„Brama” – to tytuł wystawy prof. Wincentego Kućmy, którą otwarto w niedzielę, 14 kwietnia, w Muzeum Diecezjalnym – Domu Długosza w Sandomierzu. Profesor jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy, jest też rysownikiem i projektantem wnętrz. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ekspozycja składa się z trzech części prezentowanych w oddzielnych salach. Jedną z nich nazwano salą medytacji. Są w niej rzeźby prof. Kućmy, będące elementami większych projektów o tematyce religijnej m.in. na temat zbawienia człowieka. Są to także monumentalne rysunki, w których motywem przewodnim jest krzyż jako symbol życia człowieka, przez które on sam musi przejść.
Prof. Wincenty Kućma w rozmowie z naszą reporterką powiedział, iż potrzeba nam teraz symboli, do których moglibyśmy się odnosić, ponieważ w przestrzeni, która nas otacza, jest za dużo bałaganu.
– Człowiekowi do życia potrzeba kilku podstawowych rzeczy, tymczasem otaczamy się całą masą zbędnych przedmiotów, informacji, przez co zaśmiecamy wyobraźnię, dopuszczamy do siebie zbyt dużo bodźców, i nie potrafimy uporządkować własnego wnętrza, dlatego te rysunki są bardzo oszczędne w formie, aby nie budziły niepotrzebnych skojarzeń – dodał profesor.
Kolejną część ekspozycji stanowią rzeźby wykonane z drzwi wejściowych. Jest ich kilka. Jedna z nich przedstawia koszmar wojny, którą prof. Wincenty Kućma przeżył jako małe dziecko, jest też brama – wejście do Kany Galilejskiej.
W ostatniej sali są rysunki artysty inspirowane wartościami chrześcijańskimi i Biblią oraz własnymi przemyśleniami, jak również kilka rzeźb, a jedna z nich to „Wioślarz” wykonany niedługo po studiach i nagradzany.
Zdaniem profesora – sztuka ma pobudzać naszą wrażliwość, docierać do najbardziej skrytych wątków, i nie ma wzoru, według którego należy odczytywać sztukę. Twórca musi być na tyle autentyczny, tak przesiąknięty swoimi pomysłami i ideami, żeby w tym co robi nie było ani jednej nuty fałszu, bo to przekreśla wszystko – zaznaczył Wincenty Kućma.
Wystawę można oglądać do 15 czerwca. Została zorganizowana z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej.