcy temu
Read Time:5 Minute, 47 Second

Dziń dybry, pamiętacie serial „’Allo 'Allo!”? Oto informacje i ciekawostki dotyczące kultowego sitcomu BBC ONE, który pokochali Polacy. Powspominajmy…

Serial „Allo 'Allo!” BBC emitowało przez 10 lat, aż do 1992 roku. Polscy widzowie po raz pierwszy rozgościli się w kawiarni Café René o godzinie 17:25, 6 listopada 1991 roku dzięki TVP2 (później m.in Polsat). Serial zyskał miano kultowego, a Polacy do dziś pamiętają takie teksty jak słynne „dziń dybry”, „słuchaj uważnie, bo nie będę powtarzać” oraz „ty głupia kobieto!”. Po latach wciąż bawią żarty z wsadzania zegara z kukułką do spodni, gastrycznych problemów po zupie cebulowej oraz językowe wpadki angielskiego policjanta mówiącego po francusku.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i

Serial „’Allo 'Allo!” – fabuła, ciekawostki, informacje

Głównym bohaterem serialu „Allo 'Allo!” był René Artois, czyli właściciel kawiarni Café René we francuskim Nouvion. Próbował przetrwać niemiecką okupację podczas II wojny światowej, lawirując między Niemcami, francuskim ruchem oporu i komunistkami. Na głowie ma też męczącą żonę, kochliwe kelnerki, teściową nienawidzącą zupy cebulowej (Madame Fanny La Fan) oraz ukrywających się angielskich lotników. Na jego życie czyhał też kulejący gestapowiec Otto Flick ze swoim asystentem Smallhausenem, a porucznik Gruber chciał pokazać mu swój mały czołg od środka.

Muszę być miły dla Niemców bo wygrywają wojnę. jeżeli nie będę dla nich miły, zastrzelą mnie. Muszę był miły dla ruchu oporu, zastrzelą mnie za bycie miłym dla Niemców. Muszę być miły dla żony, bo gdy dowie się, iż mam romans, to mnie zastrzeli. A jest dopiero wtorek.

– mówił w jednym z odcinków René Artois.

Wbrew negatywnym recenzjom krytyków, oskarżających twórców o trywializowanie wojny, serial „Allo 'Allo!” błyskawicznie stał się telewizyjnym hitem. Powstało 9 sezonów i 85 odcinków (5. sezon miał 26, by zaistnieć w USA). David Croft i Jeremy Lloyd nie stworzyli jednak wszystkich odcinków razem. Croft odszedł po 6. sezonie serialu. Lloyd współpracował z taki scenarzystami jak m.in. Paul Adam.

Serial „Allo 'Allo!”

Upadła Madonna z Wielkim Cycem – czy ten obraz istnieje naprawdę?

Obraz „Upadła Madonna z Wielkim Cycem” („The Fallen Madonna with the Big Boobies”) pędzla Van Clompa powstał specjalnie na potrzeby brytyjskiego serialu komediowego „Allo 'Allo”. W 2018 roku został jednak sprzedany na prawdziwej aukcji za 15 tys. funtów. Nabywcą okazał się mieszkaniec Nouvion we Francji, gdzie osadzono akcję serialu (kręcono go jednak w Norfolk i Borehamwood).

Inna kopia obrazu znajduje się w posiadłości Henry’ego Thynne’ego, 6. markiza Bath, w Longleat House w Wiltshire. Została mu ona podarowana w ramach wdzięczności za pomoc przy realizacji serialu

– podaje Onet.

W serialu obraz był ukryty m.in. pod reprodukcją „Słoneczników” van Gogha i w kiełbasie. Fałszerz Roger LeClerc, stworzył wiele kopii dzieła pędzla Van Clompa. W 8. sezonie szeregowa Helga wycięła z obrazu pierś, chcąc zabezpieczyć swoje praw do obrazu.

Kariera muzyczna nie poszła im śpiewająco

Charakterystyczny dla serialu był motyw muzyczny na akordeonie, który skomponowali Croft i Roy Moore. Był to utwór instrumentalny… do lat 80.! Aktorka Carmen Silvera, czyli serialowa żona Rene, wydała utwór z dopisanym tekstem jako singiel. Wielka kariera muzyczna nie była jej jednak pisana. Gorden Kaye i Vicki Michelle również próbowali swoich sił w branży muzycznej. Nagrali cover utworu „Je t’aime… moi non plus”, ale polegli na listach przebojów.

Serial „Allo 'Allo!”

Prawdziwa historia obsady „Allo 'Allo!”

Carmen Silvera, czyli serialowa Edith, urodziła się 2 czerwca 1922i cudem przeżyła II wojną światową. Miała być ewakuowana amerykańskim statkiem SS Athenia. W ostatniej chwili jej imię zniknęło z listy pasażerów. Opatrzność nad nią czuwała. Gdy statek wyruszył w morze zatopili do Niemcy

Silvera była nałogową palaczką. W kwietniu 2002, na krótko przed jej 80. urodzinami, zdiagnozowano u niej raka płuc. Odmówiła leczenia. Zmarła w sierpniu tego samego roku.

John Louis Mansi, który grał asystenta Herr Flicka, zmarł w 2010 roku, również na raka płuc. Hilary Minster, czyli serialowy generał Erich von Klinkerhoffea, odszedł w wieku 55 lat z powodu choroby nowotworowej.

Vikki Michelle (Yvette Carte-Blanche) po zakończeniu serialu zaangażowała się w działalność charytatywną. Działała m.in. w AA Dog Rescue, Haven House Children’s Hospice i the Lady Taverners. Przewodziła też organizacji Heritage Foundation. W 2010 za działalność charytatywną została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego klasy Kawaler (MBE) Po „Allo 'Allo!” w operze mydlanej „Emmerdale”.

Aktor Gorden Kaye – kariera, życie prywatne i wypadek samochodowy

Gorden Kaye nie marzył o karierze aktorskiej. Podejmował się różnych zajęć, m.in. w winiarni i fabryce traktorów. W latach 60. trafił do radia, w którym m.in. przeprowadził wywiad z The Beatles). Później występował w radiowych słuchowiskach, a następnie trafił na sceny teatrów, m.in. w Octagon Theatre w Bolton. W telewizji zadebiutował w dramacie „Champion House” (1969 r.). W 1969 roku pojawił się w jednym z najdłużej emitowanych w telewizji brytyjskich seriali „Coronation Street”. Zagrał również w telewizyjnych adaptacjach takich klasyków, jak „Życie i śmierć króla Jana” oraz „Wiele hałasu o nic”, realizowanych dla BBC.

Dużo czasu poświęcał na pracę w Octagon Theatre, występując w sztukach „Wiśniowy sad”, „Powrót do domu”, „Chory z urojenia” i „Luter”. Nigdy nie zdecydował się na poważną karierę kinową, ale pojawił się w niewielkich rolach w dwóch produkcjach Terry’ego Gilliama: „Jabberwocky” oraz „Brasil”.

– pisze Onet.pl

W 1982 roku brytyjski scenarzysta i reżyser David Croft przesłał aktorowi scenariusz „Allo 'Allo!”. Kaye zgodził się, ale na pewno nie spodziewał się, iż niedługo za rolę René zostanie nominowany do nagrody BAFTA. Zagrał we wszystkich odcinkach serialu i wystąpił ponad 1,4 tys. przedstawieniach teatralnych związanych z serialem.

Chronił swoje życie prywatne. W 1989 roku wydał jednak biografię „René and Me”, gdzie potwierdził plotki o swoim homoseksualizmie. Opisał również jak nie radził sobie z kompleksami i nieśmiałością, wynikającymi m.in. z nadwagi.

Był gejem w czasach, gdy nie mówiło się o tym i nie był z tego dumny. Kiedy więc musieliśmy się zatapiać w uścisku, a to działo się w każdym odcinku, to naprawdę musiałam się napracować. To było, jakby jego całe ciało samo mnie odpychało, odsuwał się ode mnie. Tak naprawdę musiałam wszystko w tej scenie stworzyć sama

– wyznała po latach aktorka Vicky Michelle, wcielająca się w w kelnerkę Yvette. (Daily Mirror)

W 1990 roku w czasie burzy (cyklon Daria) część przydrożnego billboardu przebiła przednią szybę w prowadzonym przez niego aucie. Przeszedł ciężką operację mózgu. Na trasę teatralną w zastępstwie za niego pojechał australijski aktor Max Gilles.

Szybko pojawiły się problemy z pamięcią. Po latach Jeremy Lloyd przyznał, iż podczas pobytu w szpitalu agent aktora puszczał mu powtórki „Allo 'Allo!”, by przypomnieć, kim jest. W 2004 r. po raz ostatni pokazał się w telewizji, a trzy lata później pożegnał się z rolą René Artois w specjalnym odcinku serialu. Zmarł w wieku 75 lat 23 stycznia 2017 r. w domu opieki, gdzie walcząc z demencją spędził ostatnie dwa lata życia.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i

Źródło: Kultura Onet, Daily Mirror, Ciekawostki Historyczne, Screen Rant

Idź do oryginalnego materiału