Agencja Informacyjna: Polskie gry wideo już wiele razy podbiły serca graczy na całym świecie. Oto Polskie gry wideo o których warto pamiętać.
Spis treści
Niebezpieczne lasy
Darkwood jednym z najbardziej wyjątkowych przeżyć dla fanów horroru. Przez wielu oceniana jako najstraszniejsza gra bez jumpscare-ów (jumpscare, połączenie angielskich słów “skok” i “przestraszenie”, odruch strachu wywołany szybkim wyskoczeniem czegoś na ekran). Darkwood łączy z jednej strony survival z drugiej strony horror. Jednak w przeciwieństwie do gry “The Forest” o podobnym założeniu, horroru posiada znacznie więcej.
Ta gra jest jednak bardziej wyjątkowa. Głównym jej wyróżnikiem jest polskość. Lasy Darkwood ociekają polskością. Jest to oczywiste dla Polaka, jednak niestety niekoniecznie dla gracza zagranicznego. Polskie gry charakteryzuje głębia emocjonalna i intelektualna. Odkrywając las Darkwood, odkrywamy także samych siebie.
Walka o przeżycie w wyjątkowej formie
Polskie gry nie stronią od trudnych tematów. “War of Mine” jest dla nas wyjątkowym powodem do dumy. “War of Mine” stara się pokazać wojnę od tej “nieprzyjemnej strony”. Nie mamy tutaj wielkich herosów i efektownych wybuchów jak w seriach “Call of Duty” czy “Battlefield” Tu mamy cierpienie cywili i dylematy moralne. “War of Mine” angażuje emocje i sumienie. Pod tym względem gra jest o wiele brutalniejsza i bardziej realistyczna od jakiejkolwiek gry ukazującej wojnę.
O przetrwanie także walczą cywile we “Frostpunk”. Nie jest to przypadek gdyż obydwie polskie gry są produkcji 11 bit studios. Tu jednak to nie wojna a mróz jest głównym powodem niedoli. Pomysł na grę jest jedyny w swoim rodzaju. “Frostpunk” łączy w sobie dwa typy gier: symulator budowania miasta oraz survival. Trudno się doczekać przyszłych produkcji 11 bit studios. Na najbliższy czas zostały zapowiedziane aż dwa nowe survivale: “The Alters” oraz “Frostpunk 2”.
Genialne i proste
Były dwie Polskie gry które wniosły dużo pozytywnego do świata gier i dużo zarobiły. Pierwsza utrzymana w luźniejszym tonie to “SUPERHOT”. U szczytu popularności każdy większy gamingowy youtuber musiał przynajmniej raz zagrać w “SUPERHOT”. Pomysł na grę w istocie bardzo prosty: cała gra jest jak słynna scena z filmu “Matrix” gdzie Neo unika strzałów w spowolnieniu. Gracz się porusza, gra się porusza. Vice versa gracz się nie porusza, gra się (prawie) nie porusza.
Banalny pomysł, stworzony w krótkim czasie, a od 2016 roku doczekał się już trzech odsłon. W tym najbardziej angażujący jest “SUPERHOT VR”. W tej grze można już w całym ciałem poczuć się jak Neo z Matrixa.
Jeden jedyny Wiedźmin III
Najlepszą i najbardziej znaną w świecie polską grą była produkcja “Wiedźmin III: Dziki Gon”. To już prawie dekadę czołowy tytuł CD Project Red. To także bezdyskusyjnie jak na razie najlepsza adaptacja Wiedźmina. Gry na podstawie serii Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego są jak na razie tym, z czego CD Project Red słynie najbardziej.
Polskie gry to dla graczy przede wszystkim CD Projekt Red. W ostatnim czasie otrzymaliśmy bardzo ambitny “Cyberpunk 2077”. Cały świat oczekiwał nowego przeboju ponad poziom gry “Wiedźmin III: Dziki Gon”. Niestety pomysł był prawdopodobnie zbyt ambitny; problemów z tą produkcją było wiele. Z lepszym odbiorem spotkał się “Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana”.
Nie – polskie gry?
Tematem są polskie gry ale warto wspomnieć o przynajmniej jednym twórcy polskiego pochodzenia. David Szymański to Amerykanin polskiego pochodzenia który jak wielu naszych deweloperów uwielbia horrory. David specjalizuje się w retro horrorach. Jego gra “DUSK” zapoczątkowała falę nowych retro strzelanek pierwszoosobowych w stylu “Quake” i “Blood”.
Największą sławę osiągnął dzięki prostej i krótkiej, a efektownej grze “Iron Lung”. Gracz jest zamknięty w małej łodzi podwodnej, którą podróżuje po oceanie i robi zdjęcia. Gracz może się poruszać zaledwie po małej łodzi, z jednym zamkniętym oknem. Dowiedzieć się co się dzieje poza łodzią może jedynie dzięki zdjęć. Z każdą minutą gry dno oceanu na zdjęciach i dźwięki wokół łodzi robią się coraz bardziej niepokojące.
Nie można do końca uznać “Iron Lung” i “DUSK” za polskie gry. Warto jednak w nie zagrać i brać z nich inspirację. Choć “Iron Lung” miało premierę w 2022 jest już zapowiedziana adaptacja filmowa. Głównym odpowiedzialnym za produkcję filmu będzie youtuber znany pod pseudonimem Markiplier. To już następny obiecujący film na podstawie gry komputerowej.
Polskie gry podsumowane
Polskich gier jest znacznie więcej. Ta publikacja zaledwie wierzchołek góry lodowej. Polskie gry komputerowe to świat nie do końca przez samych Polaków odkryty. Często gra stworzona przez Polaków pozostaje w kraju niezauważona, gdy w tym samym czasie będzie przebojem dla reszty świata. To zjawisko co najmniej ciekawe.
Można powiedzieć iż odwrotna sytuacja jak z polskimi filmami. Polskie gry często celują w rynek globalny i dużo na tym zyskują. W międzyczasie polskie filmy, które zwykle są tworzone jedynie pod rynek lokalny, często pozostają niezauważone.
AI Kultura /AXY/ 18.03.2024. Obrazy DALL-E