Rusza Warszawski Festiwal Filmowy. Na widzów czeka ponad 140 filmów. "Każdy znajdzie coś dla siebie"

g.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: krists-luhaers/Unsplash


Warszawski Festiwal Filmowy od dekad cieszy się ogromną popularnością. To tu polscy widzowie (ale nie tylko) mogą obejrzeć wyjątkowe produkcje, niszowe produkcje (wyjątkowe, niszowe produkcje), których często na próżno będziemy (usuń będziemy) szukać na streamingach. Wydarzenie organizowane w październiku w stolicy to także możliwość spotkania się z twórcami z różnych zakątków świata. Na jakie obrazy szczególnie warto zwrócić uwagę podczas tegorocznej edycji WFF?
Już w ten weekend do stolicy zjadą się miłośnicy kina, aby uczestniczyć w 40. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane aż 142 filmy pełno- i krótkometrażowe. Pierwsze projekcje rozpoczną się w piątek 11 października.

REKLAMA







Zobacz wideo Dlaczego Tomasz Włosok zagrał Jerzego Kuleja? Wszystko z miłości do boksu i sportów walki



WFF 2024. Na ekranach kin zostanie wyświetlonych ponad 80 filmów pełnometrażowych
Podczas tegorocznego Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego projekcie (projekcje)będą odbywały się w trzech stołecznych kinach: Kinotece, Atlanticu i Iluzjonie. Do organizatorów imprezy spłynęło aż pięć tysięcy zgłoszeń, spośród których wyłoniono 84 obrazy pełnometrażowe i 58 filmów krótkometrażowych(kropka)
Filmy będą prezentowane w sześciu sekcjach konkursowych:

Konkurs Międzynarodowy - 15 filmów;
Konkurs 1-2 - 15 filmów;
Konkurs Creme de la Creme - 14 filmów;
Konkurs "Wolny Duch" - 13 filmów;
Konkurs Filmów Dokumentalnych - 15 filmów;
Konkurs Filmów Krótkometrażowych - 22 filmy.

Pojawią się także sekcje pozakonkursowe (dwukropek)

Polska Klasyka
Pokazy Specjalne
Rodzinny Weekend Filmowy
Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe.
Niemiecka klasyka od German Films.

Festiwal potrwa 10 dni (przecinek)od 9 do 20 października 2024. Tegoroczne wydarzenie będzie obfitować w różnogatunkowe produkcje oraz debiuty.




Skupiliśmy się na szukaniu filmów młodych twórców, często debiutantów. Wierzymy, iż o części z nich usłyszymy jeszcze niejeden raz.Kino powinno być różnorodne, dlatego nie pokazujemy wyłącznie filmów typowo Festiwalowych. W tegorocznej selekcji znalazło się sporo filmów gatunkowych - mamy westerny, horrory, science fiction... Osobiście, mam słabość do sekcji Wolny Duch - to właśnie tam zobaczymy najwięcej dziwnych, intrygujących, niekiedy eksperymentalnych filmów. Jestem pewien, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie

- przekazał Gustaw Kolanowski, dyrektor programowy WFF.


"Kulej. Dwie strony medalu" otworzy 40. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
40. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy otworzy doceniony przez krytyków film Xawerego Żuławskiego "Kulej. Dwie strony medalu" w reżyserii Xawerego (chyba już nie trzeba to podkreślać, ale nie wiem). Obraz opowiada historię legendarnego polskiego boksera, zdobywcę (zdobywcy) dwóch złotych metalów olimpijskich - Jerzego Kuleja. Produkcja skupia się także na życiu prywatnym sportowca, głównie na jego relacji z żoną Heleną. Z kolei tegoroczny festiwal zamkną "Najeźdźcy" w reżyserii Teodory Any Mihai opowiadający o globalizacji oraz konfliktach międzykulturowych. Warto pamiętać, iż WFF to nie tylko liczne seanse. Nie zabraknie rozmów z twórcami, wykładów, darmowych pokazów, imprez w klubach festiwalowych, quizów oraz wielu innych wydarzeń towarzyszących.
40. Warszawski Festiwal Filmowy. Konkurs Międzynarodowy wyłoni zwycięzcę spośród 15 obrazów
Choć konkursów podczas jubileuszowej edycji festiwalu będzie sześć, to dla wielu najważniejszy jest ten międzynarodowy. W tym roku weźmie w nim udział 15 filmów:

Najeźdźcy, reż. Teodora Ana Mihai
Koniec Lata, reż. Danis Tanović
Cisza nocna, reż. Bartosz M. Kowalski
Lwica, reż. Liina Trishkina-Vanhatalo
McVeigh, reż. Mike Ott
Bucza, reż Stanislav Tiunov
Tashi, reż. Dargye Tenzin
Niewypowiedziane, reż. Piotr J. Lewandowski
Gorzkie złoto, reż. Juan Francisco Olea
Kolumna pożegnalna, reż. Ron Ninio
Pewnego razu na dzikim wschodzie, reż. Rudolf Biermann
Chaos i cisza, reż. Anatol Schuster
Sprawiedliwość, reż. Abolfazl Jalili
Kropla wody, reż. Robert Budina
Innego końca nie będzie, reż. Monika Majorek

Więcej informacji na temat filmów prezentowanych podczas WFF, a także repertuar oraz plan towarzyszących wydarzeń znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu: www.wff.pl. Bilety na pokazy filmowe można zakupić za pośrednictwem strony internetowej www.wff.pl, a także w kasach biletowych kin Atlantic (od 8 października) i Kinoteka (11 października).







Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału