Produkcja w reżyserii Dominiki Montean-Pańków z Janem Englertem, Anną Romantowską, Michałem Czerneckim, Aleksandrą Popławską i Martyną Byczkowską, która do kin trafi już 28 marca, została doceniona przez międzynarodowe Jury składające się z uczestników FIPRESCI Warsaw Critics Project 2024. Młodzi krytycy, przyznając filmowi „Skrzyżowanie” Nagrodę dla najlepszego debiutu z Europy Wschodniej, tak uzasadnili swój wybór: Nagroda Młodego Jury FIPRESCI dla „Skrzyżowania” Dominiki Montean-Pańków za refleksję nad moralnością i winą w kontekście rodzinnego dramatu i traumy pokoleniowej. Pokazane w filmie postrzeganie śmierci i stawianie czoła jej zbliżaniu się są odbiciem współczesnego społeczeństwa.
Młodzi krytycy wybrali mój film z wszystkich pierwszych lub drugich filmów na Festiwalu. W życiu bym się nie spodziewała, iż młodzi krytycy filmowi, gdzie średnia wieku wśród nich była 30 lat, a najmłodsza krytyczka miała lat 21 wybiorą mój film z głównym bohaterem po osiemdziesiątce. Myślałam, iż jest to ostatnia grupa wiekowa, która będzie zainteresowana moim filmem… “I was so much wrong” – tak powiedziałam na międzynarodowej gali, dziękując im za tak nieoczekiwany dla mnie wybór i przyznając się do błędu, iż nie doceniłam wrażliwości młodych. Słyszałam już dużo dobrego od publiczności, ale słowa najmłodszej krytyczki Evgenij Arsova z Macedonii, która wręczając mi nagrodę powiedziała: “Please, please never stop making films. I want more of your films to see” – zostaną ze mną na zawsze. I to jest najpiękniejsza dla mnie nagroda! Dziękuję po stokroć Młodemu Jury FIPRESCI: Evgenija Arsova (Macedonia), Pavla Banjac (Serbia), Volodymyr Chernyshev (Ukraina), Tobiasz Dunin (Polska), Anastasiya Stoeva (Bułgaria). – Dominika Montean-Pańków, reżyserka filmu „Skrzyżowanie”
„Skrzyżowanie” tylko w kinach od 28 marca
Nigdy nie wiesz, kiedy w Twoim życiu zmieni się wszystko. Jeden wypadek drogowy wywraca codzienność dojrzałego mężczyzny i uruchamia lawinę emocjonalnych zdarzeń, w które zaangażowana będzie cała jego rodzina. Inspirowany prawdziwą historią, poruszający film ze specjalizującego się w odkrywaniu nowych talentów Studia Munka, które dało polskim widzom nagrodzoną Złotymi Lwami w Gdyni „Cichą noc” oraz obsypane wyróżnieniami obrazy „Chleb i sól” czy „Supernova”.
Oprócz wybitnego Jana Englerta, na wielkim ekranie zobaczymy: dwukrotnie nagrodzoną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Annę Romantowską, a także Michała Czerneckiego („Każdy wie lepiej”), Aleksandrę Popławską („Listy do M. 5”), Martynę Byczkowską („1670”), Marię Kowalską („Znachor”) i Marka Kalitę („Wataha”).
Ułożone życie Tadeusza, emerytowanego ordynatora szpitala, zmienia się w mgnieniu oka, kiedy dochodzi do dramatycznego wypadku drogowego. Zamiast spokojnej i dobrze zaplanowanej „złotej jesieni życia” staje on w obliczu sytuacji, która przerasta zarówno jego jak i najbliższe mu osoby. Cień pada na jego małżeństwo, relacje z synem oraz zbliżające się wesele ukochanej wnuczki. Ponadto w życiu Tadeusza pojawi się kobieta, pod której wpływem ten zacznie podejmować zaskakujące decyzje. Z dnia na dzień atmosfera zaczyna się zagęszczać, emocje biorą górę, a przyszłość przestaje być tak pewna jak się wydawało.
Gatunek: dramat
Produkcja: Studio Munka SFP, Polska 2024
Koprodukcja: Canal+ Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Beta Art – Beata Ścibakówna
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Reżyseria i scenariusz: Dominika Montean-Pańków („Głos”, „Za czapkę gruszek”)
Obsada: Jan Englert („Bogowie”, „Tatarak”, „Katyń”), Anna Romantowska („Gang Zielonej Rękawiczki”, „Statyści”, „Mniejsze zło”), Michał Czernecki („Polowanie”, „Kos”, „Każdy wie lepiej”), Aleksandra Popławska („Szadź”, „Diabeł”, „Listy do M. 5”), Martyna Byczkowska („1670”, „Na chwilę, na zawsze”, „W głębi lasu”), Maria Kowalska („Znachor”), Daniel Namiotko („O psie, który jeździł koleją”, „Wataha”), Marek Kalita („Belfer”, „Szadź”, „Wataha”), Filip Gurłacz („Czerwone maki”, „Orlęta Grodno ’39”, „Miasto 44”)
Dystrybucja: Kino Świat
foto, źródło. Kino Świat