Już po raz piąty Nagroda im. Kazimierza Kutza zostanie przyznana w Katowicach. Na uroczystym spotkaniu kapituły 25 listopada 2024 roku wyłoniono pięciu nominowanych. W gronie kandydatów do nagrody znaleźli się: Joanna Kuciel-Frydryszak, Alojzy Lysko, Dorota Masłowska, Adam Michnik oraz Maciej Stuhr. Laureata poznamy tradycyjnie 16 lutego, w dniu urodzin patrona nagrody, podczas gali w Teatrze Śląskim.
Idea nagrody
Nagroda im. Kazimierza Kutza, ustanowiona w 2020 roku, honoruje osoby, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, odgrywając istotną rolę w debacie publicznej.
Nagroda obejmuje trzy obszary szczególnie bliskie patronowi: sztukę, politykę obywatelską i lokalność. Honoruje osoby, które działają na rzecz dobra wspólnego, godzą krytykę z afirmacją, troszczą się o innych i promują idee ważne w twórczości Kazimierza Kutza, jak wolność twórcza i uniwersalność lokalności.
Organizatorami Nagrody są Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski oraz Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. Fundatorem nagrody jest Miasto Katowice. W skład kapituły wchodzą m.in. przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów, a także rodzina Kazimierza Kutza.
Laureat otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 50 000 zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Erwina Sówkę i wykonaną przez Ksawerego Kaliskiego.
Dotychczasowi laureaci i Ambasadorzy Śląska
W poprzednich edycjach laureatami Nagrody im. Kazimierza Kutza byli:
- Anna Dymna (2021),
- Szczepan Twardoch (2022),
- Maja Kleczewska (2023),
- Agnieszka Holland (2024).
Honorowy tytuł „Ambasadora Śląska” przyznano: Tadeuszowi Sławkowi (2022), Jerzemu Buzkowi (2023) i Janowi Olbrychtowi (2024).
Tegoroczna uroczystość odbędzie się 16 lutego 2025 roku o godz. 18:00 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.
Nagroda im. Kazimierza Kutza 2025 – nominowani
W tym roku Kapituła nominowała do Nagrody pięć osób, które wpisują się w jej ideę. Są to:
Joanna Kuciel-Frydryszak – Dziennikarka, autorka bestsellerowych książek „Służące do wszystkiego” oraz „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, które osiągnęły nakład ponad 500 000 egzemplarzy, a także cenionych książek biograficznych: „Słonimski. Heretyk na ambonie” i „Iłła”. Laureatka m.in. Nagrody im. Teresy Torańskiej, Bestsellerów Empiku, Konkursu Mądra Książka Roku, nagrody O’lśnienia Onetu i Nagrody Miasta Krakowa. Wrocławianka Roku 2023. Członkini stowarzyszenia pisarzy Unia Literacka.
Alojzy Lysko – Autor kilkudziesięciu publikacji, w tym opracowań dotyczących wierzeń i legend górnośląskich, kultury historycznej Ziemi Pszczyńskiej, a także bolesnych wojennych losów Górnoślązaków wcielonych do Wehrmachtu. Działacz kultury, juror wielu konkursów regionalnych, autor programów telewizyjnych, widowisk muzyczno-teatralnych, redaktor kilku czasopism i autor niezliczonych artykułów prasowych. Monodram jego autorstwa „Mianujom mie Hanka”, wystawiony przez katowicki Teatr Korez i pokazywany m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, aktorka Grażyna Bułka zagrała już 300 razy.
Dorota Masłowska – Jedna z najważniejszych polskich współczesnych pisarek. Równolegle do twórczości literackiej angażuje się w projekty muzyczne (Mister D, DOROTA) i teatralne. Zadebiutowała głośną powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, która została nagrodzona Paszportem „Polityki”; za drugą, „Paw królowej”, dostała Nagrodę Literacką Nike. W 2022 roku została uhonorowana Paszportem „Polityki” w kategorii Kreator Kultury. Jej najnowsza książka „Magiczna rana” to trashowa powieść, która w obłąkańczo zabawny i zarazem śmiertelnie poważny sposób chwyta kawał współczesnej rzeczywistości.
Adam Michnik – Historyk, eseista, publicysta polityczny, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Autor wielu głośnych publikacji i artykułów w czasopismach z całego świata. W latach 1968–1989 jeden z czołowych organizatorów nielegalnej, demokratycznej opozycji, członek Komitetu Obrony Robotników. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym orderem Orła Białego, i tytułami doktora honoris causa.
Maciej Stuhr – Wszechstronny aktor realizujący się w filmie i teatrze najwyższej artystycznej rangi, a także w produkcjach popularnych. Występował w spektaklach m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Garbaczewskiego i Anny Smolar oraz w filmach reżyserowanych przez m.in. Marcina Krzyształowicza, Władysława Pasikowskiego, Wojtka Smarzowskiego, Janusza Majewskiego i Jana Komasę. Jest członkiem Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i dwóch Orłów – Polskich Nagród Filmowych.