Ormiański arcybiskup Ignatius Choukrallah Maloyan zostanie ogłoszony świętym

dziedzictwo.ormianie.pl 6 dni temu

Papież Franciszek zatwierdził dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Decyzją Ojca Świętego Kościół będzie miał trzech nowych świętych, wśród nich jest ormiański arcybiskup Ignatius Choukrallah Maloyan, który zginął podczas ludobójstwa Ormian w Turcji w 1915 r.
Ignacy Maloyan urodził się w imperium osmańskim w 1869 r. (prawdopodobnie 19 kwietnia) w skromnej i pobożnej rodzinie ormiańskich katolików. Podczas chrztu otrzymał imię Choukrallah. Już w dzieciństwie postanowił zostać kapłanem. W tym celu udał się na naukę do Libanu, gdzie studiował aż do święceń kapłańskich, które otrzymał w 1896 r. w uroczystość Bożego Ciała. Przyjął wtedy imię Ignacy, na cześć świętego z Antiochii, którego pragnął naśladować. Po półtorarocznym pobycie w Bzommar został posłany do Aleksandrii w Egipcie, gdzie pracował jako duszpasterz. We wrześniu 1901 r. został mianowany wikariuszem patriarchy w Egipcie i przeniósł się do Kairu. Następnie pełnił funkcję sekretarza ormiańskiego patriarchy Konstantynopola. W maju 1915 r. znane z okrucieństwa specjalne oddziały wojskowe Hamidije, na polecenie szefa policji, rozpoczęły masakrę ludności ormiańskiej. Gdy miejscowi dygnitarze namawiali arcybiskupa, aby ukrył się w górach, on odpowiadał: «Pasterz nie może porzucać swych owiec, by ratować własne życie». Zginął śmiercią męczeńską 11 czerwca 1915.
7 października 2001 r. arcybiskup Ignacy Maloyan został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II podczas uroczystego nabożeństwa w Rzymie.
Pozostali, nowo zatwierdzeni kandydaci do kanonizacji to wierny świecki Piotr To Rot, męczennik i katechista, który zginął na papuaskiej wyspie podczas II wojny światowej, ponieważ kontynuował posługę pomimo zakazu nałożonego przez Japończyków; oraz s. Maria z Góry Karmel, założycielka zgromadzenia Służebnic Jezusa – pierwsza święta w Wenezueli żyła w latach 1903-1977.

Idź do oryginalnego materiału