Po raz kolejny mogłam wejść w Uniwersum, które wręcz pokochałam. Kilka miesięcy temu miałam okazję zapoznać się z Tomem 1 i byłam nim wręcz oczarowana. Tym razem pojawiła się kontynuacja, przez którą równie przyjemnie udało się mi przebrnąć. To Sandman Uniwersum. Kraina koszmarów. Szklany dom. Tom 2. Witajcie w świecie koszmarów, które potrafią żyć swoim życiem.
James Tynion IV to amerykański scenarzysta komiksowy, który zdobył uznanie dzięki swojej pracy w wydawnictwach takich jak DC Comics i Image Comics. Urodził się w Stanach Zjednoczonych, a swoją karierę rozpoczął od współpracy z Gregiem Capullo przy serii Batman w ramach New 52. Tynion wyróżniał się umiejętnością tworzenia mrocznych, złożonych opowieści, które gwałtownie zyskały popularność. Jego seria Batman: Detective Comics zyskała szczególną uwagę fanów i krytyków, a sam autor zdobył renomę wśród twórców komiksowych.
Oprócz pracy nad Batmanem, Tynion zyskał także szerokie uznanie za swoje autorskie projekty, takie jak The Department of Truth i Something is Killing the Children, które wydało Image Comics. Jego komiksy często łączą elementy horroru, thrillera i psychologii, co sprawia, iż jego twórczość jest ceniona przez szerokie grono czytelników. Tym razem witamy go w świecie Sandmana.
Historia komiksu
Drugi tom tej przerażającej opowieści grozy przenosi nas ponownie do świata stworzonego przez Neila Gaimana w uniwersum Sandmana. Koszmar w postaci Koryntczyka znowu grasuje w świecie jawy. Pościg za tajemniczym Uśmiechniętym Człowiekiem prowadzi go przez mroczne ścieżki, które zaprowadzą go do siedziby firmy Prophet Capital i przerażającego klubu. Nikt nie uniknie niebezpieczeństwa. Ani Ken, który od lat cieszy się życiem w Kalifornii, po tym jak rozstał się z Barbie. choćby Max, który pełni rolę zestresowanego zarządcy funduszu hedgingowego. Ani również Tesalia, nieśmiertelna czarownica, wyjaśniająca zagadkę śmierci Madison Flynn.
Rysunkami zajmuje się grupa artystów, w tym Lisandro Estherren, znany z prac nad Redneck i Strange Skies Over East Berlin. Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w zeszytach serii The Sandman Universe: Nightmare Country – The Glass House #1-6 oraz The Sandman Universe Special: Thessaly #1.



Sandman Uniwersum. Kraina Koszmarów. Szklany dom. Tom 2
Wszystkie wątki komiksu krążą wokół tajemniczego przedsionka Piekła, gdzie jeden z koszmarów spełnia każde życzenie za odpowiednią cenę. Poza znanym już z serii Koryntczykiem pojawiają się także postacie, takie jak Samotne Wilki z Wall Street, czarownica Tesalia oraz zamieniona w kota Madison Flynn. Bohaterowie są zróżnicowani, choć nie wszystkim poświęcono podobną ilość uwagi w historii.
Opisując krótko, na każdej stronie dzieje się coś ciekawego. W komiksach z Uniwersum Sandmana zawsze jestem w stanie zatracić się w pełni, tym samym stale chłonąć koleje strony. Komiks został urozmaicony zeszytami z głównej serii oraz dodatkiem poświęconym Tesalii. Zawiera on dodatkowe strony, takie jak kroniki ze wspomnieniami czarownicy i maszynopisy. Choć stylistycznie trochę odstają od reszty, to fabularnie komponują się z resztą. Oczywiście pozostaje lekki niedosyt, natomiast krążą pogłoski, iż to jeszcze nie koniec i ma pojawić się kolejny tom.
Komiks Sandman Uniwersum. Kraina koszmarów. Szklany dom. Tom 2 powstał dzięki współpracy trzech rysowników, z Lisandro Estherrenem na czele. Wraz z nim cegiełkę do rysunków dołożył Patricio Delpeche wraz z Marią Llovet. Kolorystyka doskonale oddaje klimat panujący w komiksie, prezentując mroczny i zarazem intrygujący świat. Postacie ludzkie są wyraźne i nieco wyróżniają się na tle innych bohaterów. Niemniej wszystko zostało ze sobą idealnie połączone.





Podsumowanie – wrażenia
Sandman Uniwersum. Kraina koszmarów. Szklany dom. Tom 2 to komiks, który łączy bardzo mroczny klimat świata Sandmana z intensywną i wciągającą fabułą, od której nie mogę się nigdy oderwać. W samym centrum wydarzeń znajduje się Król Bólu, a w tle przewijają się interesujące postacie, takie jak Koryntczyk, czarownica Tesalia czy zamieniona w kota Madison Flynn. Rysunki robią ogromne wrażenie, zwłaszcza w przypadku scenerii i niektórych bohaterów. Choć komiks wciąga i ma mnóstwo interesujących wątków, nie wszystkie zostały w pełni rozwinięte. Pozostaje zatem czekać na kontynuację, gdyż jestem żądne jeszcze większej ilości historii.
Lista stron | 208 |
Wymiary | 17.0 x 26.0 cm |
Scenarzysta | James Tynion IV |
Ilustrator | Lisandro Estherren, Patricio Delpeche, Maria Llovet |
Tłumaczenie | Paulina Braiter |
Typ oprawy | twarda |
Cena | od 69,99 PLN |
Komiks do recenzji dostarczył polski wydawca, Egmont.