Polscy twórcy seriali dostaną miliony? Nowy program zmieni zasady gry

swiatseriali.interia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat


Szykują się wielkie zmiany w polskich serialach, a twórcy dostaną miliony? Resort kultury mógł niektórych zaskoczyć nowym programem pilotażowym. Dzięki niemu Polscy producenci seriali otrzymają szansę na międzynarodowe dofinansowania i utrzymanie odpowiedniej kontroli kreatywnej, a widzowie otrzymają produkcje większej jakości. Są szczegóły projektu.


Polscy twórcy seriali dostaną miliony? MKiDN z zaskakującym wsparciem


"Przystąpiliśmy do programu pilotażowego Rady Europy na rzecz koprodukcji seriali. Udział w programie zapewni polskim producentom możliwość ubiegania się o dofinansowanie koprodukcji serialowych oraz udział w kształtowaniu polityki wydatkowania środków zgromadzonych w ramach Programu" - poinformowało MKiDN.


Resort kultury poczynił poważne kroki w stronę zadbania o rozwój rodzimego rynku seriali. Prace realizowane są przy udziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który będzie reprezentować Polskę w ramach programu pilotażowego na arenie międzynarodowej. Najnowsze działania mają na celu wzmocnienie wsparcia branży filmowej w Polsce, w szczególności twórców seriali niezależnych, i są oparte o postulaty środowiska.Reklama


"Uczestnictwo w nim umożliwi realizację seriali w formie międzynarodowych koprodukcji, co wpłynie na obieg dzieł zróżnicowanych kulturowo i językowo w państwach członkowskich. Pozwoli też zdywersyfikować ryzyko związane z produkcją i dystrybucją filmów kinowych dzięki zwiększeniu produkcji wysokojakościowych seriali zamawianych przez nadawców telewizyjnych i platformy streamingowe" - poinformowało ministerstwo.
"Będzie on wsparciem dla producentów w utrzymaniu kreatywnej kontroli nad produkcją seriali, choćby w przypadku zaangażowania podmiotów spoza państw członkowskich" - przekazało dalej.


Rewolucja w polskich serialach. Są szczegóły nowego projektu resortu kultury


Wśród najważniejszych zmian znalazły się:
- zmiana rozporządzenia dotyczącego konkursu na dyrektora PISF, by gwarantował transparentność procesu wyboru
- zwiększenie budżetu na kinematografię. MKiDN zatwierdziło alokację na rok 2025 w wysokości 237 mln zł
- wypracowanie definicji niezależnego producenta filmowego oraz wypracowanie optymalnego dla polskiego rynku produkcji audiowizualnej mechanizmu reinwestycji bezpośrednich
Program, do którego przystąpiono w 2025 roku zapewnia wsparcie dla koprodukcji z 18 krajów: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Macedonii Północnej, Niderlandów, Norwegii, Polski, Portugalii, Serbii, Słowacji i Węgier. Nabór projektów na rok 2025 prowadzony przez Radę Europy rozpocznie się 14 lutego i zakończy 15 kwietnia.
ZOBACZ TEŻ:
Agata Buzek przerwała milczenie! Prawda o jej pracy zaskakuje
Idź do oryginalnego materiału