"Rozdzielenie" z odniesieniem do "Stranger Things"? W 4. odcinku pojawiło się zaskakujące powiązanie

serialowa.pl 3 godzin temu

Co tydzień „Rozdzielenie” inspiruje fanów do szukania w serialu zaskakujących tropów. W 4. odcinku 2. sezonu dopatrzono się interesującego odniesienia do teorii spiskowej, na której bazuje „Stranger Things”. Uwaga na spoilery.

4. odcinek serialu „Rozdzielenie” zabrał MDR na odjechaną firmową „wycieczkę”, a fanów – w kolejną króliczą norę odniesień i teorii. Na Reddicie fani serialu już powiązali odkrycia rafinatorów z głośną teorią spiskową, która zainspirowała scenarzystów „Stranger Things„.

Rozdzielenie sezon 2 – czym jest projekt Montauk?

Wkrótce po debiucie 4. odcinka „Rozdzielenia” na Apple TV+ redditorzy zaczęli cotygodniowe dociekania na temat ukrytych detali serialu. Część z nich skupiła się na nazwie projektu, który pojawił się na monitorze we śnie Irvinga (John Turturro). Czym jest projekt „Montauk”?

Nazwę można odnieść do rzeczywistej teorii spiskowej, związanej z sekretną działalnością rządu Stanów Zjednoczonych, o której głośno było jeszcze w latach 80. Projekt miał dotyczyć prowadzonych rzekomo przez CIA eksperymentów dotyczących przeróżnych zjawisk paranormalnych: UFO, podróży w czasie itp. Badania przeprowadzono podobno choćby na dzieciach, u których próbowano rozwijać parapsychiczne zdolności.

„Rozdzielenie” (Fot. Apple TV+)

To właśnie ta teoria spiskowa w ogromnym stopniu przyczyniła się do powstania fabuły serialu „Stranger Things”, w którym – właśnie w latach 80. – potajemnym eksperymentom rządowym zostaje poddana Jedenastka (Millie Bobby Brown). A co „Montauk” oznacza dla Lumonu? O ile nie jest to tylko drobny easter egg ze strony scenarzystów, dowiemy się prawdopodobnie w kolejnych odcinkach.

Warto dodać – w ramach innych ciekawostek, na których skupili się fani – iż nazwa „Montauk” pojawia się też w kultowym surrealistycznym dramacie „Zakochany bez pamięci”, w którym to właśnie w miasteczku Montauk po raz pierwszy spotkali się główni bohaterowie, których pozbawiono później wspomnień o sobie nawzajem. Jeszcze inne spostrzeżenie łączy martwą fokę, którą napotykają na „wycieczce” rafinatorzy makrodanych ze sprawą „potwora z Montauk” – inną, nagłośnioną przez media teorią spiskową, dotyczącą dziwnego zwierzęcia, którego zwłoki w 2008 roku odkryto na wybrzeżu tego miasteczka.

Co to wszystko oznacza w kontekście „Rozdzielenia”? Rzeczywiste tropy i odniesienia do mniej i bardziej nagłaśnianych konspiracji – jeżeli nie zostaną podchwycone w fabule przyszłych odcinków – mają prawdopodobnie podsycić ciekawość widzów i przydać serialowi aury dziwności. Po 4. odcinku na jej niedosyt z pewnością narzekać nie możemy.

A co w ogóle wydarzyło się w 4. odcinku? Najważniejszym zwrotem akcji było w tym tygodniu potwierdzenie teorii o Helly (Britt Lower) i iż tak naprawdę przez cały czas oglądaliśmy w serialu Helenę Eagan.

Przed nami długi tydzień oczekiwania na 5. odcinek 2. sezonu „Rozdzielenia”. Kiedy dokładnie go zobaczymy? Dowiecie się tego z naszej rozpiski: Rozdzielenie sezon 2 – kiedy kolejne odcinki. Dodajmy, iż Serialowa już widziała większość odcinków. Naszą opinię znajdziecie w tym miejscu: Rozdzielenie sezon 2 – recenzja serialu.

Rozdzielenie sezon 2 – odcinki co piątek na Apple TV+

Idź do oryginalnego materiału