Oscary mają już swoje lata. Pierwszego wręczono w 1929 roku

angora24.pl 6 miesięcy temu

Wtedy jeszcze te słynne statuetki nosiły nazwę Academy Award of Merit – czyli nagrody za zasługi. „(…) Dziwna była ta pierwsza ceremonia… w sali bankietowej Hollywood Roosevelt Hotel, w obecności zaledwie 250 osób, bez transmisji telewizyjnej (z przyczyn oczywistych), trwała zaledwie piętnaście minut, a przedstawiciele prasy wyszli jeszcze przed jej końcem. Nagrodzono wtedy wykonawców i filmy, które ukazały się na amerykańskich ekranach kinowych między 1 sierpnia 1927 roku a 1 sierpnia 1928. Co ciekawe, zwycięzców poszczególnych kategorii ogłoszono trzy miesiące wcześniej. To było tylko uroczyste wręczenie statuetek (…)”.

Dopiero po dwóch latach od pierwszej ceremonii rozpowszechniło się określenie Oscar, a po dziesięciu, w roku 1939, nazwa ta została uznana za oficjalną. „(…) Oscar ma trochę ponad 34 cm wysokości i waży ponad 4 kilogramy. Jest wykonany z brązu i pokryty 24-karatowym złotem. Rolka filmu umieszczona pod złotym krzyżowcem ma pięć szczebli, co odnosi się do pięciu oryginalnych kategorii, w których przyznawana była nagroda. Przez trzy lata drugiej wojny światowej, z powodu małej ilości surowca, statuetki były wykonywane z gipsu. Po zakończeniu wojny każdy nagrodzony wówczas twórca mógł zwrócić swoją nagrodę i poprosić akademię o jej wymienienie na metalową kopię.

Są też zmiany, które na przestrzeni lat dotykały niektóre ze statuetek… w zależności od laureatów. Walt Disney otrzymał np. Oscara za Królewnę Śnieżkę i był to Oscar z siedmioma krasnoludkowymi Oscarkami. Natomiast jeden z najbardziej znanych amerykańskich brzuchomówców, występujący wielokrotnie z drewnianą mówiącą lalką, otrzymał drewnianego Oscara z poruszaną dolną szczęką. Po macoszemu byli również traktowani młodzi laureaci, którzy w latach 30. i 40. (aż do 1950 roku) zamiast pełnowymiarowych statuetek otrzymywali jedynie niewielkie repliki (…)”.

W ciągu blisko stuletniej historii rozdano 3140 statuetek. Powędrowały do filmowców, którzy pracowali łącznie przy 601 produkcjach. Niektórzy aktorzy i twórcy mają w swoim dorobku więcej niż jednego złotego rycerzyka. Najwięcej – bo jedenaście – Oscarów wywalczyły trzy produkcje: „Ben Hur”, „Titanic” i „Władca Pierścieni: Powrót króla”.

Idź do oryginalnego materiału