Ales Plotka od dawna uczestniczy w białorusko-ukraińskim dialogu kulturalnym jako autor i działacz kulturalny. Swoją pracą twórczą eksploruje dekolonialne narracje, wspiera zbiórki na rzecz białoruskiego centrum rehabilitacyjnego w Ukrainie. w tej chwili w trudnych warunkach stara się utrzymać białorusko-ukraińskie więzi kulturalne.

W trakcie rezydencji twórczej Ales Plotka rozwija swoje wcześniejsze, sporadyczne tłumaczenia poezji ukraińskiego „Rozstrzelanego Odrodzenia” – pokolenia poetów lat 20. i 30. XX wieku, zniszczonego przez represje stalinowskie. Rezydencja pozwoli mu nadać nowy wymiar tej twórczości dla białoruskiego odbiorcy. Projekt ten nie jest wyłącznie literacki – to cichy akt pamięci historycznej i oporu.
Do wcześniejszych projektów tłumaczeniowych Plotki z języka ukraińskiego na białoruski należą:
– Pryhody pavijana Tomasa Iwana Semesiuka (Luta Sprava, 2017),
– Papiarosy (Halijafy, 2020)
– Human Right Jurka Izdryka (Hochroth Minsk, 2025, współtłumaczenie z Natalią Rusiecką).
Publikacje te przyczyniły się do lepszego zrozumienia kulturowego między dwoma narodami. Jednak kontekst zmienił się diametralnie po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w 2022 roku. W nowej rzeczywistości książka Bloodlands 2020/2022: Belarus/Ukraine miała na celu zachowanie kulturowego mostu między oboma krajami. Była to rzadka próba spojrzenia na Białoruś i Ukrainę przez wspólną, dekolonialną perspektywę – z uznaniem sprzeczności, ale z naciskiem na solidarność.

Ales Plotka – urodzony w Homlu, we wschodniej Białorusi, jest laureatem nagród literackich Złoty Apostrof i Debiut oraz stypendystą programu Gaude Polonia. Jego twórczość łączy poezję, aktywizm kulturalny i muzykę alternatywną. Jest frontmanem zespołu postpunkowego Sož oraz pionierem poezji cyfrowej na Białorusi.
Jest autorem trzech książek, z których najnowsza – Bloodlands 2020/2022: Belarus/Ukraine – poświęcona jest burzliwym i kontrowersyjnym relacjom białorusko-ukraińskim ostatnich lat.
Tłumaczy literaturę polską i ukraińską na język białoruski, m.in. dzieła Władysława Syrokomli, Leszka Szerepki, Jurka Izdryka, Iwana Semesiuka oraz Alaksandra Czarnuchy.
Twórca symbolu Vieršnica (feministycznej wersji historycznego herbu Pogoń) oraz współtwórca obywatelskiej kampanii Budzma!. Plotka skupia się w swojej pracy na tożsamości, pamięci i dekolonialnych perspektywach w Europie Wschodniej.
1 lipca 2025 r. Ales Plotka będzie gościem spotkania „Ludzie Wschodu: białoruska zimna fala” poświęconego fali białoruskich muzyków na emigracji po 2020 roku.
Ludzie Wschodu: białoruska zimna fala. Rozmowa z Alesiem Plotką | Rezydencje literackie | Facebook
Organizatorzy rezydencji literackich: Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej.
Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska.