Recenzja komiksów: Daredevil. Tom 2 i Tom 3

konsolowe.info 1 tydzień temu

Kontynuujemy czytanie jednej z najlepszych serii Marvel Fresh od wydawnictwa Egmont. Zapraszamy na recenzje komiksów Daredevil. Tom 2 i Tom 3 oraz podsumowanie trylogii.

Pierwszy tom Daredevila z serii Marvel Fresh od wydawnictwa Egmont był tuż obok Dni demonów – Peach Momoko jednym z najlepszych komiksów, jaki przeczytałem w tym roku. Bardzo spodobało mnie się to, jak Chip Zdarsky prezentuje ludzkie strony super bohaterów. Dotychczas czytałem komiksy Marvela, które były jedna wielką nawalanką: Wolverine. X żywotów/X śmierci, Hulk, czy Spider-Man. Złowieszcza wojna. Czy Tom 2 i 3 są równie udane, co pierwsze wydanie? Tego dowiesz się z poniższej recenzji.

Daredevil. Tom 2

Scenariusz tego albumu napisał oczywiście Chip Zdarsky, laureat aż pięciu Nagród Eisnera. Autor takich komiksów jak „Batman”, „Sex Criminals” i „Spider-Man – Historia życia”. Rysunki stworzyli Marco Checchetto, Jorge Fornés i inni artyści. Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Daredevil” (2019) #16–25 i „Daredevil Annual” (2020) #1. Tom 2 z jednej strony jest kontynuacją ambitnej opowieści o Mattcie Murdocku. Natomiast z drugiej dociera do momentu, w którym run Zdarsky’ego osiąga swoje największe emocjonalne i narracyjne wyżyny. Mamy tu bez wątpienia najważniejszy etap, gdzie balansujemy na granicy superbohatera i jego dogłębnego dramatu moralnego z noir‑owym zacięciem.

W pierwszej kolejności Zdarsky koncentruje się na odbudowie relacji między bohaterami, podkreślając kryzys tożsamości Matta oraz jego poczucie odpowiedzialności wobec Hell’s Kitchen. Komiks stawia pytania o sens działań Daredevila, a ton całości doskonale współgra z bardziej intymnym klimatem narracji. Szczególnie interesująco wypada konfrontacja z Elektrą, której wątek rozwinie się znacząco w późniejszych numerach. Mamy tu tez wątek miasta, które pogrąża się w chaosie. Typhoid Mary i Kingpin próbują przejąć kontrolę, a Daredevil musi powrócić, by ratować swoją dzielnicę.

Świetny wątek Elektry

Z czasem sumienie znowu upomina się o Matta. Murdock postanawia oddać w ręce wymiaru sprawiedliwości, pokazuje nam tym samym, iż choćby superbohater nie może stać ponad prawem. To prowadzi do niezwykle interesującego ciągu wydarzeń – od śledztwa, przez proces, aż po więzienie. Dało to tym samym okienko Zdarsky’emu do rozwinięcia wątku Elektry, która przejmuje schedę i kostium Daredevila w zaskakującym i odważnym zwrocie fabularnym. Jej obecność wnosi powiew świeżości. Z jednej strony jest to postać o brutalnej przeszłości, a z drugiej dążąca do sprawiedliwości. Na koniec mamy więc bardzo interesujący punkt zwrotny. Kobieta z przeszłością zabójczyni próbuje działać według kodeksu, którego Murdock sam nie potrafi przestrzegać.

Krótko podsumowując, tom drugi dalej porusza mocno egzystencjalne i społeczne tematy – jak wina, przebaczenie, sprawiedliwość, tożsamość i odpowiedzialność. To album osadzony w świecie pełnym przemocy, korupcji i moralnych szarości. Przemyślane wątki, świetnie rozwinięte postacie i znakomita oprawa graficzna czynią z tego runu pozycję obowiązkową. Nie tylko dla fanów Daredevila, ale i dla tych, którzy szukają w komiksie czegoś więcej niż tylko nawalanki, supermocy i kolorowych peleryn.

Liczba stron252
Wymiary16.7 x 25.5cm
ScenarzystaChip Zdarsky
IlustratorJorge Fornés, Marco Checchetto, Francesco Mobili, Mike Hawthorne, Manuel Garcia
TłumaczDariusz Stańczyk
Typ oprawyMiękka ze skrzydełkami
Cenaod 90,99 zł

Daredevil. Tom 3

Scenariusz tego albumu napisał Chip Zdarsky. Rysunki stworzyli Marco Checchetto, Mike Hawthorne i Stefano Landini. Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Daredevil” (2019) #26–36. Przyszedł czas na ostatnie dziesięć zeszytów serii „Daredevil” autorstwa Chipa Zdarsky’ego. Bez wątpienia stanowią one fascynujące i emocjonalne zwieńczenie jednej z najlepszych serii komiksów, jakie czytałem do tej pory. Trzeci tom skupia się zarówno na konsekwencjach wyborów Matta Murdocka, jak i przemianie Elektry, która została nową obrończynią Hell’s Kitchen.

Daredevil za kratkami

Matt Murdock odbywa karę więzienia po tym, jako Daredevil nieumyślnie zabił człowieka podczas jednej z akcji. Pierwsze zeszyty ukazujące jego pobyt za kratami. Przyjrzymy się miejscu, w którym panuje brutalność, korupcja i przemoc. Matt zostaje wciągnięty w intrygi i konflikty między osadzonymi, ale również w spisek związany z nielegalnym eksperymentowaniem w tej więziennej placówce.

Z drugiej strony Zdarsky rozwija cały czas również wątek Elektry w roli nowego Daredevila. Ta była bezlitosna zabójczyni, podejmuje teraz próbę działania według zasad Matta. Stara się nie zabijać, chronić niewinnych oraz być czymś więcej niż… narzędziem zemsty. Elektra walczy z własną naturą, ucząc się poświęcenia, cierpliwości i odpowiedzialności. Ostatecznie tom trzeci to emocjonalne pożegnanie z pewnym rozdziałem w życiu Daredevila. Wątki osobiste i społeczne zostały domknięte.

Liczba stron252
Wymiary16.7 x 25.5cm
ScenarzystaChip Zdarsky
IlustratorMarco Checchetto, Mike Hawthorne, Stefano Landini
TłumaczDariusz Stańczyk
Typ oprawyMiękka ze skrzydełkami
Cenaod 69,99 zł

Podsumowanie trylogii

Trylogia Daredevila z serii Marvel Fresh od wydawnictwa Egmont to bez wątpienia kapitalny run dla fanów, którzy oczekują od super bohaterów czegoś więcej niż tylko supermocy i solidnej nawalanki. Komiks rozpoczyna się od głębokiego kryzysu Daredevila po przypadkowym zabójstwie człowieka – co prowadzi z czasem do jego duchowej i moralnej odbudowy. Zdarsky udowodnił, iż można łączyć akcję, dramat psychologiczny, sprzeciwy społeczne, nierówności rasowe i ewolucję bohaterów w interesujący sposób. Daredevil i Elektra stają się odbiciem naszych dylematów moralnych, które w tej serii zawsze były na pierwszym planie. Czy warto przeczytać? Zdecydowanie tak. To dojrzała, ambitna opowieść o odpowiedzialności, winie i odkupieniu. Zdarsky po mistrzowsku pogłębia psychologię bohaterów bez poświęcania akcji.

Komiksy do recenzji dostarczył polski wydawca, Egmont.
Idź do oryginalnego materiału