Off Camera 2025: TOP 10 tytułów, których nie można przegapić

filmweb.pl 3 dni temu
Zdjęcie: plakat


Już dziś w Krakowie startuje Off Camera – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego. W programie tradycyjnie znalazły się zarówno filmy z najróżniejszych zakątków świata, jak i przegląd twórczości rodzimych twórców. Produkcje walczą o nagrody w dwóch głównych konkursach: "Wytyczanie Drogi" oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. W tym pierwszym, dziesięć debiutów lub drugich filmów reżyserów z całego świata walczy o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy. W Konkursie Polskim szansę na zwycięstwo ma dziesięć najbardziej interesujących rodzimych produkcji.

W tym roku Off Camera oferuje cztery zupełnie nowe sekcje tematyczne dające możliwość wglądu w najróżniejsze filmowe gatunki i aktualne trendy. W programie są również spotkania z twórcami, warsztaty oraz inne wydarzenia towarzyszące.

My zagłębiliśmy się w tegoroczny program i wybraliśmy 10 najciekawszych tytułów, których nie można przegapić. Dajcie znać, co wybieracie.

Festiwal Off Camera potrwa w Krakowie do 4 maja.

Najciekawsze filmy na Off Camera. Nie przegapcie!



Brzydka siostra

Den stygge stesøsteren
2025
1h 45m

Komedia

Horror

Emilie Blichfeldt

Dania

Norwegia

Polska

Rumunia

Komedia

Horror

Lea Myren

Thea Sofie Loch Naess

Ładni mają w życiu łatwiej. jeżeli zgadzacie się z tą tezą, powinniście – wzorem Emilie Blichfeldt – zrewidować swoje przekonania dotyczące Kopciuszka. Reżyserka pokazuje znaną nam wszystkim historię z nowej perspektywy – Elviry (Lea Myren ), tytułowej "Brzydkiej siostry". Jak każda dziewczyna marzy ona, by podbić serce księcia. Niestety z konkurencją w postaci bajecznie pięknej Agnes (Thea Sofie Loch Næss) ma niewielkie szanse. Nie znaczy to jednak, iż zamierza odpuścić. Ta mroczna baśń opowiada o poświęceniach, na które kobiety godzą się, by wpasować się w obowiązujący kanon piękna. Zaskakujące połączenie filmu kostiumowego i body horroru spod znaku Davida Cronenberga przypadnie do gustu fanom "Substancji" i "Titane".



Planeta Janet

Janet Planet
2023
1h 53m

Dramat

Annie Baker

USA

Dramat

Zoe Ziegler

Julianne Nicholson

Annie Baker ma już na koncie sukcesy jako dramatopisarka (sztuka "The Flick" przyniosła jej nagrodę Pulitzera), teraz rusza na podbój branży filmowej. Prezentowana na festiwalach m.in. w Telluride i Berlinie "Planeta Janet" to opowieść o relacji matki i córki – tytułowej Janet (Julianne Nicholson) i 11-letniej Lacy (Zoe Ziegler). Nad wiek dojrzała i obdarzona bujną wyobraźnią dziewczynka z humorem opowiada o życiu z niezwykłą kobietą i poszukiwaniu własnego "ja". Na uwagę zasługują nie tylko kreacje wcielających się w aktorek, ale też pojawiający się na drugim planie Will Patton, Sophie Okonedo i Elias Koteas.



Last Breath

2025

Dramat

Alex Parkinson

USA

Wielka Brytania

Dramat

Woody Harrelson

Simu Liu

Najnowszy film nestora europejskiego kina oraz mistrza zaangażowanych politycznie dreszczowców, Costy-Gavrasa ("Z", "Zaginiony"). W będącym adaptacją książki Régisa Debraya i Claude'a Grange'a "Last Breath" grecki reżyser zabiera głos w sprawie eutanazji. Głównymi bohaterami są specjalista w dziedzinie opieki paliatywnej (Kad Merad) oraz znany pisarz (Denis Podalydès) z poważnymi problemami zdrowotnymi. Lekarz wprowadza literata w świat pacjentów zmagających się z nieuleczalnymi chorobami, ukazując różnorodne postawy wobec śmierci. Wśród nich znajdują się m.in. bogata paryżanka pragnąca poznać prawdę o swoim stanie zdrowia oraz romska matriarchini, która chce, by jej decyzja o wspomaganym umieraniu pozostała tajemnicą. Film łączy powagę tematu z momentami humoru i czułości, oferując widzowi głęboką refleksję nad ludzką egzystencją.


Utrata równowagi

2024
1h 37m

Dramat

Psychologiczny

Korek Bojanowski

Polska

Dramat

Psychologiczny

Nel Kaczmarek

Tomasz Schuchardt

Reżyserski debiut Korka Bojanowskiego okazał się jednym z odkryć zeszłorocznego festiwalu w Gdyni, na którym zdobył m.in. nagrodę publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu. To mocna i bezkompromisowa opowieść poruszająca temat przemocy psychicznej w środowisku akademickim szkół teatralnych. Film opowiada historię Mai (Nel Kaczmarek), studentki aktorstwa, która pod wpływem charyzmatycznego reżysera Jacka (Tomasz Schuchardt) dostaje szansę na główną rolę w dyplomowym spektaklu. Początkowa fascynacja gwałtownie przeradza się w toksyczną relację, ujawniając mechanizmy manipulacji i nadużyć w imię sztuki. Bojanowski z dużą dojrzałością ukazuje, jak łatwo przekroczyć granice etyki pod płaszczykiem artystycznego rozwoju, jednocześnie oddaje hołd młodym ludziom walczącym o swoją tożsamość i godność.



Drugi akt

Le deuxième acte
2024
1h 20m

Czarna komedia

Quentin Dupieux

Francja

Czarna komedia

Léa Seydoux

Vincent Lindon

Quentina Dupieuxa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jego wyobraźnia zdaje się nie znać granic. Filmowiec wielokrotnie zaskakiwał widzów dziwactwami wyjętymi prosto z indukowanych psychodelikami koszmarów sennych. Na tym tle "Drugi akt" wygląda zaskakująco normalnie. Niech Was jednak nie zmylą pozory. Ten film wymyka się prostej logice. Mamy tu raczej do czynienia z kwantową rzeczywistością, w której wszystko zależy od tego, kto w danym momencie przygląda się bohaterom. Nominalnie jest to opowieść o pracy nad nowym filmem. Ale co jest filmem, a co prawdą pozafilmową? Na to pytanie miejscami będzie Wam trudno odpowiedzieć. A szukając odpowiedzi, wsiąkniecie w ten film bez reszty.



Pamiętnik ślimaka

Memoir of a Snail
2024
1h 33m

Animacja

Dramat

Adam Elliot

Australia

Animacja

Dramat

Sarah Snook

Jacki Weaver

Adam Elliot to zdecydowanie jeden z najciekawszych głosów w świecie animacji. O czym przekonał się każdy, kto widział jego poprzedni pełny metraż "Mary i Max". Fani tamtego filmu po prostu muszą sięgnąć po "Pamiętnik ślimaka". Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia outsiderki to pełna wrażliwości na ludzkie emocji opowieść o szukaniu kontaktu z drugim człowiekiem oraz odnajdywaniu własnego miejsca na ziemi. Film w tym roku walczył o Oscara w kategorii najlepsza pełnometrażowa animacja. I choć ostatecznie statuetki nie zdobył, to jednak nie poddał się bez walki. To był naprawdę mocny kandydat do Oscara.



Paying for It

2024
1h 25m

Dramat

Komedia

Sook-Yin Lee

Kanada

Dramat

Komedia

Dan Beirne

Emily Lę

W 2011 roku Chester Brown, jeden z najważniejszych twórców niezależnego kanadyjskiego komiksu, wydał tomik, który opowiada o tym, jak Brown rozstaje się ze swoją dziewczyną Sook-Yin Lee i zaczyna korzystać z usług sexworkerek. W 2024 roku Sook-Yin Lee zekranizowała komiks swojego byłego chłopaka, pokazując tę historię z kobiecego punktu widzenia. Główną bohaterką "Paying for It" jest Sonny (Emily Lę), która kończy związek z Chesterem (Dan Beirne), ale wciąż utrzymuje z nim kontakt. W ten sposób dowiaduje się, iż mężczyzna postanowił zrezygnować ze związków opartych na bliskości na rzecz płatnego seksu. W "Paying for It" Lee w szczery sposób stawia czoła swojej przeszłości, snując opowieść o pracy seksualnej oraz kulturze queer i szukając odpowiedzi na pytanie, czym jest wolność.


On Falling

2024
1h 44m

Dramat

Laura Carreira

Portugalia

Wielka Brytania

Dramat

Joana Santos

Inęs Vaz

Magazyn "Sight & Sound" porównał ostatnio "On Falling" do "Mickey 17" Bonga Joon-ho. Przy wszystkich różnicach między wysokobudżetowym widowiskiem science-fiction z gwiazdorską obsadą a małym portugalskim dramatem coś jest na rzeczy. Laura Carreira w swoim pełnometrażowym debiucie też opowiada o człowieku jako smutnym trybiku globalnej machiny kapitalizmu. Akcja filmu rozgrywa się w Szkocji, gdzie w ogromnym centrum logistycznym pracuje imigrantka zarobkowa z Portugalii, Aurora (Joana Santos). Kobieta codziennie musi radzić sobie z bezdusznym systemem, dla którego najważniejsze jest wyrabianie normy. Carreira opowiada o samotności, z jaką borykają się ofiary przemocy ekonomicznej. Rasowe kino społeczne w duchu Kena Loacha lub braci Dardenne wyróżnione Srebrną Muszlą za najlepszą reżyserię na festiwalu w San Sebastián.


Dobra córka

Good One
2024
1h 30m

Dramat

India Donaldson

USA

Dramat

Lily Collias

James Le Gros

W zeszłym roku amerykańskiemu kinu objawiła się dobra córka Kelly Reichardt. Debiutująca w sekcji Directors' Fortnight minionego festiwalu w Cannes India Donaldson wzięła kino niezależne szturmem, w swoim pierwszym pełnym metrażu zestawiając międzyludzką aktualność z niewzruszoną wiecznością natury. Geniusz "Dobrej córki" kwitnie w jej zwyczajności, osiąganej przez reżyserkę jak gdyby od niechcenia. Półtoragodzinna piesza wycieczka po parku narodowym nastoletniej Sam, jej ojca Chrisa oraz jego przyjaciela Matta z pozoru zdaje się powolnym pretekstem do zachwytu dziewiczymi krajobrazami Ameryki. Reżyserka wzajemne kuksańce, dowcipy i dąsy trojga bohaterów przeplata uważnością na świat wokół: tu zaplumka sobie rzeczka, tam zaśpiewa ptaszek, a wiatr poruszy koroną drzew. Sielankowej przeprawie udeptanymi szlakami gwałtownie zaczynają jednak towarzyszyć frustracje niezrozumienia. Wtedy właśnie, w momentach starć odmiennych postaw, na wierzch wychodzi prawdziwa intencja reżyserki: pochylić się nad wagą pokoleniowych rozdroży i miejsc wspólnych. O nich Donaldson potrafi opowiadać ze sprawnością najwytrwalszej wędrowniczki.



Souleymane's Story

L'histoire de Souleymane
2024
1h 32m

Dramat

Boris Lojkine

Francja

Dramat

Abou Sangaré

Nina Meurisse

Czasem co jedna głowa, to nie dwie – musieli pomyśleć europejscy krytycy, koronując Borisa Lojkinego na kontynuatora filmowej myśli braci Dardenne. Gdy duet belgijskich mistrzów przedstawiał niedawno losy emigrujących z Afryki "Toriego i Lokity", francuski reżyser z pewnością zbierał notatki do swojej "Historii Souleymana". Zwycięzca canneńskiej sekcji Un Certain Regard śledzi losy przybywającego nielegalnie z Gwinei mężczyzny, który próbuje odnaleźć się w pędzącej rzeczywistości współczesnego Paryża. Pracującego jako dostawca żywności i sypiającego po noclegowniach dla bezdomnych Souleymana oglądamy głównie w pędzie wysłużonym rowerem ulicami metropolii. Wszystko to, by odegnać demony biedy i czekającej go przymusowej deportacji, jeżeli źle wypadnie na zbliżającej się rozmowie z władzami imigracyjnymi. Wcielający się w główną rolę debiutant Abou Sangare okazał się ekranowym objawieniem, zdobywając za swoją kreację nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej i pokonując w swojej kategorii między innymi konkurującego z nim Ralpha Fiennesa. Rzeczywistość dopisała jednak do filmu ironiczne post scriptum: aktor został deportowany do kraju urodzenia, a francuskie władze trzykrotnie odmówiły mu prawa pobytu. Udało się dopiero za czwartym razem, trzy miesiące temu – Sangare dostał roczne pozwolenie na pracę jako mechanik. Pytany o dalsze aktorskie plany, odpowiedział: "Być może pojawią się nowe propozycje, ale jestem mechanikiem, to jest mój zawód. Nie mogę się już doczekać powrotu do pracy w garażu".

Idź do oryginalnego materiału