Yoko Ono – awangardowa artystka, wnuczka i córka bankierów, spadkobierczyni arystokratycznego rodu. Studiowała z dziećmi cesarza Hirohito. W jej żyłach płynie krew imperatora. Jako jedna z niewielu może się pochwalić współpracą z tak różnorodnymi muzykami jak John Cage, Ornette Coleman i Lady Gaga. A jednak wciąż mówi się o niej jako o tej, która rzekomo rozbiła Beatlesów. W jednym z artykułów określono ją choćby jako jedną z najbardziej znienawidzonych kobiet na świecie. 18 lutego Yoko Ono kończy 90 lat.
Yoko Ono jest najsłynniejszą nieznaną artystką na świecie – przede wszystkim ze względu na swojego trzeciego męża. Zakochała się w jednym z najsłynniejszych mężczyzn na świecie: Johnie Lennonie, członku brytyjskiego zespołu The Beatles. Ono jest w dużej mierze uważany za przyczynę rozwiązania legendarnego zespołu.
Yoko Ono: żona, muza, wizjonerka
Jej talent i reputacja zostały przyćmiony przez życie i sławę Johna Lennona, ale od dzieciństwa przez lata kariery, do życia po sławie, Yoko Ono żyła niesamowitym życiem.
W wywiadzie z 2012 r. mówiła: jeżeli ktoś mnie krytykował albo atakował czy mówił coś niepochlebnego, rzeczywiście nie miało to na mnie wpływu, bo nie brałam tego do siebie. Ale żal mi było ludzi, którzy mnie nienawidzili, bo byli bardzo rozgniewani, a gniew to coś, co rani nas samych.
Ono opisywana jest jako artystka konceptualna, tworzy sztukę, ale nie chce podziwu. Czerpie ze swoich osobistych doświadczeń, wydarzeń na świecie oraz wartości i przekonań o pacyfizmie i pokoju. Jest najbardziej znanym dziełem są zdjęcia z serii „W łóżku z Lennonem”, które służyły jako protest przeciwko wojnie w Wietnamie.
Yoko Ono – dzieciństwo i młodość
Jak szczegółowo opisuje The Art Story, Yoko Ono miała burzliwe dzieciństwo. Yoko Ono urodziła się w zamożnej rodzinie konserwatywnych arystokratów w Japonii, dorastała głównie w Tokio, gdzie uczęszczała do ekskluzywnej szkoły. Jako dziecko pisała wiersze i sztuki teatralne, uczyła się też gry na fortepianie i śpiewu. W 1952 roku została pierwszą kobietą przyjętą na studia filozoficzne na Uniwersytecie Gakushūin w Tokio, ale po około roku wyjechała do Nowego Jorku, gdzie pracował jej ojciec. Przez następne trzy lata studiowała pisanie i muzykę w Sarah Lawrence College w Bronxville w stanie Nowy Jork, choć miała trudności ze znalezieniem artystycznej niszy i nigdy nie ukończyła studiów.
Jako dziecko cierpiała z powodu zaniedbania przez matkę, która żywiła urazę do jej dzieci, i jej ojca, międzynarodowego bankiera. Ono przypisuje swojemu samotnemu dzieciństwu swoją kreatywność i muzykalność.
Yoko Ono poznała swojego ojca w wieku 2 lat, kiedy wyjechała do San Francisco, gdzie mieszkał. Później przenieśli się na Long Island w stanie Nowy Jork. Tam była prześladowana przez swoje japońskie korzenie. Warto pamiętać, iż były to czasy rosnącego napięcia między tymi dwoma narodami. Jej rodzina przeniosła się z powrotem do Tokio, ale uciekła na japońską wieś po zbombardowaniu Tokio przez USA w 1945 roku.
Przeżycia z czasu II wojny światowej i widok ciągłej przemocy sprawiły, iż Yoko Ono stała się pacyfistą. Pamiętała głód i umierających wokół niej ludzi. Pacyfizm mocno prowadził ją przez całą karierę artystyczną.
Yoko Ono – rozstanie z córką
Wychodziła za mąż trzykrotnie. Najpierw za Toschi Ichiyanagi, studenta Juilliard, który podzielał jej pasję do muzyki eksperymentalnej. W 1961 roku rozwiodła się z nim i wyszła za Tony’ego Coxa, amerykańskiego muzyka jazzowego, z którym miała córkę. Kiedy poznała Lennona, rozwiodła się z Coxem i straciła prawo do opieki nad córką. Cox odmówił przyznania jej prawa do odwiedzin córki i uciekł do Los Angeles, gdzie dołączył do sekty. Yoko Ono i jej córka odnalazły się, gdy dziewczyna miała 22 lata, ale nie udało się naprawić tej relacji.
„Przez te wszystkie lata nie było ani jednego dnia, w którym za tobą nie tęskniłem. Zawsze jesteś w moim sercu. Jednak nie podejmę teraz żadnej próby znalezienia Ciebie, ponieważ chcę uszanować Twoją prywatność. Życzę ci wszystkiego najlepszego na świecie. jeżeli kiedykolwiek zechcesz się ze mną skontaktować, wiedz, iż kocham cię głęboko i byłabym bardzo szczęśliwa, gdybyś się ze mną skontaktowała. Masz mój szacunek, miłość i wsparcie na zawsze. Kocham, mamusia”.
Yoko Ono i John Lennon – byli sobie przeznaczeni
W marcu 2023 r. Yoko Ono i John Lennon obchodziliby 54. rocznicę ślubu. Para spotkała się po raz pierwszy w listopadzie 1966 roku w londyńskiej galerii, gdzie Yoko przygotowywała się do wystawy swoich prac. Natychmiast wpadli sobie w oko i rozpoczęli burzliwy romans.
Pierwsze wrażenie nie było jednak najlepsze. Lennon podpadł Ono, niszcząc jej sztukę i komentując ją w niewybredny sposób. Zrehabilitował się jednak dość gwałtownie i tak oto zostali parą. Niecałe trzy lata później wzięli ślub. Wszystko odbyło się w klasycznym stylu lat 60. Ono założył minispódniczkę i kapelusz z szerokim rondem, a Lennon białą marynarkę i koszulę. Ten obraz znamy wszyscy, choćby jeżeli nie było nas wtedy na świecie.
Po latach Yoko mówiła, iż zaszkodzili sobie nawzajem w życiu zawodowym. Ona była postrzegana tylko jako żona Beatlesa, w dodatku ta, która zrujnowała jego karierę. On jako skończony muzyk, który poszedł w niezrozumiałym dla ludzi kierunku.